Sinead O'Connor
Fot. David Corio/Redferns
Z ŻYCIA GWIAZD

Sinead O'Connor podarła zdjęcie papieża na wizji. „Niczego nie żałuję”

W najnowszym wywiadzie opowiedziała, co wtedy czuła

Rafał Kowalski 20 maja 2021 15:15
Sinead O'Connor
Fot. David Corio/Redferns

To miał być kolejny pełny rozrywki odcinek programu Saturday Night Live. Jest trzeci października 1992 roku a na scenie przed kamerą zjawia się uwielbiana przez publiczność Sinead O’Connor. Według scenariusza piosenkarka miała zaśpiewać jeden z coverów ze swojej najnowszej płyty Am I Not Your Girl?. Zamiast tego wykonała bez podkładu piosenkę War Boba Marleya ze słowami zmienionymi tak, by nikt nie miał wątpliwości, że śpiewa o ofiarach molestowania w kościele. Chwilę później artystka wyjmuje zza pleców zdjęcie Jana Pawła II i rwie je na pół. „Walczcie z prawdziwym wrogiem”, mówi wprost do mikrofonu. Publiczność zamiera, nie słychać braw… Co irlandzka wokalistka chciała zamanifestować?

Zobacz też: Wielkie zmiany u Sinead O’Connor. Zmieniła nazwisko, przeszła na islam i... nosi hidżab!

Sinead O'Conor podarła zdjęcie papieża na wizji 

Ani ekipa Saturday Night Live, ani publiczność w studiu, ani miliony przed telewizorami… W 1992 roku nikt nie rozumiał, dlaczego Sinead O’Connor przedarła nagle na wizji zdjęcie Jana Pawła II. Uwielbiany na całym świecie papież był ikoną walki o pokój, zjednoczenie i miłość. Jeden gest artystki sprawił, że wycofała się ona na chwilę z koncertowania. Gdy z kolei wróciła, słuchacze nie darzyli jej już taką sympatią jak wcześniej…

W wywiadzie przeprowadzonym przez Wysokie Obcasy, Sinead O’Connor odpowiedziała na pytanie, czy była zdziwiona, że po jej manifeście, w studiu SNL zapadła kompletna cisza i dłuższa chwila konsternacji. „Ani trochę. Każdy, kogo znałam, był w szoku”, powiedziała artystka i dodała, że jej pomysł miał zwrócić uwagę na fakt, że Watykan i Jan Paweł II tuszują według niej sprawy pedofilów z Irlandii. „Mało kto wtedy wierzył, że księża molestują dzieci, a polski papież zamiata to wszystko pod dywan. Nie mieściło się nam w głowie, że coś takiego było w ogóle możliwe. Wiedziałam, że zaszokuję ludzi”, przyznała 54-latka.

Dziennikarka Joanna Wróżyńska przypomniała także, że gestem irlandzkiej wokalistki była zdziwiona nawet sama Madonna – która znana była z wielu innych kontrowersji. „Serio? Nawet tego nie zauważyłam. Pierwsze słyszę. Nie miałam o tym pojęcia”, odpowiedziała w rozmowie telefonicznej Sinead O’Connor.

Siedem lat po występie w Saturday Night Live, w kwietniu 1999 roku, artystka została wyświęcona przez radykalnego i nieuznawanego przez Kościół biskupa Michaela Coksa. Wszystko po ty, by w 2013 roku – na jej prośbę - zostać ekskomunikowaną przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Dziś gwiazda identyfikuje się z islamem – przyjęła nawet nowe imię, Shudada Davitt.

Sinead O'Conor w mocnym wywiadzie dla „New York Times”

W najnowszym wywiadzie dla dziennika „New York Times” O'Conor wróciła do sprawy podarcia zdjęcia na wizji, a do tego wyjawiła szokującą historię na temat Prince'a. 

Nie żałuję tego, co zrobiłam. To było cudowne. Ale jednocześnie było to traumatyczne doświadczenie. Wszyscy zaczęli mnie traktować jak stukniętą su*ę, skomentowała w rozmowie z „New York Timesem” piosenkarka, odwołując się do incydentu z podarciem zdjęcia papieża. Jak to odbiło się na jej karierze? Okazuje się, że skierowało ją na właściwe tory. O'Conor chciała zostać niezależną, punkową artystką, a w owym czasie stała się wielką gwiazdą pop, głównie za sprawą piosenki "Nothing compares 2 U", czego szczerze nienawidziła. Porównywała ten czas do bycia w więzieniu.

