KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Spontaniczne czy zaplanowane co do szczegółu? Jak wyglądają królewskie zaręczyny?

Jesteście ciekawi?

Gabriela Czernecka 12 listopada 2017 09:00

Jak wyglądają królewskie zaręczyny? Zaledwie kilka miesięcy temu byliśmy świadkami zaręczyn księcia Harry'ego i Meghan Markle oraz księżniczki Eugenii i Jacka Brooksbanka. Co na temat zaręczyn mówi protokołu królewski i jak do tej pory wyglądały królewskie zaręczyny? 

Jak wyglądają zaręczyny w brytyjskiej rodzinie królewskiej?

Fani brytyjskiej rodziny królewskiej, a przede wszystkim księcia Harry'ego i Meghan Markle, z niecierpliwością oczekiwali na informacje o zaręczynach pary. Początkowo pojawiały się informacje, że para planuje zaręczyny, ale jak na razie ma za sobą prywatne spotkanie z królową Elżbietą II. Niektórzy sugerowali, że skoro odbyło się takie spotkanie, para lada dzień ogłosi dobrą nowinę.

Zaznajomieni z protokołem królewskim mieli jednak co do tego wątpliwości, w końcu zanim książę William oświadczył się Kate Middleton minęło... 9 lat, a Harry i Meghan są razem zaledwie od niecałych dwóch lat. Nie mieli racji. Harry i Meghan ogłosili zaręczyny 26 listopada 2017 roku.

Niewielu wie, że nim wiadomość o zaręczynach książęcej pary zostanie podana do publicznej wiadomości, najpierw poinformowani zostają o tym (w dokładnie takiej kolejności): premier, lider partii opozycyjnej oraz członkowie rządu. Zwyczajem jest też powiadomienie głowy rządów państw należących do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz arcybiskupa Canterbury.

Informacja trafia też do najbliższych członków rodziny, ale wszystko to dzieje się w pełnej dyskrecji. Taką informację nie zawsze udaje się utrzymać w tajemnicy. Tak było choćby w przypadku księcia Karola i Diany Spencer. Co ciekawe, o zaręczynach pary powiedział ktoś z... dworu! Dokładnie 24 lutego 1981 roku „The Times” ogłosił: „Zaręczyny zostaną ogłoszone dzisiaj”. Jak się okazało, informacja była prawdziwa! Jeszcze tego samego dnia o godzinie 11.00 pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie w sprawie zaręczyn Karola i Diany.

Data zaręczyn książęcej pary oraz sesja narzeczeńska

Większość książąt, w tym ojciec księcia Williama, książę Karol oraz książęta Andrzej i Edward, ogłosili zaręczyny we wczesnych miesiącach roku. Z kolei ich śluby odbyły się w czerwcu bądź lipcu jeszcze tego samego roku. Osoby odpowiadające za oprawę uroczystości ślubnych na dworze królewskim potrzebują jedynie kilka miesięcy, by wszystko zorganizować.

Myślano, że książę William również ogłosi zaręczyny na początku roku, podawano nawet przybliżoną datę - między 10 a 17 lutego. Przewidywania jednak się nie sprawdziły, a William i Kate zaręczyli się dopiero 16 listopada. 

W brytyjskiej rodzinie królewskiej kontynuowana jest tradycja robienia sobie tzw. sesji narzeczeńskich, które wykonuje się świeżo upieczonym zakochanym. Choć na fotografiach widać, że kreacje pań są dowolne, to sposób fotografowania narzeczonych jest niemal taki sam. Początkowo zdjęcia wykonywano w pomieszczeniach, głównie w studio fotograficznym, ale obecnie fotografuje się narzeczonych "na zewnątrz", czyli na terenie pałacu Buckingham. 

Jak wyglądają zaręczyny książęcych i królewskich par w Wielkiej Brytanii? Kiedy tak naprawdę Karol oświadczył się Dianie i czy po zaręczynach książę może zmienić zdanie? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszej galerii!  

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.