Krzysztof Penderecki, Elżbieta Penderecka, VIVA! kwiecień 2011, 11/2011
Fot. Olga Majrowska
O TYM JEST GŁOŚNO

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego wciąż się nie odbył. Dlaczego? 

Światowej sławy kompozytor zmarł rok temu...

Gabriela Czernecka 11 marca 2021 10:29
Krzysztof Penderecki, Elżbieta Penderecka, VIVA! kwiecień 2011, 11/2011
Fot. Olga Majrowska

Krzysztof Penderecki odszedł 29 marca 2020 w swoim domu pod Krakowem. W ostatnim czasie walczył z poważną chorobą. Rodzina ujawniła, że dwukrotnie przeszedł test na obecność koronawirusa. Oba dały wynik negatywny. Choć artysta zmarł rok temu, jak donosi Super Express wciąż nie miał pogrzebu. Dlaczego?

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego 

„Po długiej, ciężkiej chorobie zmarł #KrzysztofPenderecki - jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał 86 lat”, napisało na oficjalnym profilu na Twitterze Ministerstwo. 

W sieci w marcu ubiegłego roku pojawiła się informacja o pogrzebie wybitnego twórcy. Krzysztof Penderecki miał zostać pochowany w Panteonie Narodowym w kryptach kościoła świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Podano, że uroczystość odbędzie się po ustąpieniu pandemii.  

„Uroczysta ceremonia pogrzebowa i złożenie prochów w sarkofagu, który zostanie zbudowany w Panteonie Narodowym, nastąpi po ustąpieniu przeszkód związanych z pandemią koronawirusa”, podawał profesor Franciszek Ziejka,  przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy.

Jak podaje dziś Onet, pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego wciąż się nie odbył… „Z uwagi na czasy pandemii nigdy nie została wyznaczona data uroczystości pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego. Rodzina, razem z Fundacją Panteon Narodowy i Ministerstwem Kultury, i prezydentem Krakowa, postanowiła, że urna z prochami czeka do czasu pogrzebu w kościele im. św. Floriana w Krakowie. Ten okres dla rodziny jest bardzo trudny”, mówi w rozmowie z Onet.pl Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Kilka miesięcy temu padła przybliżona data pogrzebu. Wstępnie miałby się on odbyć w maju, ale pandemia koronawirusa wciąż trwa i ten termin może ulec zmianie... 

Krzysztof Penderecki, 13.06.2013
Fot. Stepan Rudik / Forum

Krzysztof Penderecki, Elżbieta Penderecka, VIVA!, kwiecień 2017
Fot. BRUNO FRIDRYCH/PLASTER STUDIO

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…