Jan Kulczyk, VIVA!, sierpień 2015, 17/2015
Fot. Marlena Bielińska
O TYM SIĘ MÓWI

Grób Jana Kulczyka skrywa pewną tajemnicę. Rodzina miliardera zadbała o konkretne przesłanie

Najbogatszy Polak zmarł siedem lat temu

Rafał Kowalski 29 lipca 2022 09:00
Jan Kulczyk, VIVA!, sierpień 2015, 17/2015
Fot. Marlena Bielińska

Właśnie mija siedem lat od niespodziewanej śmierci Jana Kulczyka. Najbogatszy Polak zmarł w 2015 roku w Wiedniu po nieudanym zabiegu kardiologicznym. Tata Sebastiana i Dominiki Kulczyków na zawsze zostanie w pamięci wielbicieli jego przedsiębiorczości, ale i w sercach najbliższych. To oni zadecydowali, że ciało 65-latka zostanie złożone w grobie rodzinnym w Poznaniu. Jaką tajemnicę skrywa miejsce pochówku?

Szczególne znaczenie elementów pomnika Jana Kulczyka

Jak prześledził dokładnie Super Express, grób rodzinnego grobu Kulczyków, w którym spoczywają między innymi Jan Kulczyk i jego ojciec Henryk, zdobią dużego formatu rzeźby autorstwa polskiego artysty Igora Mitoraja. Jedna z nich przedstawia mężczyznę i kobietę, którzy bez rąk, ale ze skrzydłami, są w siebie wtuleni. Obok tego robiącego wrażenie posągu ustawiono z kolei rzeźbę przedstawiającą drzewa.

Wybór prac tego, a nie innego artysty, nie jest dziełem przypadku. Niewiele osób wie, ale Jan Kulczyk był ogromnym wielbicielem talentu Igora Mitoraja. W 2003 roku miliarder kupił nawet jedną z rzeźb dla swojej żony Grażyny. Figura o nazwie Uśmiech Księżyca ważyła 1,5 tony i była według SE.pl warta kilkaset tysięcy dolarów.

Figury ustawiona na gronie rodzinnym Jana Kulczyka kosztowały znacznie mniej, ale zdecydowanie ważniejsze jest ich tajemnicze przesłanie. Po pierwsze Jan Kulczyk bardzo cenił Igora Mitoraja, a po drugie wtuleni w siebie kobieta i mężczyzną nawiązują najpewniej do słów wyrytych na marmurowym pomniku. „Bo śmierć to zbyt mały powód, żeby przestać kochać”, czytamy na grobie ważne i piękne słowa poetki Anny Kamieńskiej.

Czytaj także: Nie żyje synek Magdaleny Stępień i Jakuba Rzeźniczaka

Grób Jana Kulczyka, gdzie
Fot. ROBERT WOZNIAK/Polska Press/East News

Grób Jana Kulczyka rzeźby
Fot. ROBERT WOZNIAK/Polska Press/East News

Gdzie został pochowany Jan Kulczyk?

Przedsiębiorca, którego majątek szacowano na 3,5 miliarda dolarów, właściciel przedsiębiorstwa Kulczyk Holding oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments został pochowany na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu. Pomnik znajduje się w głównej alei, niedaleko bramy – konkretnie w kwaterze A, rzędzie 1, na miejscu 4.

Na płycie regularnie składane są żywe kwiaty. Rodzina miliardera Jana Kulczyka wybiera według Super Expressu te białe, czyniąc z nich znak rozpoznawczy nagrobka.  

Czytaj także: Taka była ostatnia wola Kory... Jej wypełnienie było życiową misją Kamila Sipowicza

Jan Kulczyk, VIVA!, sierpień 2015, 17/2015
Fot. Marlena Bielińska

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…