Joanna Koroniewska, VIVA! listopad 2013
Fot. Olga Majrowska
O TYM JEST GŁOŚNO

Joanna Koroniewska udzieliła dietetycznej porady i… zaliczyła wpadkę!

Nominowano ją do Biologicznej Bzdury Roku!

Weronika Kostyra 23 marca 2018 07:30
Joanna Koroniewska, VIVA! listopad 2013
Fot. Olga Majrowska

Joanna Koroniewska jest znana z tego, że prowadzi zdrowy tryb życia i jest bardzo aktywna. Świeżo upieczona mama zwraca też uwagę na to, by właściwie się odżywiać. Niedawno, przy okazji jednego z postów na Instagramie, popełniła jednak błąd, przez która została nominowana do Biologicznej Bzdury Roku!

Joanna Koroniewska zaliczyła wpadkę?

Aktorka z dobrej woli namawiała do ograniczenia glutenu w diecie. „Objedzona czterema pączkami i całą pizzą (znalazłam w końcu pyszną pizzerię, w której można też zjeść pizzę bez glutenu) uroczyście postanawiam się ruszyć (na ile oczywiście pozwolą okoliczności) i zadbać o siebie”, napisała. Jeden z internautów stwierdził, że Joanna Koroniewska pewnie podąża za modą. Aktorka odpowiedziała na komentarz, podając „naukowy” argument:

„Generalnie nie o modę chodzi. Kiedyś gluten miał naście chromosomów, a dziś ma ponad 50, co oznacza, że jest baaardzo przetworzony i dla zdrowia warto go po prostu ograniczać”, napisała.

Niestety informacja ta nie była prawdziwa. Specjaliści od razu wychwycili nieścisłość i skrytykowali aktorkę. Portal totylkoteoria.pl nominował aktorkę do swojego wyróżnienia Biologiczna Bzdura Roku, w uzasadnieniu biolog Łukasz Sakowski tłumaczy:

„Nie da się policzyć, ile chromosomów posiada gluten, ponieważ nie ma ich wcale. Gluten to białkowy kompleks gluteniny i gliadyny. Nie jest to organizm. Nie może posiadać własnego DNA. Aktorka myślała być może o pszenicy, ale pomyliła wątki i palnęła głupotę, pisząc z pozycji ekspertki”, stwierdził.

Aktorka myślała być może o pszenicy, ale pomyliła wątki

Skąd pomysł na taki konkurs? „Ideą inicjatywy Biologiczna Bzdura Roku jest krytyka głoszenia pseudonaukowych treści publicznie, przez osoby z tytułami naukowymi, polityków, celebrytów, duchownych, dziennikarzy itp., jak i zwrócenie uwagi na poszczególne tematy dotyczące biologii”, tłumaczy Łukasz Sakowski na blogu. Niechlubną nominację otrzymała też niedawno Anna Lewandowska za stwierdzenie, że smalec gęsi jest źródłem białka.

Uważasz, że gwiazdy nie powinny udzielać tego typu porad? 

Joanna Koroniewska, Viva! listopad 2013
Fot. Olga Majrowska

Joanna Koroniewska, Viva! czerwiec 2010
Fot. MARLENA BIELIŃSKA/ MAKATA

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.