Król Karol III, 11.09.2022
Fot. Victoria Jones - WPA Pool/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Król Karol III chce, aby jego koronacja była skromna. Nadchodzą zmiany, które nie każdemu się podobają 

Eksperci nie mają dobrych wieści

Karol Sowa 10 października 2022 17:59
Król Karol III, 11.09.2022
Fot. Victoria Jones - WPA Pool/Getty Images

Jak wiadomo, po śmierci królowej Elżbiety II władzę objął jej najstarszy syn Karol. Chociaż do koronacji pozostało bardzo dużo czasu, to zaczęły pojawiać się nowe informacje na ten temat. Wiemy, że odbędzie się ona 3 czerwca 2023 roku, ale nowy władca podjął zaskakujące kroki. Najwięcej emocji wywołała ostatnia decyzja króla Karola III. Uważa on, że jego koronacja będzie dużo tańsza od tej, jaką miała jego matka w 1953 roku. Wielu specjalistów patrzy na to sceptycznie. Dlaczego?

Król Karol III ogranicza koszty jego koronacji 

Z informacji, jakie podaje ,,Daily Mail” wynika, że ta decyzja jest bardzo niekorzystna. Może ona zniszczyć wizerunek monarchii. Historyk Andrew Robert podkreśla, że jest to ryzykowne posunięcie. Według niego, rezygnacja z tak ważnych rytuałów oraz znaczące obcięcie kosztów jest złe. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób zostanie zmarnowana okazja do zareklamowania Wielkiej Brytanii na całym świecie. Ekspert dailymail.co.uk dodaje, że jest to ważne, ponieważ koronacja na króla czy królową odbywa się bardzo rzadko.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakim ojcem jest król Karol III? Tak naprawdę wygląda jego relacja z synami

Królowa Elżbieta II, król Karol III

Królowa Elżbieta II, król Karol III
Fot. Paul Edwards - WPA Pool/Getty Images

Jak będzie wyglądała koronacja króla Karola III? 

Brytyjska prasa informuje, że zostanie też skrócony czas ceremonii. Dodatkowo lista gości zmniejszy się z 8000 nazwisk do 2000. Dodatkowo najbliżsi nowego monarchy nie będą musieli zakładać ubrań ceremonialnych. Mają przyzwolenie na ubranie garniturów. Jednym z ograniczeń finansowych ma być usunięcie wręczenia sztabki złota. Te radykalne kroki mają pokazać wszystkim, że korona staje się coraz bardziej nowoczesna. Eksperci jasno podkreślają, że w pewnym sensie jest to dobra decyzja, ponieważ od 70 lat wiele się zmieniło, a monarchia nie może stać w miejscu, tylko iść z duchem czasu. 

CZYTAJ TEŻ: Zaskakujące przywileje, masa obowiązków... Jak wygląda życie przyszłego króla?

Król Karol III, pogrzeb królowej Elżbiety II

król Karol III, pogrzeb królowej Elżbiety II
Fot. BEN STANSALL/AFP/East News

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.