ślub królowej i Filipa
Fot. Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

9 ciekawostek o sukni ślubnej królowej Elżbiety II. Tego mogliście nie zauważyć! 

Złamana tiara, zamaskowana koniczyna...

Gabriela Czernecka 4 grudnia 2022 16:35
ślub królowej i Filipa
Fot. Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images

Na ślub uwielbianej księżniczki Elżbiety i jej ukochanego czekała cała Wielka Brytania. Przyszła królowa poślubiła Filipa Mountbattena 20 listopada 1947 roku w Westminster Abbey mając zaledwie 21 lat. Każda kobieta chciała zobaczyć, jak będzie wyglądała suknia ślubna księżniczki. Do końca jej projekt zostawał tajemnicą, a sama Elżbieta postanowiła jej wcześniej nie przymierzać... By nie przyniosło jej to pecha. Monarchini podtrzymała wiele tradycji - od pożyczenia królewskiej tiary po mirt w ślubnym bukiecie. Oto kilka ciekawostek o kreacji ślubnej królowej Elżbiety II!

Suknia ślubna królowej Elżbiety II - ciekawostki 

Suknię ślubną Elżbiety II przez siedem tygodni wyszywało aż 350 kobiet. Misterny haft był podpisem królewskiego krawca, Normana Hartnella. To on wykonał projekt kreacji - dekolt w kształcie serca i pełen dół. Swoje dzieło podsumował później słowami: „najpiękniejsza sukienka, jaką kiedykolwiek zrobiłem”.

Elżbieta i Filip ślub
Fot. Keystone/Getty Images)

Przyszła królowa zapłaciła za swoją suknię… kuponami. Księżniczka nie miała nieograniczonego budżetu. Reglamentacja wojenna obowiązywała wszystkich, także brytyjską rodzinę królewską. Co ciekawe, Brytyjki dowiadując się o ślubie księżniczki Elżbiety postanowiły ją wesprzeć i… masowo do pałacu przysyłano kupony na ubrania. Ostatecznie wszystkie zostały zwrócone ich właścicielom, a samą księżniczkę wsparł rząd, który przyznał jej dodatkowe 200 kuponów.

Czytaj też: Wielka Brytania. Skandaliczna wypowiedź Diany o Windsorach zmieniła wszystko

Ślub królowej Elżbiety II i księcia Filipa
Fot. Central Press/Getty Images)

Projekt sukni ślubnej Elżbiety II 

Suknia ślubna Elżbiety wyglądała zjawiskowo, ale niewielu wie, że projektant zainspirował się słynnym renesansowym arcydziełem. Mowa o obrazie Botticellego Primavera, którego głównym motywem jest odrodzenie. Norman Hartnell postanowił wykorzystać ten motyw, pokrywając suknię różami i kwiatami w kształcie gwiazd. Wszystko wyszywane było srebrną nicią.

projekt sukni ślubnej Elżbiety II
Fot. Central Press/Getty Images)

Szczegóły sukni ślubnej Elżbiety II

Suknia ślubna królowej Elżbiety wykonana została z satyny w kolorze kości słoniowej. Wyszywana była 10 tysiącami pereł, a tren miał cztery metry długości i był tkany ręcznie. 

Welon królowej Elżbiety II
Fot. 9 ukrytych przekazów w sukni ślubnej królowej Elżbiety II. Tego mogliście nie zauważyć

Suknia ślubna królowej i koniczyna na szczęście

 Co ciekawe, projektant w tajemnicy przed przyszłą królową, wszył w kreację koniczynkę na szczęście. Jak mówił w jednym z wywiadów, umieścił ją po lewej stronie u dołu sukni tak, „by ręka Jej królewskiej Mości mogła spocząć na niej podczas ceremonii”.

Bukiet ślubny królowej ELżbiety II
Fot. Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images)

W dniu ślubu królowej Elżbiecie pękła tiara

W dniu ślubu Elżbiecie… pękła tiara. Przyszła królowa miała na głowie Tiarę Królowej Marii, którą wypożyczyła jej Królowa Matka Elżbieta. Tiara niestety pękła przed wyjazdem panny młodej do Opactwa Westminsterskiego. Na szczęście obecny na miejscu jubiler szybko naprawił pęknięcie, które można zauważyć - to mała, ale ledwo zauważalna luka na środku tiary.

Zobacz także: Zwiastun do dokumentu Harry'ego i Meghan pełny skrajnych emocji. Rodzina królewska ma się czego obawiać?

Ślubna tiara królowej Elżbiety II
Fot. Topical Press Agency/Getty Images

Bukiet ślubny królowej Elżbiety II

Według wielu źródeł, florysta Martin Longman wykonał aż pięć projektów idealnego bukietu ślubnego. W każdym z nich oczywiście znajdowała się gałązka mirtu. Podobno, gdy nowożeńcy po ceremonii poszli zrobić pamiątkowe zdjęcia, kwiaty… zniknęły. 

Królowa ELżbieta II suknia ślubna
Fot. Topical Press Agency/Getty Images)

Buty ślubne królowej Elżbiety II

Przyszła królowa tego dnia zdecydowała się na buty z odkrytymi palcami, co było sporym zaskoczeniem i uznane zostało za nowoczesne posunięcie. Hartnell zaprojektował więc satynowe sandały, które wysadzane były małymi perełkami.

Suknia ślubna królowej Elżbiety II
Fot. Hulton Archive/Getty Images

Tiara ślubna królowej znów w użytku

Wnuczka królowej, księżniczka Beatrice, stanęła na ślubnym kobiercu w lipcu 2020 roku i tego dnia zgodnie z tradycją miała również coś pożyczonego. I to właśnie od monarchini. Księżniczka zaprezentowała się w tiarze, którą Elżbieta miała na sobie w 1947 roku podczas ślubu z Filipem.  

Zobacz również: Wielka Brytania. Karol III miał surowe zasady w kwestii wychowania synów. Zmuszał ich do jednego

Elżbieta II ślub
Fot. Bert Hardy/Picture Post/Getty Images)

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.