Historia miłości Eltona Johna i Davida Furnisha
Fot. Steve Granitz/WireImage/GettyImages
URODZINY GWIAZD

„Miłość pojawiła się między nami bardzo szybko”. Historia miłości Eltona Johna i Davida Furnisha

Są razem od 29 lat. Dziś muzyk obchodzi urodziny

Dorota Falkowska 25 marca 2022 12:02
Historia miłości Eltona Johna i Davida Furnisha
Fot. Steve Granitz/WireImage/GettyImages

Legendarny wokalista Elton John i jego mąż David Furnish stali się bardzo rozpoznawanymi reprezentantami par tej samej płci. Od lat są stałymi bywalcami czerwonych dywanów, pokazują się na licznych imprezach i zbiórkach charytatywnych, dumnie pozują do zdjęć, trzymając się za ręce lub obejmując. W ten sposób mówią całemu światu: nasza miłość jest piękna. Historię ich związku przypominamy z okazji kolejnych urodzin piosenkarza.

Pierwsze spotkanie Eltona Johna i jego męża Davida Furnisha

Jest październik 1993 roku. Elton John po ponad dziesięciu latach bycia nieokiełznaną gwiazdą rock’n’rolla, z życiem wypełnionym narkotykami i przygodnym seksem, od trzech lat stara się zwolnić tempo i unikać używek. Piosenkarz przebywał wtedy głównie w swoim domu w Atlancie i uczył się żyć na nowo, bez alkoholu i narkotyków. Kiedy wrócił do swojej angielskiej posiadłości w Windsorze, zapragnął poznać nowych ludzi. Zadzwonił wtedy do swojego znajomego i poprosił go o zaproszenie kilku osób na kolację do jego domu. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. pracujący wtedy w przemyśle reklamowym David Furnish. Jako nieliczny z gości przyjechał wtedy własnym samochodem, a nie transportem zapewnionym przez Eltona, bo chciał mieć pewność, że będzie mógł opuścić imprezę w dowolnym momencie. Furnish był nastawiony na bardzo nudny wieczór. Kiedy tylko poznał Eltona, szybko zmienił zdanie. Między mężczyznami z miejsca pojawiła się chemia.

Czytaj też: Za nim doświadczenia z narkotykami i przygodnym seksem. Dziś to przykładny mąż i ojciec

Elton John i jego mąż David Furnish, 1996

Elton John i jego mąż David Furnish, 1996
Fot. Rick Diamond/Getty Images

„Od razu mi się spodobał”, wyznał w wywiadzie dla Parade Elton John. „Miał prawdziwą pracę, własne mieszkanie, samochód. Był niezależny. Nie musiałem się nim opiekować. Pomyślałem: »Boże, to jest dla mnie zupełnie nowe terytorium - ktoś chce być ze mną tylko dlatego, że mnie lubi«. Wiedziałem, że to ten jedyny, ponieważ nie miał żadnych oporów, żeby powiedzieć mi to, co myśli”. Elton nie był w swoich uczuciach osamotniony. David już następnego wieczoru spotkał się z nim na kolejną kolację, tym razem w swobodniejszej atmosferze, bez grona znajomych i z chińskim jedzeniem na wynos. „Miłość pojawiła się między nami bardzo szybko” – wyznał John.

Legenda rocka i debiutujący reżyser 

Związek z sir Eltonem Johnem, którego zna cały świat, mógłby wydawać się wielkim wyzwaniem, ale nie dla Davida. Nie czuł, że będzie dźwigał na sobie brzemię popularności partnera, a wręcz przeciwnie. Postanowił dbać o tę sławę i zmienić kierunek swojej ścieżki zawodowej. Pracujący jako dyrektor ds. reklamy Furnish, w 1997 roku zadebiutował jako reżyser filmu dokumentalnego przedstawiającego życie jego chłopaka, pt.  „Elton John: Tantrums & Tiaras”. 

