Edyta Górniak, Kaja Godek, Biologiczna Bzdura Roku 2020
Fot. VIPHOTO/East News / Tomasz Urbanek/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Ujawniono wyniki plebiscytu Biologiczna Bzdura Roku. Kto zajął pierwsze miejsce?

Kaja Godek, Edyta Górniak, a może ktoś inny?

Ksenia Krasko 12 stycznia 2021 12:14
Edyta Górniak, Kaja Godek, Biologiczna Bzdura Roku 2020
Fot. VIPHOTO/East News / Tomasz Urbanek/East News

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Biologiczna Bzdura Roku, który wyłania kontrowersyjne, często nie poparte dowodami wypowiedzi osób publicznych i oficjalnych organizacji. Wypowiedzi te są „niezgodne z obecną wiedzą naukową, w tematyce szeroko rozumianych nauk przyrodniczych, od biofizyki po psychologię” (opis z totylkoteoria.pl). W minionym roku nie brakowało takich „wpadek”, a na liście nominowanych znalazło się sporo gwiazd. Kto zajął pierwsze miejsce?

Biologiczna Bzdura Roku 2020 - wyniki głosowania

W tegorocznym plebiscycie zagłosowało ponad trzynaście tysięcy osób. Warto podkreślić, że wszystkie nominowane wypowiedzi są prawdziwe i nie są wyrwane z kontekstu. Na oficjalnym portalu organizatorów można też przeczytać komentarz, dlaczego teoria tej lub innej osoby trafiła na listę Bzdur Roku.

Wirtualną statuetkę Alternatywnej Zięby za wygraną w plebiscycie otrzymała Kaja Godek, autorka projektu Zatrzymaj aborcję. Aktywistka zajęła pierwsze miejsce zdobywając 3518 głosów (26,7%) za wypowiedź, że „nie istnieje coś takiego, jak orientacja seksualna”.

Kaja Godek, plebiscyt Biologiczna Bzdura Roku 2020

Kaja Godek, Biologiczna Bzdura Roku 2020
Fot. Tomasz Urbanek/East News

Na drugim miejscu znalazła się Joanna Scheuring-Wielgus, działaczka społeczna i posłanka na Sejm.  Oddano na nią 2759 głosów (21%) za stwierdzenie, że „dopiero kiedy bije serce płodu, można mówić o życiu”.

Joanna Scheuring-Wielgus, plebiscyt Biologiczna Bzdura Roku 2020

Joanna Scheuring-Wielgus, Biologiczna Bzdura Roku 2020
Fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

Wokalistka Edyta Górniak zajęła ostatnie miejsce na podium, zdobywając 2256 głosów (17,1%) za opinię, że maseczki blokują wymianę O2 i CO2. „Jedni lekarze powiedzą, że maseczki chronią przed wszystkim, a drudzy co te maseczki faktycznie robią, co to znaczy wdychać z powrotem CO2, który wydychamy. Wdychamy tlen, wydychamy CO2 i powinniśmy wdychać z powrotem tlen, a nie ten sam CO2, czyli wdychać własne spaliny”, brzmiała jej wypowiedź.

Edyta Górniak, plebiscyt Biologiczna Bzdura Roku 2020

Edyta Górniak, Biologiczna Bzdura Roku 2020
Fot. VIPHOTO/East News

Na szóste miejsce trafiła Magda Gessler, uzyskując 751 głosów (5,7%) za wypowiedź, że „cebula przyciąga wirusy i że można było oglądać je pod mikroskopem na początku XX wieku”. „[...] W 1919 roku, kiedy epidemia grypy zabiła 40 milionów ludzi na świecie, w USA był lekarz, który odwiedzał farmerów, aby im pomagać. Wielu z nich niestety zaraziło się chorobą i umarło, ale gdy ten lekarz zaszedł do domu jednego z nich, ku jego zaskoczeniu, cała rodzina była zdrowa. Okazało się, że jego żona umieściła nieobraną cebulę w różnych pokojach w domu. Galen nie mógł uwierzyć w to, co usłyszał i poprosił o obejrzenie jednej z cebul, pod mikroskopem. W rezultacie odkrył, że wirusy grypy są przyklejone do cebuli, i to uratowało tę rodzinę”, przekonywała gwiazda Kuchennych Rewolucji.

Magda Gessler, plebiscyt Biologiczna Bzdura Roku 2020

Magda Gessler, Lara Gessler i Tadeusz Müller, Viva! 24/2019
Fot. MARTA WOJTAL

Siódme miejsce należy do Violi Kołakowskiej, która znana jest z wielu kontrowersyjnych wypowiedzi i opinii, ale w ostatnim czasie koncentruje się głównie na fakcie, że „nie ma żadnej pandemii”. Za te słowa w plebiscycie na Biologiczną Bzdurę Roku 2020 zdobyła 547 głosów (4,2%).

Viola Kołakowska, plebiscyt Biologiczna Bzdura Roku 2020

Vila Kołakowska, Biologiczna Bzdura Roku 2020
Fot. VIPHOTO/East News

Na liście nominowanych do Bzdur Roku znalazły się także aktorka Ilona Wrońska (ósme miejsce i 434 głosy) za opinię, że „guzy można „obkurczać” i „zwapniać” za pomocą homeopatii”, oraz trenerka Anna Lewandowska (302 głosy, dziewiąte miejsce) za przekonywanie, że „smarowanie smalcem gęsim pomaga w przeziębieniu i na kaszel”.

Pełną listę wraz z kontrowersyjnymi wypowiedziami i wyjaśnieniem, dlaczego nie są prawdziwe, znajdziecie tutaj.

Zgadzacie się z wynikiem głosowania? 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.