Królewskie życie

Wesele za miliony! Oszacowano koszt ślubu księcia Harry'ego i Meghan Markle 

Kwota jest gigantyczna!

Monika Katarzyna Krupska 17 maja 2018 08:00

Najbardziej oczekiwane wydarzenie towarzyskie roku już za dwa dni. Przygotowania do królewskiego ślubu Meghan Markle i księcia Harry’ego rozpoczęto w momencie ogłoszenia zaręczyn. Teraz wszystko jest już zapięte na ostatni guzik, więc mniej więcej wiadomo, ile będzie kosztowała impreza. Według firmy Bridebook zajmującej się planowaniem ślubów ceremonia może kosztować nawet 1300 razy więcej niż przeciętny ślub w Wielkiej Brytanii!

Jedno z najdroższych wesel w historii 

Bridebook szacuje, że najwięcej pieniędzy pochłonie bezpieczeństwo. Rodzina Królewska na ochronę wyda ok. 30 mln funtów. 285 tys. funtów ma kosztować catering, 190 tys. funtów napoje, 50 tys. funtów tort Państwa Młodych, a 90 tys. funtów będzie trzeba zapłacić za 20 posrebrzanych trąbek, które ogłoszą zaślubiny. Kwiaty, które przyozdobią nawy kaplicy św. Jerzego to z kolei koszt ok. 110 tys. funtów. Do tego dochodzi jeszcze szklany namiot za 300 tys. funtów, gdzie odbędzie się wieczorne przyjęcie oraz 34 tys. funtów na dodatkowe toalety dla gości. 

W dalszym ciągu nieznane są koszta kreacji przyszłej panny młodej. Według brytyjskich mediów cena może osiągnąć zawrotną kwotę nawet 250 tys. funtów! Tyle właśnie kosztowała suknia księżnej Kate od Alexandra McQueena. Bridebook mówi jednak o kwocie sięgającej nawet 400 tys. funtów. 

Po podliczeniu wszystkich wydatków eksperci szacują, że koszty imprezy sięgną nawet 32 mln funtów (ok. 43 mln dolarów)! Koszt przeciętnego wesela w Wielkiej Brytanii to około 23,7 tys. funtów. Tak wysoka kwota oznacza, że będzie to jeden z dziesięciu najdroższych ślubów w historii. Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle ma być nawet droższy od ślubu księcia Williama i księżnej Kate. W 2011 roku ceremonia drugiej osoby w kolejce do tronu kosztowała blisko 24 mln funtów.

Kto zapłaci za wesele?

Zgodnie z tradycją za wesele powinien zapłacić ojciec panny młodej lub koszta powinny być dzielone na pół. W przypadku Królewskiego ślubu za ceremonię zapłaci jednak Pałac Kensington. Meghan Markle nie uda się jednak uniknąć wydatków. Amerykańska aktorka, tak samo jak księżna Kate musi zapłacić za swoją suknię ślubną. 

Koszt ochrony spadanie na podatników, jednak kwota ma się zwrócić, ponieważ ślub ma zapewnić gospodarcie 500 mln funtów. Wszystko dzięki turystyce i towarom sprzedawanym z okazji tego wydarzenia.

Będziecie śledzić ceremonię?  

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.