W kolejnych latach na swoim koncie miał również produkcje takich filmów jak „Gnomeo i Julia”, „Męsko-damska rzecz” oraz współprodukowanie filmu biograficznego „Rocketman”. Poza branżą filmową, Furnish skupił swoją energię na działaniu charytatywnym. Zasiada w zarządzie Fundacji Elton John AIDS, która zbiera fundusze na wsparcie programów związanych z HIV na całym świecie.

Elton John i David Furnish: cywilny związek i ślub 

21 grudnia 2005 r. para zawarła cywilny związek partnerski, który miał właściwie takie same prawa jak kościelne małżeństwo, jednak nie mógł być nim nazywany. Pary homoseksualne przez lata walczyły o zmianę tego zapisu, więc kiedy w 2014 roku brytyjskie prawo uległo modyfikacji, Elton John i David Furnish postanowili z niego skorzystać i oficjalnie wstąpić w związek małżeński. „To niesamowite, że ta zmiana prawna weszła w życie. Powinniśmy to uczcić. Nie moglibyśmy po prostu powiedzieć: »Jesteśmy już w związku cywilnym, nie ma się co fatygować, aby jeszcze brać ślub«” – wyznał brytyjskim mediom Elton tuż przed ślubem. Mężczyźni stali się oficjalnym małżeństwem w dziewiątą rocznicę zawarcia cywilnego związku partnerskiego. Po ceremonii ślubnej, odbyła się skromna uroczystość weselna. Co ciekawe, nie jest to pierwszy związek małżeński sławnego piosenkarza. W 1984 roku wziął ślub z Niemką Renatą Blauel. Małżonkowie rozwiedli się jednak cztery lata później.

Zobacz również: ,,Próbowała targnąć się na życie". Elton John pozwany przez byłą żonę!

„Dzieci? To nie dla mnie”. Jak Elton John i David Furnish zostali rodzicami?

John początkowo nie chciał mieć dzieci i do bycia rodzicem podchodził bardzo sceptycznie. Uważał, że na zostanie ojcem jest już dla niego za późno. Wszystko zmieniło się w 2009 roku, kiedy odwiedzili sierociniec dla dzieci zakażonych wirusem HIV na Ukrainie. Ich serca skradł wtedy 14-miesięczny chłopiec, ale niestety nie mogli go adoptować. To spotkanie sprawiło jednak, że po powrocie zapragnęli powiększyć rodzinę. 

„Zawsze byłem przeciwny posiadaniu dzieci, ponieważ jestem na to za stary i za samolubny, a moje przyzwyczajenia i styl życia nie sprzyjają byciu ojcem” – powiedział John podczas wywiadu z Rolling Stone w 2016 roku. „Ale po wizycie w sierocińcu zrozumiałem, że ten chłopiec, którego poznaliśmy, próbował mi powiedzieć, przez Boga lub kogoś innego, że to bzdura, że mogę być tatą. I wtedy pomyślałem: zróbmy to”. 

Ich pierwsze dziecko w tajemnicy przed światem urodziła anonimowa surogatka. Elton i David byli dawcami nasienia, nie chcieli jednak wiedzieć, który z nich jest biologicznym ojcem. Ich syn, Zachary, pojawił się na świecie w Boże Narodzenie 2010 roku. Wtedy ich życie zmieniło się na zawsze. Gwiazda rocka i reżyser filmowy stanęli przed wyzwaniem karmienia, przewijania i opiekowania się dzieckiem, gdy ma gorączkę. Było ciężko, ale ani trochę nie zniechęciło ich to do rodzicielstwa – po roku byli już pewni, że Zachary powinien mieć rodzeństwo. Kiedy na świat przyszedł Elijah, ich marzenie o pełnej i ciepłej rodzinie zostało spełnione. „Nie mamy słów, by opisać, jak bardzo tych dwóch chłopców wzbogaciło nasze życie”, mówili. 

