Książę Filip nie żyje, tak wyglądał na ostatnich zdjęciach
Fot. JUSTIN TALLIS/AFP/EAST NEWS
POŻEGNANIE

To były ostatnie fotografie, które wykonano mężowi królowej Elżbiety II przed śmiercią...

Zmęczony i smutny książę Filip opuszczał szpital

Olga Figaszewska 9 kwietnia 2021 21:55
Książę Filip nie żyje, tak wyglądał na ostatnich zdjęciach
Fot. JUSTIN TALLIS/AFP/EAST NEWS

Książę Filip zmarł w wieku 99 lat… Był najdłużej panującym małżonkiem władcy imperium brytyjskiego.  Przez wiele lat wiernie trwał u boku królowej Elżbiety II, był dla niej wsparciem, uczestniczył w najważniejszych państwowych wydarzeniach. Słynął z niespotykanego poczucia humoru i ciętego języka. Dopiero niedawno wycofał się z pełnionych funkcji ze względu na stan swojego zdrowia… W ostatnim czasie prawie miesiąc spędził w szpitalu. To wtedy wykonano ostatnie fotografie księcia Filipa… Zmęczony i smutny opuszczał klinikę...

Problemy ze zdrowiem księcia Filipa

Ze względu na stan zdrowia i zaawansowany wiek książę Filip coraz rzadziej wypełniał swoje obowiązki i pokazywał się publicznie. Miał problemy z sercem, zmagał się z częstymi infekcjami dróg moczowych, przeszedł operację wymiany stawu biodrowego. Znany ze swojego poczucia humoru zażartował w jednym z wywiadów, że „wie, co to znaczy być jedną nogą w grobie”. Dlatego w 2017 roku przeszedł na emeryturę, a decyzję męża zaakceptowała oczywiście królowa Elżbieta II.  Ostatnią uroczystością, na której się pojawił było spotkanie w Londynie z Royal Marines - jego 22219 publiczne wystąpienie.  Za wieloletnią pracę podziękowała mu premier Wielkiej Brytanii Theresa May. 

Czytaj także: Co się stanie po śmierci księcia Filipa? Plan pogrzebowy został pieczołowicie przygotowany...

Od kilku miesięcy znów głośno było o poważnych problemach zdrowotnych księcia Filipa. W lutym mąż królowej trafił do szpitala. Na początku w oświadczeniu pałacu napisano, że jego wizyta w klinice jest jedynie „zapobiegawcza”. „Jego Królewska Wysokość Książę Edynburga został przyjęty do Szpitala Króla Edwarda VII w Londynie we wtorkowy wieczór. Przyjęcie księcia jest środkiem ostrożności, zaleconym przez lekarza Jego Królewskiej Wysokości, po tym, jak źle się poczuł”, zaznaczano.

Ostatnie zdjęcia księcia Filipa

Potem okazało się, że książę przeszedł poważną operację na otwartym sercu. Fani brytyjskiej monarchii drżeli o jego zdrowie. Media podejrzewały, że mimo zapewnień rodziny królewskiej, stan księcia jest bardzo poważny. Dopiero po miesiącu, 16 marca książę Edynburga został przewieziony do zamku Windsor, gdzie znajdował się pod opieką specjalistów. 

Czytaj też: Poruszająca prośba księcia Filipa do królowej Elżbiety II. Tak przebiegała ich rozmowa!

Ostatnie zdjęcia księcia Filipa, wykonane w marcu, gdy wychodził ze szpitala

Książę Filip, 2021 ostatnie zdjęcia księci Filipa
Fot. Photo by Jeff Spicer/Getty Images

Książę Filip, 2021
Fot. Karwai Tang/WireImage/Getty Images

Wszystko wskazuje na to, że wykonano mu wtedy ostatnie fotografie przed śmiercią. Świat obiegły kadry wykonane przez fotoreporterów. Widać na nich, jak mąż królowej Elżbiety II opuszcza klinikę na wózku inwalidzkim. Nie był w stanie poruszać się o własnych siłach. Był zmęczony, smutny... Drogę do samochodu osłonięto parawanem, by zapewnić mu prywatność.   Niektórzy sugerowali, że książę chce być blisko rodziny, by móc się z nimi pożegnać…

Książę Filip, 2021 ostatnie zdjęcia księci Filipa
Fot. Neil Mockford/Getty Images

W piątek 9 kwietnia  Pałac Buckingham przekazał dramatyczne wieści.

„Jej Królewska Mość z głębokim smutkiem ogłosiła śmierć ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Rodzina królewska wraz z ludźmi na całym świecie opłakuje jego stratę. Dalsze ogłoszenia zostaną podane we właściwym czasie”, napisano dziewiątego kwietnia w oświadczeniu. 

Sprawdź też: Książę Filip miał silny charakter, lubił żartować i był największym wsparciem Elżbiety II

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.