Reklama

Najstarszy syn brytyjskiego króla Edwarda VII i wnuk królowej Wiktorii, książę Clarence i Avondale Albert Wiktor, znany był z licznych skandali obyczajowych. Podejrzewano go nawet o to, że był powiązany ze sprawą seryjnego mordercy Kuby Rozpruwacza.

Reklama

„Niepokojąco uśpiony” książę

Albert Wiktor Chrystian Edward, nazywany w skrócie Eddy, urodził się 8 stycznia 1864 r. w Windsorze jako najstarszy syn księcia Walii Edwarda z dynastii sasko-koburskiej (późniejszego króla Edwarda VII) i księżniczki duńskiej Aleksandry. Przyszedł na świat jako wcześniak, co później uznawano za przyczynę jego niewielkiej inteligencji i częstych problemów ze zdrowiem.

W wieku siedmiu lat wraz ze swoim młodszym o rok bratem Jerzym trafił pod skrzydła nauczyciela Johna Neale’a Daltona, który uważał, że umysł Alberta Wiktora jest „niepokojąco uśpiony”. Kiedy zaś w 1877 r. chciano rozdzielić braci, aby dalej kształcili się indywidualnie, Dalton zalecał, by dalej trzymali się razem. „Książę Albert Wiktor wymaga bodźca w postaci towarzystwa księcia Jerzego, aby skłonić go do jakiegokolwiek działania”, twierdził stanowczo.

Rodzice chłopca nie ustawali jednak w zabiegach, by zapewnić mu solidną edukację – był wszak wnukiem królowej Wiktorii i zajmował drugie miejsce w kolejce do tronu po swoim ojcu Edwardzie. Od 1877 r. Albert Wiktor uczył się więc z bratem w Szkole Morskiej, a w latach 1879–1882 książęta odbyli wspólną podróż po świecie. Warto wspomnieć, że w czasie pobytu w Japonii obydwaj zrobili sobie pamiątkowe tatuaże – tatuaż Jerzego ukazywał smoka i tygrysa, a Eddy’ego… parę bocianów. Kiedy wrócili do Anglii, Albert Wiktor był już pełnoletni, więc w końcu nadszedł czas rozłąki z bratem.

Czytaj też: Król czy książę małżonek? Czym różnią się oba tytuły i kto o nich decyduje?

DigitalVision Vectors/whitemay/Getty Images

Książę Clarence Albert Victor w wieku 11 lat

Homoseksualne skandale

Książę Walii Edward i księżna Aleksandra zamierzali wysłać swojego pierworodnego syna na uniwersytet w Cambridge, więc w 1883 r. przydzielili mu jako nauczyciela poetę Jamesa Kennetha Stephena. Eddy nie garnął się jednak do nauki, a bardziej od edukacji interesował go… jego przystojny korepetytor. Choć Stephenowi książę również przypadł do gustu i podobno zostali kochankami, patrzył on obiektywnie na umiejętności swojego ucznia. „Nie sądzę, aby mógł odnieść wiele korzyści z uczęszczania na wykłady w Cambridge. Ledwo rozumie znaczenie słowa czytać” – gorzko konkludował. Ostatecznie książę rozpoczął naukę w Cambridge, lecz w niedługim czasie zrezygnował z powodu słabych ocen.

W 1885 r. książę Eddy zasilił szeregi 10. pułku huzarów, gdzie zamiast wsławić się męstwem i zdolnościami militarnymi, spędzał większość czasu na suto zakrapianych alkoholem imprezach z kolegami z wojska. Z czasem o skandalach z udziałem niesfornego księcia zaczęły krążyć legendy. Kiedy w 1889 r. policja odkryła tajny lokal dla homoseksualistów na Cleveland Street w Londynie, plotkowano, że jednym z klientów klubu był Albert Wiktor. Być może to właśnie opowieści o homoseksualnych podbojach miłosnych wnuka sprawiły, że dla królowej Wiktorii sprawą niecierpiącą zwłoki stało się znalezienie mu „żony dobrej, inteligentnej i o wyjątkowo silnym charakterze”. Wybrała mu nawet odpowiednią kandydatkę – księżniczkę Alicję z Hesji-Darmstadt, lecz stanowczo odmówiła ona małżeństwa z księciem o zszarganej skandalami reputacji. W 1894 r. wyszła za mąż za cesarza Rosji Mikołaja II i została cesarzową jako Aleksandra Fiodorowna.

