Joanna Koroniewska, VIVA! listopad 2013
Fot. Olga Majrowska
O TYM JEST GŁOŚNO

Joanna Koroniewska udzieliła dietetycznej porady i… zaliczyła wpadkę!

Nominowano ją do Biologicznej Bzdury Roku!

Weronika Kostyra 23 marca 2018 07:30
Joanna Koroniewska, VIVA! listopad 2013
Fot. Olga Majrowska

Joanna Koroniewska jest znana z tego, że prowadzi zdrowy tryb życia i jest bardzo aktywna. Świeżo upieczona mama zwraca też uwagę na to, by właściwie się odżywiać. Niedawno, przy okazji jednego z postów na Instagramie, popełniła jednak błąd, przez która została nominowana do Biologicznej Bzdury Roku!

Joanna Koroniewska zaliczyła wpadkę?

Aktorka z dobrej woli namawiała do ograniczenia glutenu w diecie. „Objedzona czterema pączkami i całą pizzą (znalazłam w końcu pyszną pizzerię, w której można też zjeść pizzę bez glutenu) uroczyście postanawiam się ruszyć (na ile oczywiście pozwolą okoliczności) i zadbać o siebie”, napisała. Jeden z internautów stwierdził, że Joanna Koroniewska pewnie podąża za modą. Aktorka odpowiedziała na komentarz, podając „naukowy” argument:

„Generalnie nie o modę chodzi. Kiedyś gluten miał naście chromosomów, a dziś ma ponad 50, co oznacza, że jest baaardzo przetworzony i dla zdrowia warto go po prostu ograniczać”, napisała.

Niestety informacja ta nie była prawdziwa. Specjaliści od razu wychwycili nieścisłość i skrytykowali aktorkę. Portal totylkoteoria.pl nominował aktorkę do swojego wyróżnienia Biologiczna Bzdura Roku, w uzasadnieniu biolog Łukasz Sakowski tłumaczy:

„Nie da się policzyć, ile chromosomów posiada gluten, ponieważ nie ma ich wcale. Gluten to białkowy kompleks gluteniny i gliadyny. Nie jest to organizm. Nie może posiadać własnego DNA. Aktorka myślała być może o pszenicy, ale pomyliła wątki i palnęła głupotę, pisząc z pozycji ekspertki”, stwierdził.

Aktorka myślała być może o pszenicy, ale pomyliła wątki

Skąd pomysł na taki konkurs? „Ideą inicjatywy Biologiczna Bzdura Roku jest krytyka głoszenia pseudonaukowych treści publicznie, przez osoby z tytułami naukowymi, polityków, celebrytów, duchownych, dziennikarzy itp., jak i zwrócenie uwagi na poszczególne tematy dotyczące biologii”, tłumaczy Łukasz Sakowski na blogu. Niechlubną nominację otrzymała też niedawno Anna Lewandowska za stwierdzenie, że smalec gęsi jest źródłem białka.

Uważasz, że gwiazdy nie powinny udzielać tego typu porad? 

Joanna Koroniewska, Viva! listopad 2013
Fot. Olga Majrowska

Joanna Koroniewska, Viva! czerwiec 2010
Fot. MARLENA BIELIŃSKA/ MAKATA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?