Jan Nowicki, VIVA! 25/2020
Fot. ANTONI ZAMACHOWSKI
POŻEGNANIE

Jan Nowicki nie zostanie pochowany w Warszawie. Wybrał inne miejsce pochówku na długo przed śmiercią 

Gdzie odbędzie się pogrzeb?

Karol Sowa 7 grudnia 2022 16:01
Jan Nowicki, VIVA! 25/2020
Fot. ANTONI ZAMACHOWSKI

Dzisiaj dowiedzieliśmy się o śmierci Jana Nowickiego. Przypomnijmy, że ostatnie godziny swojego życia spędził w domu w Krzewencie pod Kowalem. Wybitny artysta zmarł w nocy z 6 na 7 grudnia w wieku 83 lat. Jak się okazuję, długo przed śmiercią miał zaplanowane miejsce pochówku i nie będzie to Warszawa ani Kraków. „Powoli trzeba się zbierać z tego świata, mając jednak na uwadze to, co powinien w tej sytuacji zrobić każdy mężczyzna – posprzątać po sobie”, mówił w 2020 roku.

Wiemy, gdzie zostanie pochowany Jan Nowicki

W nocy z szóstego na siódmego grudnia 2022 roku zmarł Jan Nowicki. Ta smutna informacja została potwierdzona przez jego syna Łukasza Nowickiego. Co ciekawe, aktor od dawna miał zaplanowane miejsce swojego pochówki. Mówił o tym w rozmowie z „Super Expressem” w 2020 roku. Mimo że był związany zarówno z Krakowem, jak i Warszawą, to jego ciało nie zostanie tam położone. 

Jak informuje „Super Express”, pogrzeb Jana Nowickiego odbędzie się w Kowalu, czyli jego rodzinnej miejscowości. To właśnie tam przygotował sobie grobowiec, na którym jest napisane: „Żyć możesz wszędzie, umieraj, gdzie dom”.  

Jan Nowicki w rozmowie z dziennikiem wyznał: „Wybudowałem grób dla całej rodziny z napisem „Rodzina Nowickich". Człowiek powinien wiedzieć, gdzie będzie miejsce jego wiecznego spoczynku. I ja wiem. To wiele porządkuje w głowie. Uspokaja”, czytaliśmy wówczas. W tym samym wywiadzie dodał: „Powoli trzeba się zbierać z tego świata, mając jednak na uwadze to, co powinien w tej sytuacji zrobić każdy mężczyzna – posprzątać po sobie […] Trzeba coś zrobić z książkami, pomyśleć, komu, który obraz dać, żeby trafił we właściwe ręce. Przecież nie wezmę tego do grobu!”, mówił.  

CZYTAJ TEŻ: Halina Mlynkova pożegnała Jana Nowickiego. Wokalistkę i byłego teścia łączyła niezwykła więź

Jan Nowicki, VIVA! 25/2020, grudzień 2020
Fot. Antoni Zamachowski

Kim był Jan Nowicki? 

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Zagrał w wielu filmach i sztukach teatralnych. Zasłynął również jako reżyser teatralny, pedagog, pisarz oraz poeta. Co więcej, wziął udział w prawie 200 projektach. Sławę zyskał dzięki udziałowi w takich produkcjach jak: „Wielki Szu”, „Spirala” czy „Magnat”. Przez ponad 30 lat związany był z Krakowem, gdzie występował w Starym Teatrze. 

Na swoim koncie miał też wiele nagród, między innymi: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Gwiazdę Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Krzyż Komandorski. 

Był związany z Barbarą Sobottą, z którą doczekał się syna Łukasza. Z Ireną Paszyn ma córkę Sajanę. Przez prawie trzy dekady był w związku z Mártą Mészáros. Od 2009 do 2015 roku był mężem Małgorzaty Potockiej, niestety ta relacja nie przetrwała próby czasu. W 2017 roku poślubił Annę Kondratowicz, z którą był do końca swojego życia.

Całej rodzinie składamy najszczersze kondolencje. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jan Nowicki o śmierci: „Oddałbym wszystko, żeby nikt o mnie nie wspominał”

Jan Nowicki, VIVA! 25/2020, grudzień 2020
Fot. Antoni Zamachowski

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.