Zobacz także: Dzieci księżnej Kate i księcia Williama będą chodzić do elitarnej szkoły. Czesne przyprawia o zawrót głowy

Photos.com/Getty Images

Książę Clarence Albert Victor

„Eddy” i kobiety

Tymczasem biseksualny „Eddy”, który w maju 1890 r. został księciem Clarence i Avondale, zakochał się z wzajemnością w księżniczce francuskiej Helenie, córce hrabiego Paryża Filipa Orleańskiego z bocznej linii dynastii Burbonów. Dla ukochanego Helena Orleańska zgodziła się nawet przejść z katolicyzmu na anglikanizm i to w spektakularny sposób. W czasie audiencji u papieża Leona XIII rzuciła się do jego stóp, błagając go, aby pozwolił jej zmienić wyznanie. Oczywiście papież nie mógł wyrazić na to zgody, lecz nie było to dla Heleny przeszkodą. Przeszkodą okazał się natomiast jej ojciec, który kategorycznie zabronił jej utrzymywania kontaktu z księciem-skandalistą.
Po zerwanych zaręczynach z Heleną Orleańską nową kandydatką na żonę Alberta Wiktora została jego kuzynka, księżniczka Teck Wiktoria Maria. W grudniu 1891 r. książę Clarence oficjalnie poprosił ją o rękę, a datę ślubu wyznaczono na 27 lutego 1892 r. Kiedy wydawało się, że Albert Wiktor jest na dobrej drodze do ustatkowania się, prowadzony przez lata hulaszczy tryb życia dał o sobie znać. Wyniszczony organizm księcia przegrał walkę z… przeziębieniem. Książę zmarł 14 stycznia 1892 r. w Sandringham House, wzywając w agonii miłość swojego życia Helenę Orleańską. Rok po jego śmierci księżniczka Teck Maria wyszła za mąż za jego młodszego brata Jerzego, który w 1910 r. został królem Wielkiej Brytanii jako Jerzy V.

Czytaj również: Po tej rozmowie Meghan wyszła oszołomiona i już nigdy nie spotkała się z księżniczką Anną

DigitalVision Vectors/duncan1890/GettyImages

Książę Clarence Albert Victor

Kuba Rozpruwacz a dwór królewski

W latach 60. XX wieku postać księcia Clarence powróciła na łamy brytyjskiej prasy za sprawą szokującej teorii, jakoby był on powiązany ze zbrodniami dokonywanymi przez Kubę Rozpruwacza. Dziennikarz Stephen Knight wysunął domysł, jakoby za zbrodniami w Whitechapel stały trzy osoby: malarz Walter Sickert, lekarz królewski William Gull i ich nieznany bliżej wspólnik, a same morderstwa były związane z aferą obyczajową, w którą wplątał się Eddy.

Albert Wiktor miał jakoby poznać w pracowni Sickerta modelkę Annie Crook i doczekać się z nią córki, którą oddano na wychowanie Mary Jane Kelly, późniejszej ofierze Rozpruwacza. Zostawszy prostytutką, Kelly miała ujawnić sekret brytyjskiej rodziny królewskiej swoim koleżankom po fachu. Aby wyciszyć sprawę, przyjaciele Alberta Wiktora mieli więc zamordować Kelly i pozostałe wtajemniczone w wybryki księcia kobiety. Informacje o romansie księcia Clarence z modelką Sickerta i dziecku z tego związku nie znajdują jednak żadnego potwierdzenia w dokumentach. Pobudzają natomiast wyobraźnię literatów i filmowców, którzy chętnie łączą postać brytyjskiego dziedzica tronu ze sprawą Kuby Rozpruwacza.

Reklama

Zobacz też: Książę Karol był pod wrażeniem Barbry Streisand i próbował ją uwieść. Jakie relacje ich łączyły?

Reklama
Reklama
Reklama