„Czuję, że zdobycie pierwszego miejsca zepsuło moją karierę. Dzięki temu, że podarłam to zdjęcie, powróciłam na właściwe tory”, wyznała dziennikarce w najnowszym wywiadzie. 

Prince oprawcą kobiet?

Podczas tej samej rozmowy artystka zwierzyła się z czegoś, co z pewnością zaszokowało fanów Prince'a. Opowiedziała, co działo się pewnej nocy, gdy pojawiła się w domu gwiazdora, który notabene jest autorem słów do jej najpopularniejszego utworu "Nothing compares 2 U". Po tym jak Prince zaprosił ją do swojej hollywoodzkiej posiadłości po sukcesie ich przeboju, zamiast gratulacji i świętowania, młodą artystkę spotkały z jego strony m.in. pouczenia i uwagi na temat tego, że za dużo przeklina. Następnie próbował zmusić ją do zjedzenia zupy i bić się z nią poduszkami, gdzie wcześniej pod poszewkę jednej z nich ukrył ciężki przedmiot. O'Connor w pośpiechu uciekła. Nie miała żadnego transportu, ani też butów. Biegła wzdłuż autostradą, podczas gdy Prince gonił ją samochodem. 

„Musisz być szalony, aby zostać muzykiem. Ale jest różnica pomiędzy ekscentrycznością a byciem brutalnym oprawcą kobiet” - podsumowała zachowanie Prince'a w wywiadzie. Całe zajście piosenkarka dokładnie opisała w swojej najnowszej książce „Rememberings”, która będzie miała swoją premierę 1 czerwca. 

Zobacz też: „Zniekształcona czaszka i zaburzenia genetyczne”. Żona Prince'a zdradziła tajemnicę ich zmarłego synka!

Sinead O'Connor
Fot. Yvonne Hemsey/Getty Images

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-25% + dostawa gratis
-25% + dostawa gratis
-25% na asortyment dostępny w... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
+
-25% + dostawa gratis
Online
Stacjonarnie

-25% na asortyment dostępny w butiku w Krakowie i na slowglow.pl/sklep. Dostawa gratis. Promocja nie łączy się z innymi obniżkami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena serum Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 169,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 126,75 zł. Najniższa cena kremu Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 259,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 194,25 zł. Najniższa cena pilingu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 39,99 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 29,99 zł. Najniższa cena zestawu świec ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 157,50 zł. Cena zestawu po zastosowaniu rabatu - 118,13 zł. Najniższa cena świecy ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 241,50 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 181,13 zł. Najniższa cena balsamu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30dni przed obniżką - 119,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 89,25 zł. Produkty marki Polemika widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
20% rabatu na jeden produkt*
20% rabatu na jeden produkt*
Rabat 20 % na jeden nieprzecen... więcej»
Kod rabatowy:20zakupy
Zobacz
+
20% rabatu na jeden produkt*
Online
Stacjonarnie

Rabat 20 % na jeden nieprzeceniony artykuł dostępny w sklepach stacjonarnych i na VANGRAAF.COM. Z rabatu można skorzystać tylko jeden raz i nie można go łączyć z innymi promocjami. Wypłata w gotówce, zakup karty podarunkowej lub zwrot za dotychczas zakupione artykuły są wykluczone. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:20zakupy
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na cały asortyment z... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online

Rabat 20% na cały asortyment z wyłączeniem kolekcji Sablewska x Gabriella. Oferta dostępna na gabriella.pl. Nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia 30 dni przed obniżką - 16,90 zł. 

Cena po zastosowaniu rabatu - 13,52 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-40% na co 2 sztukę
-40% na co 2 sztukę
Rabat nalicza się automatyczni... więcej»
Zobacz
+
-40% na co 2 sztukę
Online

Rabat nalicza się automatycznie w koszyku. Oferta dostępna na aniakruk.pl. Promocja obowiązuje na prawie całą ofertę, z wyjątkiem produktów przecenionych, kart podarunkowych i zestawów. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.