Weronika Kostyra 3 sierpnia 2017 14:15
1/12
Michał Szpak, Maryla Rodowicz, Urszula Dębska
Copyright @WWF
1/12

 

Znamy ich z okładek czy telewizji, lecz kiedy zachodzi taka potrzeba, korzystają ze swojej popularności w szczytnym celu. Magda Gessler, Maryla Rodowicz, Michał Piróg, Michał Szpak, Grażyna Wolszczak, Urszula Dębska, Łukasz Płoszajski, Cezary Harasimowicz, Karol Strasburger i Tomasz Mandes postanowili wesprzeć akcję WWF Polska w Światowy Dzień Tygrysa 29 lipca. Los tych pięknych zwierząt nie jest im obojętny.

 

Tygrysy są zagrożone wyginięciem

Organizacja WWF Polska alarmuje, że na świecie na wolności żyje dziś zaledwie 3890 tygrysów. Gatunek jest zagrożony wyginięciem – tylko w ostatnim stuleciu populacja dziko żyjących tygrysów skurczyła się aż o 95%. W dużej mierze przyczynili się do tego kłusownicy, którzy bez skrupułów zastawiają sidła w lasach tropikalnych. Polują w ten sposób na tygrysy, słonie czy lamparty. Sprzedawane nielegalnie wyroby ze zwierząt osiągają zawrotne ceny – wartość czarnego ryku ocenia się na 70 miliardów rocznie.

 

Jeszcze 100 lat temu na świecie żyło ponad 100 000 tygrysów. W samym XX wieku populacja tygrysów zmniejszyła się o 97%. Przy zachowaniu tej tendencji szacuje się, że ostatni przedstawiciel gatunku może zginąć w 2022 roku.

 

Organizacja WWF Polska walczy z kłusownictwem i stara się ocalić te piękne stworzenia. Skupia się na wsparciu ochrony krytycznie zagrożonego wymarciem tygrysa malajskiego. Liczebność tego podgatunku tygrysa skurczyła się z około 3000 osobników żyjących w malajskich dżunglach w latach 50. do zaledwie około 250 obecnie. W ramach działań podejmowanych przez WWF Polska, wspierany jest monitoring występowania tygrysa w kompleksie lasów Belum-Temengor w Malezji i patrole terenowe zwalczające kłusownictwo.

 

Zobacz także: Pamiętacie ocalonego w Bieszczadach małego niedźwiadka? Jej Misiowatość jest już prawdziwą gwiazdą!

8/12
Cezary Harasimowicz
Copyright @WWF
8/12
9/12
Łukasz Płoszajski
Copyright @WWF
9/12
11/12
Urszula Dębska
Copyright @WWF
11/12
12/12
Gwiazdy dla WWF
Copyright @WWF
12/12

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.