Kto zajął pierwsze miejsce?

Gabriela Czernecka 25 maja 2019 18:54

Elżbieta II, książę Filip, księżna Kate i książę William, książę Karol i księżna Camilla, a nawet książę Harry i księżna Meghan - chyba nie ma osób, które nie wiedziałyby, kim oni są. Ale choć to królowa Elżbieta II i jej rodzina jest chyba najpopularniejszą rodziną królewską w Europie, to okazuje się, że nie mogą pochwalić się największym majątkiem. W rankingu 10 najbogatszych rodzin królewskich w Europie zajmują dopiero... czwarte miejsce. Ile wart jest więc majątek brytyjskiej rodziny królewskiej? Która europejska rodzina królewska jest najbogatsza? BusinessInsider.com stworzył ranking europejskich royal family, które zostały uszeregowane według wartości ich majątku netto. Zobaczcie sami!  

1/10
Matylda i Filip z dziećmi
Copyright @Service public fédéral Chancellerie du Premier Ministre
1/10

Belgijska rodzina królewska - w 2013 roku potwierdzili, że majątek króla Filipa wart jest około 13 mln dolarów. Warto jednak zaznaczyć, że wszelkie nieruchomości tej monarchii są własnością państwa lub niezależnej finansowo instytucji publicznej, Royal Trust. To znaczy, że nie mogą być sprzedane.

2/10
Skandal na hiszpańskim dworze, hiszpańska rodzina królewska, królowa Letycja, królowa Zofia
Copyright @East News
2/10

hiszpańska rodzina królewska - wartość ich majątku netto to 20 mln dolarów. Mają osiem pałaców, dziesięć klasztorów i pięć rezydencji. Co ciekawe, nieoficjalnie mówi się, ze król Hiszpanii obniżył swoją pensję w 2015 roku o 20 procent.

3/10
norweska rodzina królewska
Copyright @Getty Images
3/10

norweska rodzina królewska - wartość ich majątku netto to 30 mln dolarów. Podobno samo utrzymanie tej rodziny royalsów to wydatek 73 mln dolarów rocznie. Wycenia się, że blisko 15 mln dolarów rodzina otrzymuje na swoje osobiste wydatki.

4/10
duńska rodzina królewska, księżna Mary, księżna Maria Elżbieta, książę Frederyk, książę Frederic
Copyright @East News
4/10

duńska rodzina królewska - od 1972 roku panuje w Danii królowa Małgorzata II. Wartość jej majątku to 40 mln dolarów. Od podatników rocznie otrzymuje około 13 mln dolarów - na działalność, wydatki prywatne i utrzymanie.

5/10
szwedzka rodzina królewska
Copyright @IBL/REX/Shutterstock/EAST NEWS
5/10

szwedzka rodzina królewska - wartość ich majątku to aż 70 mln dolarów! W jego skład wchodzą jednak bajeczne rezydencje, w tym m.in. nadbałtycki prywatny Pałac Solliden.

6/10
holenderska rodzina królewska
Copyright @HOLLANDSE HOOGTE/East News
6/10

holenderska rodzina królewska - ich majątek wycenia się na około 200-300 mln dolarów! Warto zaznaczyć, że monarchia ma spore udziały w firmie Shell Oil.

7/10
brytyjska rodzina królewska
Copyright @Getty Images
7/10

brytyjska rodzina królewska - najczęściej to właśnie ich uznaje się za najbogatszą rodzinę, a tymczasem nawet nie znalazła się na podium. Majątek królowej Elżbiety II to około 530 mln dolarów. W jego skład wchodzą m.in. rezydencje, klejnoty koronacyjne czy dzieła sztuki.

8/10
monakijska rodzina królewska
Copyright @AFP/EAST NEWS
8/10

monakijska rodzina królewska - majątek księcia Alberta II szacuje się an około miliarda dolarów. Składają się na niego jednak głównie nieruchomości. 

9/10
luksemburska rodzina królewska
Copyright @Getty Images
9/10

luksemburska rodzina królewska - ich majątek wyceniany jest na 4 miliardy dolarów!

10/10
rodzina królewska Liechtenstein
Copyright @Getty Images
10/10

rodzina królewska Liechtensteinu - to najbogatsza rodzina królewska w Europie. Książę Jan Adam II ma majątek wart około 5 miliardów dolarów. Przede wszystkim dysponuje sporym majątkiem prywatnym - posiada własny bank i odważnie inwestuje w nieruchomości.

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.