Jan Kulczyk, VIVA!, sierpień 2015, 17/2015
Fot. Marlena Bielińska
O TYM SIĘ MÓWI

Grób Jana Kulczyka skrywa tajemnicę. Rodzina miliardera zadbała o konkretne przesłanie

W zeszłym roku najbogatszy Polak skończyłby 70 lat

Rafał Kowalski 12 marca 2021 06:51
Jan Kulczyk, VIVA!, sierpień 2015, 17/2015
Fot. Marlena Bielińska

Pod koniec lipca minie sześć lat od niespodziewanej śmierci Jana Kulczyka. Najbogatszy Polak zmarł w 2015 roku w Wiedniu po nieudanym zabiegu kardiologicznym. Tata Sebastiana i Dominiki Kulczyków na zawsze zostanie w pamięci wielbicieli jego przedsiębiorczości, ale i w sercach najbliższych. To oni zadecydowali, że ciało 65-latka zostanie złożone w grobie rodzinnym w Poznaniu.

Szczególne znaczenie elementów pomnika Jana Kulczyka

Jak prześledził dokładnie Super Express, grób rodzinnego grobu Kulczyków, w którym spoczywają między innymi Jan Kulczyk i jego ojciec Henryk, zdobią dużego formatu rzeźby autorstwa polskiego artysty Igora Mitoraja. Jedna z nich przedstawia mężczyznę i kobietę, którzy bez rąk, ale ze skrzydłami, są w siebie wtuleni. Obok tego robiącego wrażenie posągu ustawiono z kolei rzeźbę przedstawiającą drzewa.

Wybór prac tego, a nie innego artysty, nie jest dziełem przypadku. Niewiele osób wie, ale Jan Kulczyk był ogromnym wielbicielem talentu Igora Mitoraja. W 2003 roku miliarder kupił nawet jedną z rzeźb dla swojej żony Grażyny. Figura o nazwie Uśmiech Księżyca ważyła 1,5 tony i była według SE.pl warta kilkaset tysięcy dolarów.

Figury ustawiona na gronie rodzinnym Jana Kulczyka kosztowały znacznie mniej, ale zdecydowanie ważniejsze jest ich tajemnicze przesłanie. Po pierwsze Jan Kulczyk bardzo cenił Igora Mitoraja, a po drugie wtuleni w siebie kobieta i mężczyzną nawiązują najpewniej do słów wyrytych na marmurowym pomniku. „Bo śmierć to zbyt mały powód, żeby przestać kochać”, czytamy na grobie ważne i piękne słowa poetki Anny Kamieńskiej.

Grób Jana Kulczyka, gdzie
Fot. ROBERT WOZNIAK/Polska Press/East News

Grób Jana Kulczyka rzeźby
Fot. ROBERT WOZNIAK/Polska Press/East News

Gdzie został pochowany Jan Kulczyk?

Przedsiębiorca, którego majątek szacowano na 3,5 miliarda dolarów, właściciel przedsiębiorstwa Kulczyk Holding oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments został pochowany na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu. Pomnik znajduje się w głównej alei, niedaleko bramy – konkretnie w kwaterze A, rzędzie 1, na miejscu 4.

Na płycie regularnie składane są żywe kwiaty. Rodzina miliardera Jana Kulczyka wybiera według Super Expressu te białe, czyniąc z nich znak rozpoznawczy nagrobka. 

Jan Kulczyk, VIVA!, sierpień 2015, 17/2015
Fot. Marlena Bielińska

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.