Książę Karol, 7.09.2022
Fot. Jane Barlow - WPA Pool/Getty Images
Królewskie życie

Książę Karol pożegnał ukochaną mamę w pełnych emocji słowach: „Głęboko opłakujemy jej odejście"

Teraz to on będzie królem

Marta Nawacka 8 września 2022 20:40
Książę Karol, 7.09.2022
Fot. Jane Barlow - WPA Pool/Getty Images

Dzisiaj po godzinie 19. polskiego czasu świat obiegła druzgocąca informacja o śmierci królowej Elżbiety II. Monarchini miała 96 lat. Nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej został książę Karol, jej najstarszy syn. Świeżo upieczony władca będzie koronowany jako Karol III. Właśnie wydał oficjalne oświadczenie.

Królowa Elżbieta II nie żyje

Uwielbiana przez Brytyjczyków monarchini zasiadała na tronie od 6 lutego 1952 roku, a w czerwcu tego roku świętowała 70-lecie panowania. 96-letnia królowa Elżbieta II od jakiegoś czasu miała coraz poważniejsze problemy ze zdrowiem, a dzisiaj po godzinie 19. czasu polskiego ogłoszono smutną informację o jej śmierci. Wcześniej do Balmoral, gdzie przebywała władczyni, zjechali członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej

Czytaj też: Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II nie żyje. Najdłużej panująca monarchini na świecie miała 96 lat

Książę Karol i królowa Elżbieta II, 14.10.2019
Fot. Victoria Jones - WPA Pool / Getty Images

Książę Karol i królowa Elżbieta II, 14.10.2019

Książę Karol i królowa Elżbieta II, 11.05.2021
Fot. Richard Pohle - WPA Pool/Getty Images

Książę Karol i królowa Elżbieta II, 11.05.2021

Książę Karol został nowym królem. Wydał oświadczenie

Po śmierci królowej Elżbiety II na tronie zasiądzie jej syn i zarazem najstarsza z pociech, Karol. Jak podała premier Liz Truss, książę Walii zostanie koronowany jako Karol III. Świeżo upieczony monarcha wydał oficjalne oświadczenie, w którym napisał, że odejście jego matki to moment największego smutku dla niego oraz wszystkich członków rodziny. „Głęboko opłakujemy odejście umiłowanego Władcy i bardzo kochanej Matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Narodów, a także przez niezliczoną liczbę ludzi na całym świecie", możemy przeczytać w oświadczeniu.

„W tym okresie żałoby i zmian moja rodzina i ja będziemy się pocieszać i wspierać wiedzą o szacunku i głębokim przywiązaniu, jakim darzono Królową", brzmi dalej oświadczenie nowego króla. Dziś wieczorem najstarszy syn królowej Elżbiety II i jego małżonka, Camilla, pozostaną w Balmoral, a następnego dnia powrócą do Londynu. Na Pałacu Buckingham opuszczono flagę.  

Zobacz także: Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II nie żyje. Cały świat żegna brytyjską monarchinię

Królowa Elżbieta nie żyje
Fot. Sean Gallup/Getty Images)

Królowa Elżbieta II

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.