Judyta Turan nie żyje
Fot. siepomaga.pl/judy
WSPOMNIENIE

Judyta Turan nie żyje. Aktorka znana z M jak miłość zmarła w wieku 37 lat

Przegrała walkę z chorobą...

Gabriela Czernecka 13 lutego 2021 09:19
Judyta Turan nie żyje
Fot. siepomaga.pl/judy

Nie żyje Judyta Turan. Aktorka teatralna i telewizyjna, znana m.in. z roli w serialu M jak miłość zmarła w wieku 37 lat. Aktorka przegrała walkę z chorobą. O jej śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich. 

Judyta Turan nie żyje 

„Odeszła Judyta Turan. Urocza, serdeczna, życzliwa, pogodna. Piękny Człowiek. Nie poddawała się, mimo nierównej walki, którą toczyła od lat. Ale przeciwnik okazał się silniejszy. Żegnaj, Judy!”, napisano pod zdjęciem aktorki na stronie na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich. Judyta Turan zmarła 12 lutego 2021 roku.  Aktorka osierociła dwie córeczki: ośmioletnią Emmę i sześcioletnią Gretę. Judyta Turan ukończyła anglistykę i Warszawską Szkołę Filmową. Od wielu lat występowała na deskach teatralnych i w telewizji: „Kocham to, co robię i byłam pewna, że czeka mnie jeszcze wiele lat w moim zawodzie”, wyznała.

Judyta Turan dzieci
Fot. siepomaga.pl/judy

 Od 2018 roku walczyła z agresywnym rakiem. „Sytuacja, w jakiej się znalazłam, jest dramatyczna. Mam też bardzo agresywnego raka piersi… Nowotwór chce mnie zabrać w chwili, kiedy jestem najbardziej potrzebna. Proszę o pomoc – chcę nadal być mamą. Muszę wyzdrowieć, muszę żyć! Leczenie jest mi potrzebne natychmiast. (…) W maju zeszłego roku dowiedziałam się, że mam raka piersi HER 2+. Zmiana w piersi, która miała być niegroźna, okazała się śmiertelnie niebezpieczna… Wynik biopsji przyniósł diagnozę, która podzieliła moje życie na pół. Nowotwór piersi HER 2+ jest bardzo agresywny, szybko się rozwija, często daje przerzuty. Nieleczony zabija”, poinformowała swoich fanów w 2019 roku. 

W sierpniu 2018 roku Judyta Turan przeszła operację. Usunięto jej 8 węzłów chłonnych, które również były zajęte przez raka. Przeszła chemioterapię, którą bardzo źle znosiła. „Wcześniej: była ukochana praca, próby, spektakle, wyjazdy i najpiękniejsze chwile na świecie - te z moimi dziewczynkami. Teraz: oprócz teatralnej sceny jest szpital, sala na oddziale onkologii, gdzie rytm dnia wyznaczają nie próby, lecz godziny podania leków. Zamiast spotkań z publicznością są rozmowy z lekarzami, szukanie sposobu, jak mi pomóc, jak ratować moje życie.”, pisała na zbiórce siepomaga.pl.

Judyta Turan choroba
Fot. siepomaga.pl/judy

„Gdy człowiek dowiaduje się, że ma raka, nagle uświadamia sobie, że jest śmiertelny… Że być może jego dni są policzone. Życie się przewartościuje, nagle znaczenie mają małe rzeczy i gesty – uśmiech Grety, rączka Emmy mocno ściskająca moją dłoń, każdy dzień, w którym wstaję i czuję się dobrze, mogę zrobić dziewczynkom śniadanie, pakować tornistry, czesać warkocze. Przez chwilę wydawało się, że jest lepiej – że wygram”, pisała. Niestety nowotwór stale się rozwijał, a w czerwcu 2019 roku pojawiły się przerzuty do kości. 

Aktorka zorganizowała zbiórkę prosząc o wsparcie finansowe na operacje i podejmowanie dalszego leczenia.  Mimo zmagań z chorobą Judyta Turan nie poddawała się i walczyła z rakiem. „Gdzieś we mnie jest strach, co będzie, co dalej, ale oprócz niego jest coś jeszcze – determinacja. Przede mną jasny cel – muszę wyzdrowieć i żyć. Czeka mnie immunoterapia i protonoterapia”, pisała. 

Pod koniec grudnia 2020 roku Judyta Turan opublikowała w mediach społecznościowych film, w którym wcieliła się w pięć ikonicznych postaci kobiecych: „Ich monologi zostały stworzone na bazie historycznych materiałów. Nie są to jednak przypadkowe treści. Każdy z tekstów koresponduje bowiem z moimi osobistymi przeżyciami oraz drogą leczenia i zdrowienia”, podpisała nagranie aktorka.

Niestety dziś poinformowano o jej śmierci. Judyta Turan miała 37 lat. Rodzinie i najbliższym składamy głębokie wyrazy współczucia. 

Judyta Turan śmierć
Fot. siepomaga.pl/judy

TAGI #śmierć

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?