EN_00138978_0029, Wiesław Gołas
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News
POŻEGNANIE

Pogrzeb Wiesława Gołasa. Rodzina i przyjaciele żegnają wybitnego aktora

Artysta zostanie pochowany w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach

Olga Figaszewska 14 września 2021 14:05
EN_00138978_0029, Wiesław Gołas
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

Legendarny aktor filmowy i teatralny odszedł 9 września. Wiesław Gołas zmarł w wieku 90 lat. Od dawna mierzył się z problemami zdrowotnymi. Rodzina i przyjaciele żegnają dziś wybitnego artystę. Pogrzeb Wiesława Gołasa rozpoczął się dziś o godzinie 14.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie. Aktor spocznie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Uroczystość ma charakter państwowy.

Ostatnie pożegnanie Wiesława Gołasa

Wspaniały aktor, cudowny i skromy człowiek. Wiesław Gołas stworzył ponad 120 genialnych kreacji filmowych, teatralnych i serialowych. Fani pamiętają go z ról w Brunet wieczorową porą, Kapitan Sowa na tropie, Czterdziestolatek czy Prawo czy pięść. Nie można zapomnieć o jego występach w Kabarecie Dudek czy Kabarecie Starszych Panów. Aktor został odznaczony m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

,,To ogromna strata. Wiem jedno, zastąpić Gołasa jest rzeczą niemożliwą. Był cudownym, ciepłym człowiekiem. Miał wspaniałą cechę, to coś. Bo, gdy idziemy do teatru, widzimy zazwyczaj ludzi pierwszego planu, a on mógł stać w trzecim rzędzie, grać służącego, a nie Hamleta, a publiczność i tak na niego patrzyła. On nie małpował, grał i miał osobowość. Nawet jego epizody były perełkami, które się zapamiętywało. Czasami bardziej niż tych, którzy grali główne role", wspominał w rozmowie z Faktem  Krzysztof Szuster prezes ZASP i kolega artysty. 

Zobacz też: Wiesław Gołas: „Wilk” torturowany przez gestapo. Teatr był dla niego jak powietrze

Pogrzeb Wiesława Gołasa
Fot. Piętka Mieszko

Pogrzeb Wiesława Gołasa, Maria Krawczyk-Gołas
Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Uroczyste pożegnanie Wiesława Gołasa zaplanowano na 14 września. O godzinie 14.00 rozpoczęła się msza żałobna w kościele św. Karola Boromeusza. Aktor spocznie w rodzinnym grobie na Powązkach. Jak podał Super Express, Wiesław Gołas  nie chciał, aby pochowano w Alei Zasłużonych.

Artystę żegnają przyjaciele, znajomi, ludzie zasłużeni dla kultury:  Anna Seniuk, Maja Komorowwska, Wiktor Zborowski, Ignacy Gogolewski, Stefan Friedmann, Krzysztof Kumor, Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Jacek Kawalec, Małgorzata Sadowska.

Sprawdź też: Tak wyglądały ostatnie dni Wiesława Gołasa

Pogrzeb Wiesława Gołasa, Maria Krawczyk-Gołas
Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Maria Krawczyk-Gołas żegna ukochanego męża.

Wdowa po aktorze nie kryła łez. Para trwała przy sobie ponad 40 lat. Byli szczęśliwym i kochającym się małżeństwem. Żona opiekowała się aktorem, gdy ten podupadł na zdrowiu. Maria Krawczyk-Gołas nie może pogodzić się ze stratą męża. Miała tylko jedną prośbę. 

„Czuję się jako tako, a co do państwowego pogrzebu męża prosiłam tylko, żeby nie było polityki, bo nie wiem, czy on by sobie tego życzył, mówił w rozmowie z Faktem.

Podczas pożegnania wybitnego artysty odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Aktor został uhonorowany pośmiertnie za wybitne zasługi dla kultury Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz też: Byli razem ponad 40 lat. Oto historia miłości Wiesława Gołasa i jego żony, Marii Krawczyk-Gołas

Daniel Olbrychski, Pogrzeb Wiesława Gołasa
Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Anna Seniuk, Pogrzeb Wiesława Gołasa
Fot. Piętka Mieszko/AKPA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.