Edyta Górniak, VIVA! marzec 2012, 5/2012
Fot. Marlena Bielińska/MOVE
O TYM SIĘ MÓWI

Edyta Górniak: „Póki żyję, nie dam się zaszczepić”. Minister Szumowski odpowiada na słowa gwiazdy

Takiej wypowiedzi nikt się nie spodziewał...

Gabriela Czernecka 14 maja 2020 08:45
Edyta Górniak, VIVA! marzec 2012, 5/2012
Fot. Marlena Bielińska/MOVE

Ostatnia wypowiedź Edyty Górniak wywołała niedawno spore kontrowersje. Przedmiotem burzliwej dyskusji internautów stały się słowa gwiazdy dotyczące szczepionki na Covid-19. Edyta Górniak powiedziała wprost, że: „dopóki żyje, nie da się zaszczepić”. Teraz do jej słów odwołał się minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Jego reakcja mówi sama za siebie.

Edyta Górniak o szczepionce

Na całym świecie jest już oficjalnie ponad 4 miliony osób zakażonych koronawirusem, a prawie 300 tysięcy zmarło przez epidemię. Od początku epidemii w samej Polsce potwierdzono już 17 062 przypadków zarażenia, a zmarło ponad 800 osób. I choć naukowcy w każdym kraju prowadzą badania na szeroką skalę, starając się jak najszybciej wynaleźć szczepionkę na COVID-19, to wiele osób już zapowiada, że nie podda się szczepieniu, jeśli będzie ono obowiązkowe. Wśród takich osób jest Edyta Górniak, która powiedziała wprost, że dla niej bardziej szkodliwy niż sam wirus jest stres związany z masą docierających do nas negatywnych informacji: „Dopóki żyję nie dam się zaszczepić. Jeśli to będzie przymusowe, to przysięgam, jak tutaj stoję, że wolę odejść z tego świata, niż dać komukolwiek wstrzyknąć w mój organizm cokolwiek, czego ja nie znam i nie posiadam wiedzy, żeby pójść do laboratorium i analitycznie sprawdzić, co zostaje wprowadzone do mojej krwi”, powiedziała Edyta Górniak.

Gwiazda wyznała, że zarówno sama się nie zaszczepi, jak nie pozwoli na to swojemu synowi, Alanowi. „Jeśli to będzie oznaczało zagładę dla nas, to trudno... Bardzo radykalne mam do tego podejście. Jeśli mamy mieć poczucie ludzkiej godności, to mamy być ludźmi, a nie cyborgami”, powiedziała. Gwiazda poradziła także swoim fanom na Instagramie, aby przestali oglądać kanały informacyjne: „Do jasnej cholery, po co codziennie słuchać kolejnych cyfr, które nas zastraszają? Za każdym razem, kiedy ktoś wysyła wam filmik ze szpitala, eliminuje w was szczęście. Zawieśmy relację z tymi ludźmi na jakiś czas, wyłączmy telewizor, zróbmy coś dla siebie!”, przekonywała. 

Łukasz Szumowski odpowiada Edycie Górniak

Wywód Edyty Górniak o szczepionce na antenie Radia ZET dosadnie skwitował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według niego wypowiedź wokalistki... nie ma większego sensu: „Ja rozumiem, że pani Edyta sprawdza na przykład, z czego są zrobione pastylki, antybiotyk, które łyka. Szczepionka to jedna z form leku. Tak samo, jak jako ludzie, nie wiemy i nie jesteśmy w stanie sprawdzić pastylki, tak nie jesteśmy w stanie sprawdzić szczepionki”, powiedział minister zdrowia.

„Po to jest Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, gdzie wszystkie badania są składane, sprawdzane jest, jak te leki były przygotowywane, jaki jest skład substancji, od tego są eksperci”, dodał Szumowski, kwitując podejście Edyty Górniak do szczepionki słowami: „Ja nie zastanawiam się, jak jest zbudowany silnik samolotu, jak do niego wsiadam”.  

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News

Gwiazdy nago - Edyta Górniak
Fot. MARLENA BIELIŃSKA/MOVE

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…