Tomasz Sekielski
Fot. Artur Szczepanski/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Najważniejsi duchowni w Polsce podziękowali Tomaszowi Sekielskiemu za dokument o pedofilii

Film bije rekordy popularności

Rafał Kowalski 12 maja 2019 09:57
Tomasz Sekielski
Fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Rok i trzy miesiące – tyle czasu minęło od rozpoczęcia przez Tomasza Sekielskiego zbiórki pieniędzy do wyprodukowania za nie filmu o pedofilii w polskim kościele. Dokument Tylko nie mów nikomu miał swoją premierę wczoraj w serwisie YouTube. Ponad dwugodzinna opowieść jest dostępna za darmo. W pierwszej dobie obejrzała ją rekordowa liczba osób, a najważniejsi przedstawiciele kościoła już podziękowali dziennikarzowi za wnikliwy, obiektywny i bezsporny materiał wideo.

Prymas Polak i Arcybiskup Gądecki o filmie Tomasza Sekielskiego

Tylko nie mów nikomu wywołał niemałe poruszenie wśród społeczeństwa i osób, które czekały na dokument Tomasza Sekielskiego. Mało kto spodziewał się jednak chyba, że ten trudny dla hierarchów kościoła film spotka się z ich szybką reakcją.

Dziennikarz za pośrednictwem mediów otrzymał od prymasa Polski specjalną wiadomość. „Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego. Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu”, zaczął abp Wojciech Polak i obiecał, że postara się, aby wszystkich winnych dosięgła sprawiedliwość. „Zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym. […] Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności. Musimy chronić dzieci i młodzież. Dla Kościoła nie ma innej drogi”, zakończył swoje oświadczenie prymas Polski.

Kilka ważnych słów i podziękować przekazał także Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. „Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. W przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z moimi doświadczeniami, jakie wyniosłem z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi. Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania wczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka”, napisał na początku abp Stanisław Gądecki, a dalej przeprosił ofiary swoich kolegów. „W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakie doznali”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dodał także, że nie o wszystkich przypadkach zarejestrowanych w materiale wiedział. Fragmenty dokumenty prawdopodobnie staną się materiałem dowodowym w sprawach, które zostaną rozpoczęte.

Oglądalność filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu

Liczba osób, które zdecydowały się obejrzeć cały lub fragmenty dokumentu o pedofilii w kościele jest ogromna. Pierwszy milion zanotowano na licznikach już po 5,5 godziny od premiery materiały. Z kolei dziś rano, po 20 godzinach od publikacji, widzów było już 2,5 miliona! Jednocześnie film Tylko nie mów nikomu bije rekord jeśli chodzi o średni czas pobytu na stronie przeciętnego użytkownika. Wynik w tej kategorii wynosi aż 54 minuty.

Tomasz Sekielski już zapowiedział, że zrealizuje drugą część dokumentu. „Ten film został w całości sfinansowany ze zbiórki. W toku prac zgłosiło się do nas wiele ofiar, których historie nie znalazły się w tym dokumencie. Dotarły do nas nowe, szokujące dowody w tych sprawach. Dlatego zamierzamy nakręcić kontynuację i tak jak poprzednio chcemy, aby była to produkcja niezależna”, napisał dziennikarz na swoim Facebooku i poprosił o wpłaty na podane przez siebie konto.

Widzieliście już film dokumentalny Tylko nie mów nikomu? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tomasz Sekielski (@tomaszsekielski)

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?