zmęczenie
Fot. adobe.stock.com
Psychologia

Nie masz siły i boli cię głowa? Sprawdź, czy cierpisz na chroniczne zmęczenie.

Jakie są jego objawy?

Redakcja VIVA! 26 listopada 2018 16:15
zmęczenie
Fot. adobe.stock.com

Zauważyłaś, że wraz z nadejściem jesieni, Twój poziom energii niebezpiecznie spadł? Jesteś senna, zmęczona, zniechęcona? To może być zwykłe przesilenie, ale jeśli takie objawy towarzyszą Ci ciągle, to być może cierpisz na syndrom chronicznego zmęczenia. Zajrzyj do naszego artykułu, sprawdź, jakie są objawy chronicznego zmęczenia i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

Czym jest chroniczne zmęczenie?

Przewlekłe zmęczenie dotyka coraz więcej osób i powoli zaczyna być uznawane za chorobę cywilizacyjną. Nie widnieje w oficjalnym spisie chorób, ale stanowi realne zagrożenie dla osób prowadzących wyniszczający tryb życia. Chroniczne zmęczenie to stan wyczerpania, który utrzymuje się ciągle nawet przez 6 kolejnych miesięcy i nie ustępuje nawet po wypoczynku.

Zespół chronicznego zmęczenia – objawy

        zmęczenie fizyczne
        wyczerpanie psychiczne
    •    apatia
        senność
        brak apetytu
    •    spadek energii
    •    problemy z zasypianiem
    •    ból gardła
        trudności z zapamiętywaniem
    •    zaburzona koncentracja
        bóle mięśni i stawów
        częste bóle głowy
        powiększone i bolesne węzły chłonne

Chroniczne zmęczenie - kogo najczęściej dotyka?

Zespół chronicznego zmęczenia dotyka najczęściej osoby, które prowadzą bardzo aktywny i wyczerpujący tryb życia. Praca, stres, nadgodziny, brak czasu na wypoczynek i sen to prosta droga do syndromu chronicznego zmęczenia.

Schorzenie to często towarzyszy też określonym grupom, które szczególnie narażone są na wypalenie zawodowe – są to: pracownicy służby zdrowia, pracownicy oświaty, duchowni. Zespół chronicznego zmęczenia dotyka także osób, które właśnie przechodzą na emeryturę – drastyczna zmiana trybu życia może być prawdziwym szokiem dla organizmu.

Przyczyny chronicznego zmęczenia

Przyczyny chronicznego zmęczenia mogą być różne – z jednej strony niezwykle aktywny tryb życia, z drugiej czynniki immunologiczne. Alergie, zakażenia infekcyjne, przebyta mononukleoza, czy wirus EBV.

Przyczyną syndromu może być też zaburzona praca nadnerczy, obecność enterowirusa w mięśniach, czy zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach. Chroniczne zmęczenie może być objawem poważniejszych chorób takich jak:
    •    Nadczynność lub niedoczynność tarczycy – nadczynności tarczycy towarzyszy zwykle uporczywe zmęczenie, spadek wagi, biegunki, zaburzenia cyklu miesięcznego, duszności, uczucie gorąca, nadmierne pocenie. Niedoczynność idzie w parze z nagłym i widocznym wzrostem wagi, zmęczeniem, kłopotami z koncentracją, suchością skóry, zaburzeniami miesiączkowania. By wykluczyć lub potwierdzić choroby tarczycy warto wykonać badania krwi z całym panelem tarczycowym i koniecznie skonsultować wyniki z endokrynologiem.
    •    Wirusowe zapalenie wątroby typu C – tej chorobie oprócz silnego osłabienia organizmu towarzyszy też zażółcenie skóry i białek oczu. Wirusem można zarazić się w zasadzie wszędzie – w szpitalu, u lekarza, u kosmetyczki czy fryzjera.
    •    Niewydolność nerek – jednym z objawów jest gorsze samopoczucie, przemęczenie, drażliwość, kłopoty z koncentracją, bóle głowy.
    •    Cukrzyca typu I i typu II – jesteś ospała, wiecznie zmęczona, często oddajesz mocz, nieustannie chce Ci się pić, masz skłonność do łapania infekcji skórnych i infekcji pochwy – koniecznie powinnaś oznaczyć poziom cukru we krwi i wykonać badania moczu.
    •    Niedociśnienie – jeśli oprócz niskiego ciśnienia (poniżej 90/60 mm Hg) odczuwasz osłabienie, zmęczenie, kłopoty ze snem, zaburzenia koncentracji, problemy z widzeniem, częste omdlenia – koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.
    •    Anemia – czyli drastyczny niedobór żelaza objawia się uczuciem przemęczenia, wzmożoną sennością, bólami głowy, kłopotami z koncentracją, spadkiem apetytu, zwiększoną podatnością na infekcje.

