Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Nowe objawy koronawirusa przypominają gorączkę denga. Jak rozpoznać chorobę?

W Polsce pojawiły się trzy nowe przypadki zarażenia...

Gabriela Czernecka 11 marca 2020 08:51
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Liczba zakażonych na koronawirusa rośnie na całym świecie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o trzech nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Wyniki dotyczą mieszkańca województwa mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. Na ten moment w Polsce odnotowano więc 25 przypadków chorych na koronawirusa. Choć o tej chorobie mówi się od kilku tygodni, to według naukowców z Singapuru wirus już mutuje. Jego objawy są podobne do gorączki denga. Jak je odróżnić?

Nowe zarażenia koronawirusem w Polsce

Coraz więcej przypadków zarażenia koronawirusem na świecie. W Indonezji odnotowano dziś pierwszy śmiertelny przypadek koronawirusa. Natomiast w USA liczba przypadków koronawirusa osiągnęła tysiąc. Waszyngton jest nadal najbardziej dotkniętym zachorowaniami stanem. Wiele regionów ogłosiło stany nadzwyczajne. Na całym świecie prewencyjnie zamykane są szkoły, uniwersytety. Odwoływane są duże zgromadzenia i masowe imprezy. Na ten moment w Polsce odnotowano 25 przypadków chorych. Podjęto działania prewencyjne. Z powodu zagrożenia koronawirusem od środy zawieszono zajęcia w opolskich uczelniach. Z tego samego powodu zawieszono lekcje na terenie czterech szkół w powiecie krapkowickim i dwóch w powiecie Strzelce Opolskie.

„Jestem zwolennikiem zamknięcia szkół w odpowiednim czasie; podjęcie takiej decyzji będzie zależało od tego, jak rozwinie się dalsza sytuacja”, powiedział w rozmowie z Rzeczpospsolitą Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas.

Koronawirus mutuje. Nowe objawy

Jak donoszą dziś zagraniczne media, naukowcy z Singapuru opisali dwa przypadki kliniczne pacjentów, którzy mieli fałszywe wyniki szybkich testów serologicznych na obecność wirusa denga. Ten później zdiagnozowano jako ciężką infekcję koronawirusem. Naukowcy z Singapuru swoje odkrycie opublikowali w czasopiśmie medycznym The Lancet. Opisano tam historię dwóch mężczyzn (w wieku 57 lat), którzy byli podejrzewani o bycie nosicielami dengi. Choć nic na to nie wskazywało, mężczyźni byli zakażeni koronawirusem. Choroba z Wuhan daje nowe objawy (bóle i zawroty głowy, pojawia się także charakterystyczna wysypka na ciele),  i naukowcy mówią dziś wprost, że koronawirus mutuje.

Czym jest gorączka denga? To choroba wirusowa, którą przenoszą komary. Jej objawy pojawiają się po około 3-14 dniach od ugryzienia przez owada. Wśród objawów wylicza się gorączka, ból głowy, mięśni i osłabienie, czyli objawy bardzo podobne do objawów koronawirusa. Jak donosi The Guardian, powołując się na słowa naukowców, koronawirus, przenosząc się na człowieka, może się zmieniać, ale może także zyskiwać większą odporność na leczenie.

Jak rozpoznać koronawirusa?

Przede wszystkim naukowcy zapewniają, że trzeba zachować spokój i dbać o higienę. Warto także znać różnicę między objawami grypy a koronawirusa. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Żeby zapobiegać nieuzasadnionej panice Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła listę najczęstszych mitów i wątpliwości dotyczących nowego koronawirusa i wywołanej przez niego epidemii. Całą listę znajdziesz na stronie pacjent.gov.pl

Warto zaznaczyć, że koronawirus to nie jest nowy rodzaj zagrożenia. Naukowcy znają 7 różnych koronawirusów. Średnio raz na dekadę pojawia się nowy koronawirus u ludzi. Wywołuje on rozmaite choroby układu oddechowego. Na razie nie ma szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, ale lekarze stosują  dotychczas znane leki, które pomagają zwalczyć objawy choroby wirusowej. W serwisie ministerstwa zdrowia czytamy także, że koronawirus SARS-CoV-2 jest bardzo zakaźny, ale daleko mu do zakaźności wirusów od dawna znanych ludzkości, takich jak wirus odry czy ospy wietrznej.

Objawy koronawirusa a objawy grypy - jak rozróżnić?

„Najczęściej występującymi objawami choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2, są: gorączka, męczący kaszel, uczucie duszności oraz problemy z oddychaniem. Czasem pojawiają się też bóle mięśniowe. W poważniejszych przypadkach rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które mogą prowadzić do śmierci pacjenta”, czytamy.

Koronawirus i grypa mają bardzo podobne objawy. W obu przypadkach przez kilka dni przed rozwojem zakażenia, mogą nie objawić się żadne objawy choroby. Grypa daje bardzo podobne objawy do zarażenia koronawirusem - może również powodować zapalenie oskrzeli i płuc oraz problemy z oddychaniem. „Oba te powikłania grypy często wymagają hospitalizacji, szczególnie jeśli wirusem zakaziła się osoba przewlekle chora lub dziecko. Mogą także wystąpić: drgawki, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśni, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia oraz powikłania neurologiczne”, czytamy w Wyborczej.

Jak podaje radiozet.pl, objawy grypy to m.in. kaszel, osłabienie i gorączka. Tymczasem COVID-19 to zespół objawów przywołany przez chorobę, czyli koronawirusa. Wyborcza zaznacza  jednak, że katar nie jest objawem koronawirusa. W ciężkich postaciach choroby z Wuhan, mogą wystąpić takie objawy jak bóle klatki piersiowej i ból zamostkowy. „Przebieg COVID-19, podobnie jak w przypadku grypy, jest zróżnicowany: od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego, po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej lub niewydolnością wielonarządową”, podaje radiozet.pl

Na stronie ministerstwa znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące koronawirusa, m.in. czy zwierzęta przenoszą koronawirusa. Dowiemy się także, jakich zasad przestrzegać, żeby zminimalizować zakażenie. Wśród zasad wymienia się częste mycie dłoni wodą lub dezynfekowanie ich środkiem na bazie alkoholu, unikanie dużych skupisk ludzi czy dbanie o higienę miejsc, w których przygotowuje się posiłki.  

Koronawirus
Fot. AdobeStock

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.