Aleksandra Kwaśniewska, Viva! sierpień 2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

Jak wyglądało życie Aleksandry Kwaśniewskiej w Pałacu Prezydenckim?  "Gdy pierwszy raz tam weszłam, to się popłakałam"

Córka Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich otworzyła się na ten temat w najnowszym wywiadzie

Dorota Falkowska 21 listopada 2021 18:05
Aleksandra Kwaśniewska, Viva! sierpień 2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

Aleksandra Kwaśniewska mieszkała w Pałacu Prezydenckim przez dekadę, od 1995 roku. Córka byłego prezydenta Polski nieczęsto zwierzała się, jak wyglądało życie za bramami Pałacu z perspektywy nastolatki, którą wówczas była. Córka Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich opowiedziała nieco więcej o tym temacie w najnowszej rozmowie z Michałem Misiorkiem dla Plejady. Jak jej się żyło i co poczuła, gdy przekroczyła próg Pałacu?

Jak wyglądało życie Aleksandry Kwaśniewskiej w Pałacu Prezydenckim?  

Aleksandra Kwaśniewska spędziła w Pałacu newralgiczne, jak sama to ujęła, lata, tj. okres liceum i studiów. Przyznała, że mimo tak wielkiej  zmiany, po latach ma poczucie, że jej nastoletnie i studenckie życie było w miarę normalne. Trudne natomiast były same początki. Córka prezydenta przeżyła wówczas niemały szok, kiedy po raz pierwszy przekroczyła próg nowego domu. 

"Owszem, pamiętam, że gdy pierwszy raz weszłam do Pałacu, to się popłakałam, bo przytłoczyła mnie ta przestrzeń. Nie było jeszcze wszystkich mebli, niosło się echo, za oknem stali żołnierze. No, mało to było przytulne. Poza tym, w Wilanowie zostawiłam znajomych, a do tego dopiero co zaczęłam liceum. Same zmiany", wyznała w wywiadzie dla Plejady. 

Jako nastolatka miała w sobie mnóstwo obaw. Nie wiedziała, jak będzie od teraz wyglądała jej codzienność.  

"Wydawało mi się, że moje życie będzie bardzo smutne. Że będę samotną dziwaczką z twierdzy. Ale niebawem okazało się, że byłam w błędzie. Pałac Prezydencki budził taką ciekawość wśród moich rówieśników, że co chwilę miałam gości. Moje życie towarzyskie szybko było w rozkwicie" - wyznała z uśmiechem. 

Czytaj także: Aleksandra Kwaśniewska o świadomej bezdzietności kobiet: „Zasmuca poziom braku zrozumienia”

Aleksandra Kwaśniewska, 2000 r. 

Jak wyglądało życie Aleksandry Kwaśniewskiej w Pałacu Prezydenckim?
Fot. GRZEGORZ ROGINSKI/REPORTER

Rzeczywiście, córka prezydenta miała dużą swobodę, jeśli chodziło o jej życie towarzyskie. Nie miała żadnych przeciwwskazań co do zapraszania znajomych, jedyne co musiała zrobić, zanim ktoś zamierzał ją odwiedzić,  to podać nazwisko w biurze przepustek. Sami wizytujący przy wejściu zostawali prześwietleni bramką wykrywającą metal i odprowadzeni pod drzwi, na wypadek gdyby zbłądzili. 

Aleksandra Kwaśniewska przyznała, że po tym, gdy już się zaaklimatyzowała, przestała zwracać uwagę, że mieszka w Pałacu Prezydenckim. 

"Szczerze mówiąc, byłam wtedy tak skoncentrowana na szkolnym życiu, że nie skupiałam się na tym, że mój tata jest prezydentem. Szybko zaczęłam tratować ten Pałac jako naturalne miejsce do życia. Owszem, było tam »trochę« inaczej niż w domach moich rówieśników, ale nie podniecało mnie to jakoś specjalnie" - opowiadała dla Plejady. 

Czytaj także: Aleksandra Kwaśniewska o macierzyństwie: „Czuję się osamotniona”

12.2000 r. Warszawa, Gala Olimpijska n/z. Aleksandra Kwaśniewska, Jolanta Kwaśniewska, Aleksander Kwaśniewski

Jak wyglądało życie Aleksandry Kwaśniewskiej w Pałacu Prezydenckim?
Fot. GRZEGORZ ROGINSKI/REPORTER

"Mnie wtedy w ogóle nikt nie kojarzył"

Zapytana o wychodzenie do klubów, na imprezy i randki, odpowiedziała, że nic z powyższych rozrywek nie było jej odmawiane. Okazuje się, że wówczas córce prezydenta łatwo było zachować anonimowość. "Mnie wtedy w ogóle nikt nie kojarzył. Nie pojawiałam się publicznie, więc nikt nie wiedział, jak wyglądam. Poza tym miałam duplikat legitymacji szkolnej, wystawiony na panieńskie nazwisko mojej mamy. Więc nawet gdy mnie ktoś legitymował, to moje nazwisko nie robiło na nim wrażenia", wyznała Aleksandra Kwaśniewska. Ta swoboda została mocno ograniczona po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r. Od tamtej chwili córce Kwaśniewskich zaczęli towarzyszyć ochroniarze.  

Aleksandra Kwaśniewska
Fot. fot. Michał Baranowski, Piotr Podlewski/AKPA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.