Fot. Michael Kovac/WireImage
pożegnanie

Była pierwsza dama USA nie żyje. Rosalynn Carter, żona Jimmy'ego Cartera, miała 96 lat

"Będzie jej bardzo brakować nie tylko naszej rodzinie"

Marcjanna Maryszewska 19 listopada 2023 22:30
Fot. Michael Kovac/WireImage

Do mediów dotarły smutne wieści z Centrum Cartera. Nie żyje Rosalynn Carter, żona byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera w latach 1977-1981. Pierwsza dama USA była trzy lata młodsza od swojego 99-letniego męża. Chwilę temu w sieci pojawiło się oświadczenie wydane przez najbliższą rodzinę.

Rosalynn Carter nie żyje. Żona byłego prezydenta USA miała 96 lat

BBC cytuje oświadczenie wydane przez Centrum Cartera. Przekazano w nim, że Rosalynn Carter zmarła 19 listopada o godz. 14:10 w swoim domu w Plains w stanie Georgia, mając u boku najbliższych. "Pani Carter była przez 77 lat żoną Jimmy'ego Cartera, 39. prezydenta USA i laureata nagrody Nobla, który obecnie ma 99 lat" — czytamy.

Fot. Anwar Hussein/Getty Images

"Rosalynn była moim równym partnerem we wszystkim, co kiedykolwiek osiągnąłem. Udzieliła mi mądrych wskazówek i wsparcia, kiedy go potrzebowałem. Dopóki Rosalynn była na świecie, zawsze wiedziałem, że ktoś mnie kocha i wspiera" — tak brzmi stanowisko byłego prezydenta, cytowanego w treści publikacji. Rosalynn i Jimmy Carter byli małżeństwem z gigantycznym stażem, a zaledwie w lipcu świętowali 77. rocznicę ślubu. Para doczekała się czworga dzieci. Syn byłej pary prezydenckiej również zabrał głos

"Oprócz tego, że była kochającą matką i niezwykłą pierwszą damą, moja mama była także wielką humanistką. Jej życie pełne służby i współczucia było przykładem dla wszystkich Amerykanów. Będzie jej bardzo brakować nie tylko naszej rodzinie, ale wielu osobom, które mają dziś lepszą opiekę psychiatryczną i dostęp do zasobów potrzebnych do opieki" — powiedział Chip Carter. 

CZYTAJ TAKŻE: Suzanne Shepherd nie żyje. Aktorka znana z "Rodziny Soprano" miała 89 lat

Rosalynn Carter, jako amerykańska pierwsza dama, skupiała się na działaniach na rzecz wspierania ochrony zdrowia psychicznego oraz praw kobiet. Została honorową przewodniczącą Prezydenckiej Komisji ds. Zdrowia Psychicznego, dzięki której w 1980 roku udało się przyjąć prawo wspierające lokalne ośrodki psychiatryczne. W późniejszych latach małżeństwo założyło Centrum Carterów, gdzie kontynuowali działalność po zakończeniu prezydentury.  

Jimmy Carter, Rosalynn Carter, 17.11.1978

Fot. Universal Images Group / Forum

Jimmy Carter, Rosalynn Carter, 20.04.2014

Fot. Chris McKay/Getty Images

TAGI #śmierć

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.