MAGICZNE ŚWIĘTA

Ponad 6-metrowa choinka, stuletnie bombki, polowanie na bażanty – tak spędza święta brytyjska rodzina królewska!

SABINA ZIĘBA 25 grudnia 2017 11:15

Kolacja z krewetkami, wspólne polowanie i orędzie Elżbiety II. Brytyjska rodzina królewska w Boże Narodzenie ma własne tradycje. Zobaczcie jak święta wyglądają u Windsorów!

 

Polecamy też: Angielska królowa Elżbieta II panuje już 63 lata! Przypominamy zdjęcia z jej koronacji

 

Królowa na święta wyjeżdża pociągiem

 

Wszystko zaczyna się wiele dni wcześniej. Tydzień przed świętami królowa Elżbieta II i książę Filip organizują w Pałacu Buckingham kolację dla członków rodziny. Potem para królewska kieruje się do wschodniej Anglii. Jedzie pociągiem z rozsławianej przez serię JK Rowling stacji King’s Cross do Sandringham House. To jedna z pięciu rezydencji królowej. Od 1977 roku mogą ją zwiedzać turyści. Tam para królewska zostaje aż do końca lutego. 

 

Czy Elżbieta II gotuje świąteczną kolację?

 

Myślicie, że Elżbieta II przygotowuje cokolwiek samodzielnie? Faktem jest, że królowa przyjeżdża do rezydencji wcześniej, by osobiście wszystkiego dopilnować. W dzień odpowiadający naszej Wigilii oficjalnie rozpoczynają się święta. Dokładnie o godzinie 17 rodzina królewska pije tradycyjnego angielskiego Earl Greya, po czym idzie pod 6-metrową choinkę. Po co? Jak donosi portal Gentelman Choice co roku Elżbieta II osobiście przystraja ją kilkoma ponad 100-letnimi bombkami, których właścicielką była jej prababka, królowa Wiktoria.

 

Królowa Elżbieta ma swojego ulubionego świątecznego drinka!

 

Po przystrojeniu drzewka i rozpakowaniu zabawnych lub własnoręcznie zrobionych prezentów Windsorowie muszą zdążyć przygotować się na 20.30. O tej porze zaczyna się uroczysta kolacja. Do słynnego pokoju nazywanego White Drawing Room królowa przybywa 15 minut wcześniej. Ma kwadrans na wypicie swojego ulubionego drinka z Ginu, Dubonnet, wody mineralnej i cytryny. Dania podczas kolacji różnią się od tych serwowanych u nas. W stałym menu są m.in. krewetki, jagnięcina, pudding, różne rodzaje win i szampan. Po wieczerzy panowie piją brandy, a panie w osobnym pomieszczeniu kawę.

 

Pora na orędzie królowej Elżbiety II!

 

Pierwszego dnia świąt Windsorowie po zjedzeniu obfitego bożonarodzeniowego śniadania wspólnie idą na mszę w kościele Świętej Marii Magdaleny. Podczas tego spaceru mijają tłumy pozdrawiających ich „poddanych”. Jak pisze Vogue, dokładnie o 13.15 Windsorowie zajadają się indykiem. Potem oglądają świąteczne orędzie Elżbiety II – jedynie sama zainteresowana siedzi samotnie przed telewizorem w prywatnej komnacie. Pozostała część dnia upływa na relaksie. Zgodnie z tradycją nikt nie ma prawa pójść spać przed królową.

 

Jak kończą elitarne Boże Narodzenie?

 

Od kilku lat w drugi dzień świąt przyjeżdża rodzina księżnej Kate. To wtedy po śniadaniu książę Filip organizuje polowanie na bażanty. Biorą w nim udział wszyscy obecni, jednak kobiety nie mogą w obecności królowej używać broni - zbierają zatem zabite już ptaki. Po tej „atrakcji” świętowanie kończy się wspólnym lunchem.

 

Całe święta członków rodziny królewskiej opatrzone są określonym harmonogramem dotyczącym spotkań i strojów. Muszą pamiętać nawet o kolejności wchodzenia do pomieszczeń. Chcielibyście znaleźć się na ich miejscu?

 

Zobacz też: Gdzie możecie spotkać księcia Williama? Oto miejsca, które na wakacje wybierają… rodziny królewskie!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.