Oprócz własnych synów, zarówno Furnish, jak i John są ojcami chrzestnymi syna Davida i Victorii Beckhamów, Brooklyna, a sam John pełni również tę funkcję wobec Seana Lennona, syna Johna Lennona i Yoko Ono. Za to Lady Gaga jest matką chrzestną Zachary'ego i Elijah. „Jest świetnym wzorem do naśladowania” – powiedział John o wyborze ich kandydatki, ujawniając przy tym, że chłopcy nazywają ją „Gaga matką”.

Historia miłości Eltona Johna i Davida Furnisha
Fot. Dan Mullan/Getty Images

„David jest moją Yoko Ono”

John przyznaje, że Furnish nie tylko uratował jego życie emocjonalne, ale także finansowe, i żartobliwie nazywa swojego małżonka jego Yoko Ono, porównując ich relację do tej, która łączyła Johna Lennona i jego partnerkę. „David przez ostatnie dwa lata był bardzo zaangażowany w sortowanie śmieci, które mnie otaczały” – wyznał John w rozmowie z Rolling Stone w 2016 roku. „On nie ma nic przeciwko byciu Yoko Ono, ale robi to w moim imieniu”.

Przeczytaj również: Yoko Ono obwiniano za rozpad The Beatles! Oto burzliwa historia jej miłości z Johnem Lennonem

Ostatni koncert Eltona Johna

Trasa Eltona Johna „Goodbye Yellow Brick Road” rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku w Ameryce i miała objąć 300 koncertów na pięciu kontynentach, a zakończyć w 2021 roku. Ze względu na pandemię część koncertów została przełożona na późniejsze terminy, jednak muzyk nie ukrywa, że ma być to jego ostatnie, pożegnalne spotkanie z fanami. Powód, dla którego chce przestać koncertować, to jego synowie i mąż. „Mając dzieci i widząc, ile radości nam przyniosły, pomyślałem, że chcę spędzać z nimi więcej czasu. Wręcz muszę spędzać z nimi więcej czasu. Jestem ich ojcem, David jest ich ojcem. Nie chcę przegapić z ich życia zbyt wiele” – powiedział o swojej decyzji.

Zobacz też: Elton John przerwał koncert z pożegnalnej trasy. Artysta w jednej chwili stracił głos

Listy miłosne w każdą sobotę - zwyczaj Eltona Johna i jego męża

Elton i David nie dają się porwać rodzinnej rutynie. Sekretem ich trwałego związku jest ciągłe dbanie o uczucie i podsycanie romantycznej atmosfery. Jednym z ich sposobów jest rytuał wysyłania sobie nawzajem kartek lub notatek. Robią to co tydzień. „W każdą sobotę dawaliśmy sobie kartki rocznicowe, ponieważ spotkaliśmy się w sobotę” – mówi Furnish. „Potem kontynuowaliśmy tę tradycję i na małych kartkach, które kładzie się zazwyczaj obok łóżka, piszemy do siebie o tym, jak nam minął tydzień i że bardzo się kochamy. Komunikacja jest kluczem” – podkreśla partner Eltona. Niezależnie od tego, gdzie na świecie znajduje się którykolwiek z małżonków, cotygodniowy rytuał trwa. „Nie jesteśmy idealni, miewamy trudności jak każdy inny związek, ale rozwiązujemy je poprzez rozmowę o swoich uczuciach”.

Wybitnemu wokaliście z okazji urodzin życzymy kolejnych lat pełnych uczucia zakochania...  

Historia miłości Eltona Johna i Davida Furnisha
Fot. Jordan Strauss/Invision/AP

Elton John, David Furnish, Elijah Furnish-John, Zachary Furnish-John, dzieci Eltona Johna
Fot. Michael Kovac/Getty Images for EJAF

Historia miłości Eltona Johna i Davida Furnisha
Fot. Rich Polk/Getty AFP/East News

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?