zmęczenie

5 sposobów na walkę z chronicznym zmęczeniem

Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na zespół chronicznego zmęczenia, to konieczna będzie drastyczna zmiana trybu życia. Do tej pory żyłaś w pośpiechu, jadłaś na mieście, pracę notorycznie zabierałaś do domu, kładłaś się spać grubo po północy, a o odpoczynku mogłaś tylko pomarzyć? Koniec z tym! By odzyskać energię, będziesz musiała przystopować. Od czego zacząć zmiany?


    1.    Zadbaj o zdrowy sen
Dbaj o to, by się wysypiać. Przed snem wywietrz sypialnię, zapal punktowe światło, a nawet aromatyczną świecę. Na godzinę lub dwie przed snem zrezygnuj z używania telefonu i komputera – światło monitora niepotrzebnie Cię rozbudzi. Przeczytaj kilka stron ulubionej lektury, weź odprężającą kąpiel i śpij przynajmniej 8 godzin.
    2.    Jedz zdrowo
Śniadanie w biegu lub całkowity brak śniadania, słodka przekąska zamiast obiadu, późna kolacja do syta? Czas na zmiany! Twój organizm potrzebuje 5 posiłków dziennie – pożywne śniadanie, lunch, solidny obiad, owoce na deser i lekka kolacja. Pamiętaj, by urozmaicić dietę w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste. Wypijaj minimum 1.5 litra wody dziennie, a w upalne dni nawet więcej. Ogranicz spożywanie kawy, mocnej herbaty i alkoholu.
    3.    Pamiętaj o odpoczynku
Koniec z nadgodzinami i zabieraniem pracy do domu. Popołudnia poświęć na spotkania z przyjaciółmi, zabawę z dziećmi, spacer z psem czy rozwijanie hobby. W weekendy zaplanuj wycieczkę za miasto. Zaplanuj urlop – krótki city break w jednej z europejskich stolic? Czemu nie! Oderwij się od szarej rzeczywistości i zadbaj o równowagę psychiczną.
    4.    Ruszaj się
Ruch to zdrowie? No jasne! Pora odkurzyć sportowe sneakersy i wybrać się na siłownię. Zacznij biegać, pływać, chodzić po górach. Zapisz się na ściankę wspinaczkową, szermierkę, wyciągnij z piwnicy rower, rolki, łyżwy. Sport dostarczy organizmowi endorfin i niewykluczone, że od razu poczujesz się lepiej.
    5.    Zadbaj o zdrowie
Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i poproś o skierowanie na podstawowe badania – w ten sposób dowiesz się, czy Twoje objawy to nie wynik poważniejszego schorzenia.

Zmęczenie, które nie ustępuje nawet po udanym wypoczynku? Wiele z nas zna ten stan. To może być objaw wypalenia zawodowego, jesiennego przesilenia, albo znak, że dotknął Cię syndrom chronicznego zmęczenia. Jak z nim walczyć? Po pierwsze dowiedz się, czy towarzyszące Ci zmęczenie nie jest objawem poważniejszej choroby – wybierz się w tym celu do lekarza – i koniecznie zadbaj o siebie. Ruszaj się, dbaj o zdrowy sen, bogatą w witaminy i minerały dietę, uprawiaj sport. Jeśli zmęczenie towarzyszy Ci od długiego czasu, to znaczy, że Twój organizm chce Ci coś powiedzieć – zwolnij i zadbaj o niego. W końcu o kogo, jeśli nie o siebie powinnaś troszczyć się najbardziej? 

zmęczenie

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?