EN_01494694_0034, książę Harry, księżna Meghan, 2021
Fot. Erik Pendzich/Shutterstock/Rex Features/East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Książę Harry nie czuje się bezpiecznie w Wielkiej Brytanii. Chce ochrony policyjnej dla siebie i rodziny

„Jeśli sprawa się rozwinie, doprowadzi to do sądowej batalii między rządem a Harrym”

Olga Figaszewska 17 stycznia 2022 10:22
EN_01494694_0034, książę Harry, księżna Meghan, 2021
Fot. Erik Pendzich/Shutterstock/Rex Features/East News

Stanowisko księcia Harry’ego wywołały ogromne emocje. Wnuk królowej Elżbiety II będzie dochodził swoich praw przed sądem? Jak się okazuje, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie przyznało księciu Sussex ochrony na czas pobytu w Wielkiej Brytanii. Nie przyznano również zgody na to, by zapłacił za nią samodzielnie. Harry chce sprawdzenia tej decyzji przez sąd.

Książę Harry chce ochrony policyjnej w Wielkiej Brytanii dla siebie i rodziny 

Dwa lata temu, książę Harry i księżna Meghan odeszli z brytyjskiej rodziny królewskiej i postanowili, że nie będą pełnić oficjalnych obowiązków. Liczyli się z tym, że utracą dotychczasowe przywileje. Jednym z nich była ochrona policyjna. Po przeprowadzce do USA, Meghan i Harry sami opłacają specjalistów, którzy gwarantują im bezpieczeństwo.

Czy podobnie będzie w Wielkiej Brytanii? Jak podają media, książę sam chętnie pokryłby wszystkie koszty. Harry'emu zależy na tym, by odwiedzić bliskich, jednak bez ochrony nie jest w stanie tego zrobić. Zdaniem Guardiana, książę zamierza wyjaśnić, dlaczego resort spraw wewnętrznych nie chce pozwolić mu na ochronę policyjną.  „Wielka Brytania zawsze będzie domem księcia Harry'ego i krajem, w którym chce, aby jego żona i dzieci były bezpieczne. Brak ochrony policyjnej wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem osobistym”, mówił pełnomocnik księcia.  

Jak podkreślił przedstawiciel pary, książęca para sama finansuje prywatny zespół ochrony, ale nawet tak wykwalifikowane osoby nie są w stanie zastąpić ochrony policyjnej podczas ich wizyty w Wielkiej Brytanii.  „W przypadku braku takiej ochrony książę Harry i jego rodzina nie są w stanie wrócić do swojego domu”, dodał.

Zobacz też: Wielka Brytania. Książę Harry naraził się Kate! „Czuje się całkowicie zdradzona”

EN_01494974_0006, książę Harry, księżna Meghan, 2021
Fot. Jackson Lee / SplashNews.com/East News

Książę Harry będzie walczył z brytyjskim rządem?

Z przedstawionych danych, dowiadujemy się, że książę po raz pierwszy zaproponował opłatę za ochronę policyjną dla siebie i rodziny w styczniu 2020 roku. Nie doszło do tego, ponieważ jego oferta została odrzucona. Podkreślono, że Harry nie chce w żaden sposób obciążać brytyjskiego podatnika. „Jak powszechnie wiadomo, inne osoby, które opuściły urząd publiczny i są narażone na stałe zagrożenie, otrzymują ochronę policyjną bez żadnych kosztów. Po odrzuceniu kolejnej próby negocjacji, we wrześniu 2021 roku zwrócił się o kontrolę sądową, aby zakwestionować podejmowanie decyzji stojących za procedurami bezpieczeństwa, w nadziei, że można to ponownie ocenić pod kątem oczywiście niezbędnej ochrony”, czytamy w Guardianie.

Książę Harry zamierza walczyć o wyjaśnienie sprawy. Zależy mu na podróży do Wielkiej Brytanii ze względu na swoje pociechy, które mogłyby lepiej poznać ojczyznę taty. Ale jest jeden warunek – zapewnienie bezpieczeństwa jemu, żonie i dzieciom podczas wizyty w ojczyźnie.

„Jeśli sprawa się rozwinie, doprowadzi to do sądowej batalii między rządem a Harrym. Byłaby to pierwsza w dzisiejszych czasach sytuacja, kiedy członek rodziny królewskiej wniósł sprawę przeciwko rządowi”, dodano w Guardianie. 

Czytaj także: Według tabloidów książę William i książę Harry mają przyrodniego brata. Kim jest Simon?

EN_01321191_9166, książę Harry
Fot. FaceToFace/REPORTER/action press/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.