Pogrzeb Elżbiety II, Opactwo Westminsterskie, 19.09.2022. Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda
Fot. Gareth Fuller - WPA Pool/Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Dlaczego Andrzej Duda na pogrzebie królowej Elżbiety II siedział przed Joe Bidenem? Powód jest oczywisty 

Prezydent Polski znalazł się również w ogniu krytyki za swoje zachowanie 

Karol Sowa 21 września 2022 07:59
Pogrzeb Elżbiety II, Opactwo Westminsterskie, 19.09.2022. Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda
Fot. Gareth Fuller - WPA Pool/Getty Images

Prezydent Andrzej Duda wraz ze swoją małżonką - Agatą Kornhauser-Dudą wybrali się na pogrzeb królowej Elżbiety II. Wydarzenie odbyło się zgodnie z planem, jednak nie zabrakło drobnych skandali. Polski prezydent znalazł się w ogniu krytyki. Wiele osób zastanawia się: Dlaczego Andrzej Duda na ceremonii siedział przed Joe Bidenem? Później zarzucano mu, że miał “ściągę”, gdy wpisywał się do księgi kondolencyjnej. Co tak naprawdę się wydarzyło? Znamy odpowiedzi na wszystkie pytania. 

Czy Andrzej Duda korzystał ze “ściągi” podczas pisania kondolencji? 

Jak wiadomo, pogrzeb brytyjskiej monarchini rozpoczął się w poniedziałek 19 września. Z tej okazji do Londynu przyleciało wielu przywódców oraz przedstawicieli z różnych państw. Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć prezydenta naszego kraju. Mimo że, wszystko odbyło się bez żadnych problemów, to coraz częściej mówi się o drobnych wpadkach. Para prezydencka oddała hołd zmarłej już Jej Królewskiej Mości w Westminster Hall. To właśnie tam była wystawiona trumna z jej ciałem. Później Andrzej i Agata Dudowie złożyli wpis kondolencyjny do specjalnej księgi. Wiele osób dostrzegło, że prezydent Polski ma w rękawie kartkę, którą wcześniej sobie przygotował. ,,25. sekunda, Duda wyciąga ściągę z rękawa. Dwóch zdań się nie może nauczyć po angielsku!", komentuje jeden z internatów. ,,Musiał skorzystać ze ściągi?", dodaje kolejna osoba. ,,Pan prezydent wyciąga karteczkę z rękawa, haha, dobrze, że miał ściągę", czytamy. 

Jak się okazuje, nie tylko Andrzej Duda wcześniej przygotował sobie tekst. W taki sam sposób postąpił Joe Biden, który nie krył swojej kartki. Gdy usiadł, wyciągnął ją, a następnie wszystko z niej przepisał.  

CZYTAJ TEŻ: Krzysztof i Joanna Ibiszowie opublikowali pierwsze zdjęcie z dzieckiem. Znamy płeć oraz imię ich małej pociechy 

Prezydent Andrzej Duda przy Downing Street, Londyn, Wielka Brytania, 18.09.2022 rok
Fot. Hollie Adams/Getty Images

Dlaczego na pogrzebie królowej Elżbiety II Andrzej Duda usiadł przed Joe Bidenem? 

Nie tylko tajemnicza kartka w rękawie prezydenta wzbudziła wielkie zainteresowanie. Wiele osób zastanawiało się, dlaczego Andrzej Duda usiadł przed prezydentem Stanów Zjednoczonych? Z informacji, jakie podaje dr Marek Nowakowski w rozmowie z Faktem wynika, że zastosowano protokół starszeństwa. Historyk i dyplomata dodawał, że: ,,Andrzej Duda jest dość długo urzędującym prezydentem, więc w tej precedencji jest wysoko. Joe Biden został później prezydentem niż Andrzej Duda, więc siedział za nim”, wyjaśnił.

A wy co myślicie o zachowaniu prezydenta Polski? 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przed ostatnią wyprawą żegnał ją we łzach, nigdy już nie wrócił. Historia miłości Macieja i Ewy Berbeków

Pogrzeb Elżbiety II, Opactwo Westminsterskie, 19.09.2022. Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, Jill Biden, Joe Biden
Fot. Gareth Fuller/Associated Press/East News

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?