ślub królowej i Filipa
Fot. Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

9 ciekawostek o sukni ślubnej królowej Elżbiety II. Tego mogliście nie zauważyć! 

Złamana tiara, zamaskowana koniczyna...

Gabriela Czernecka 24 listopada 2021 12:35
ślub królowej i Filipa
Fot. Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images

Na ten ślub czekała cała Wielka Brytania. Uwielbiana przez lud księżniczka Elżbieta 20 listopada 1947 roku stanęła na ślubnym kobiercu u boku Filipa Mountbattena. Miała wówczas zaledwie 21 lat. Para powiedziała sobie tak w Westsminster Abbey. Dla zmęczonych wojną i kryzysem Brytyjczyków ślub pary był wielkim wydarzeniem, a każda kobieta chciała zobaczyć, jak będzie wyglądać suknia ślubna przyszłej królowej. Projekt do samego końca pozostawał tajemnicą. Co ciekawe, nawet sama Elżbieta postanowiła nie mierzyc wcześniej kreacji, by... nie przyniosło jej to pecha. Szyło ją 350 kobiet przez siedem tygodni. Monarchini podtrzymała wiele tradycji - od pożyczenia królewskiej tiary po mirt w ślubnym bukiecie. Oto ciekawostki o sukni ślubnej królowej Elżbiety II!

Suknia ślubna królowej Elżbiety II - ciekawostki 

Suknię ślubną Elżbiety II przez siedem tygodni wyszywało aż 350 kobiet. Misterny haft był podpisem królewskieo krawca, Normana Hartnella. To on wykonał projekt kreacji - dekolt w kształcie serca i pełen dół. Swoje dzieło podsumował później słowami: „najpiekniejsza sukienka, jaką kiedykolwiek zrobiłem”.

Zobacz również: Pierścionek królowej skrywa tajemnicę. Dlatego się z nim nie rozstaje

Elżbieta i Filip ślub
Fot. Keystone/Getty Images)

Przyszła królowa zapłaciła za swoją suknię… kuponami. Księżniczka nie miała nieograniczonego budżetu. Reglamentacjawojenna obowiązywała wszystkich, także brytyjską rodzinę królewską. Co ciekawe, Brytyjki dowiadując się o ślubie księżniczki Elżbiety postanowiły ją wesprzeć i… masowo do pałacu przysyłano kupony na ubrania. Ostatecznie wszystkie zostały zwrócone ich właścicielom, a samą księżniczkę wsparł rząd, który przyznał jej dodatkowe 200 kuponów.

Zobacz: Właśnie obchodziliby 74. rocznicę ślubu... Oto mniej znane zdjęcia królowej Elżbiety II z księciem Filipem

Ślub królowej Elżbiety II i księcia Filipa
Fot. Central Press/Getty Images)

Projekt sukni ślubnej Elżbiety II 

Suknia ślubna Elżbiety wyglądała zjawiskowo, ale niewielu wie, że projektant zainspirował się słynnym renesansowym arcydziełem. Mowa o obrazie Botticellego Primavera, którego głównym motywem jest odrodzenie. Norman Hartnell postanowił wykorzystać ten motyw, pokrywając suknię różami i kwiatami w kształcie gwiazd. Wszystko wyszywane było srebrną nicią.

Zobacz: On niemal się spóźnił, ona złamała tiarę... Tak od kulis wyglądał ślub królowej Elżbiety II i księcia Filipa

projekt sukni ślubnej Elżbiety II
Fot. Central Press/Getty Images)

Szczegóły sukni ślubnej Elżbiety II

Suknia ślubna królowej Elżbiety wykonana została z satyny w kolorze kości słoniowej. Wyszywana była 10 tysiącami pereł, a tren miał cztery metry długości i był tkany ręcznie. 

Zobacz również: Przypominamy najbardziej spektakularnekrólewskie śluby w historii!

Welon królowej Elżbiety II
Fot. 9 ukrytych przekazów w sukni ślubnej królowej Elżbiety II. Tego mogliście nie zauważyć

Suknia ślubna królowej i koniczyna na szczęście

 Co ciekawe, projektant w tajemnicy przed przyszłą królową, wszył w kreację koniczynkę na szczęście. Jak mówił w jednym z wywiadów, umieścił ją po lewej stronie u dołu sukni tak, „by ręka Jej królewskiej Mości mogła spocząć na niej podczas ceremonii”.

Bukiet ślubny królowej ELżbiety II
Fot. Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images)

W dniu ślubu królowej Elżbiecie pękła tiara

W dniu ślubu Elżbiecie… pękła tiara. Przyszła królowa miała na głowie Tiarę Królowje Marii, którą wypożyczyła jej Królowa Matka Elżbieta. Tiara niestety pękła przed wyjazdem panny młodej do Opactwa Westminsterskiego. Na szczęście obecny na miejscu jubiler szybko naprawił pęknięcie, które można zauważyć - to mała, ale ledwo zauważalna luka na środku tiary.

Zobacz: Jaką biżuterię ma w swojej kolekcji królowa Elżbieta II?

Ślubna tiara królowej Elżbiety II
Fot. Topical Press Agency/Getty Images

Bukiet ślubny królowej Elżbiety II

Według wielu źródeł, florysta Martin Longman wykonał aż pięć projektów idealnego bukietu ślubnego. W każdym z nich oczywiście znajdowała się gałązka mirtu. Podobno, gdy nowożeńcy po ceremonii poszli zrobić pamiątkowe zdjęcia, kwiaty… zniknęły. 

Królowa ELżbieta II suknia ślubna
Fot. Topical Press Agency/Getty Images)

Buty ślubne królowej Elżbiety II

Przyszła królowa tego dnia zdecydowała się na buty z odkrytymi palcami, co było sporym zaskoczeniem i uznane zostało za nowoczesne posunięcie. Hartnell zaprojektował więc satynowe sandały, które ywsadzane były małymi perełkami.

Suknia ślubna królowej Elżbiety II
Fot. Hulton Archive/Getty Images

Tiara ślubna królowej znów w użytku

Wnuczka królowej, księżniczka Beatrice, stanęła na ślubnym kobiercu w lipcu 2020 roku i tego dnia zgodnie z tradycją miała również coś pożyczonego. I to właśnie od monarchini. Księżniczka zaprezentowała się w tiarze, którą Elżbieta miała na sobie w 1947 roku podczas ślubu z Filipem.

Zobacz: Brak zdjęć z rodzicami, nie było Kate i Meghan. Oto, co musicie wiedzieć o ślubie Beatrice!

Elżbieta II ślub
Fot. Bert Hardy/Picture Post/Getty Images)

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.