Pogrzeb Elżbiety II, Opactwo Westminsterskie, 19.09.2022. Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda
Fot. Gareth Fuller - WPA Pool/Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Dlaczego Andrzej Duda na pogrzebie królowej Elżbiety II siedział przed Joe Bidenem? Powód jest oczywisty 

Prezydent Polski znalazł się również w ogniu krytyki za swoje zachowanie 

Karol Sowa 21 września 2022 07:59
Pogrzeb Elżbiety II, Opactwo Westminsterskie, 19.09.2022. Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda
Fot. Gareth Fuller - WPA Pool/Getty Images

Prezydent Andrzej Duda wraz ze swoją małżonką - Agatą Kornhauser-Dudą wybrali się na pogrzeb królowej Elżbiety II. Wydarzenie odbyło się zgodnie z planem, jednak nie zabrakło drobnych skandali. Polski prezydent znalazł się w ogniu krytyki. Wiele osób zastanawia się: Dlaczego Andrzej Duda na ceremonii siedział przed Joe Bidenem? Później zarzucano mu, że miał “ściągę”, gdy wpisywał się do księgi kondolencyjnej. Co tak naprawdę się wydarzyło? Znamy odpowiedzi na wszystkie pytania. 

Czy Andrzej Duda korzystał ze “ściągi” podczas pisania kondolencji? 

Jak wiadomo, pogrzeb brytyjskiej monarchini rozpoczął się w poniedziałek 19 września. Z tej okazji do Londynu przyleciało wielu przywódców oraz przedstawicieli z różnych państw. Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć prezydenta naszego kraju. Mimo że, wszystko odbyło się bez żadnych problemów, to coraz częściej mówi się o drobnych wpadkach. Para prezydencka oddała hołd zmarłej już Jej Królewskiej Mości w Westminster Hall. To właśnie tam była wystawiona trumna z jej ciałem. Później Andrzej i Agata Dudowie złożyli wpis kondolencyjny do specjalnej księgi. Wiele osób dostrzegło, że prezydent Polski ma w rękawie kartkę, którą wcześniej sobie przygotował. ,,25. sekunda, Duda wyciąga ściągę z rękawa. Dwóch zdań się nie może nauczyć po angielsku!", komentuje jeden z internatów. ,,Musiał skorzystać ze ściągi?", dodaje kolejna osoba. ,,Pan prezydent wyciąga karteczkę z rękawa, haha, dobrze, że miał ściągę", czytamy. 

Jak się okazuje, nie tylko Andrzej Duda wcześniej przygotował sobie tekst. W taki sam sposób postąpił Joe Biden, który nie krył swojej kartki. Gdy usiadł, wyciągnął ją, a następnie wszystko z niej przepisał.  

CZYTAJ TEŻ: Krzysztof i Joanna Ibiszowie opublikowali pierwsze zdjęcie z dzieckiem. Znamy płeć oraz imię ich małej pociechy 

Prezydent Andrzej Duda przy Downing Street, Londyn, Wielka Brytania, 18.09.2022 rok
Fot. Hollie Adams/Getty Images

Dlaczego na pogrzebie królowej Elżbiety II Andrzej Duda usiadł przed Joe Bidenem? 

Nie tylko tajemnicza kartka w rękawie prezydenta wzbudziła wielkie zainteresowanie. Wiele osób zastanawiało się, dlaczego Andrzej Duda usiadł przed prezydentem Stanów Zjednoczonych? Z informacji, jakie podaje dr Marek Nowakowski w rozmowie z Faktem wynika, że zastosowano protokół starszeństwa. Historyk i dyplomata dodawał, że: ,,Andrzej Duda jest dość długo urzędującym prezydentem, więc w tej precedencji jest wysoko. Joe Biden został później prezydentem niż Andrzej Duda, więc siedział za nim”, wyjaśnił.

A wy co myślicie o zachowaniu prezydenta Polski? 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przed ostatnią wyprawą żegnał ją we łzach, nigdy już nie wrócił. Historia miłości Macieja i Ewy Berbeków

Pogrzeb Elżbiety II, Opactwo Westminsterskie, 19.09.2022. Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, Jill Biden, Joe Biden
Fot. Gareth Fuller/Associated Press/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?