Kwota jest gigantyczna!

Monika Katarzyna Krupska 17 maja 2018 08:00

Najbardziej oczekiwane wydarzenie towarzyskie roku już za dwa dni. Przygotowania do królewskiego ślubu Meghan Markle i księcia Harry’ego rozpoczęto w momencie ogłoszenia zaręczyn. Teraz wszystko jest już zapięte na ostatni guzik, więc mniej więcej wiadomo, ile będzie kosztowała impreza. Według firmy Bridebook zajmującej się planowaniem ślubów ceremonia może kosztować nawet 1300 razy więcej niż przeciętny ślub w Wielkiej Brytanii!

Jedno z najdroższych wesel w historii 

Bridebook szacuje, że najwięcej pieniędzy pochłonie bezpieczeństwo. Rodzina Królewska na ochronę wyda ok. 30 mln funtów. 285 tys. funtów ma kosztować catering, 190 tys. funtów napoje, 50 tys. funtów tort Państwa Młodych, a 90 tys. funtów będzie trzeba zapłacić za 20 posrebrzanych trąbek, które ogłoszą zaślubiny. Kwiaty, które przyozdobią nawy kaplicy św. Jerzego to z kolei koszt ok. 110 tys. funtów. Do tego dochodzi jeszcze szklany namiot za 300 tys. funtów, gdzie odbędzie się wieczorne przyjęcie oraz 34 tys. funtów na dodatkowe toalety dla gości. 

W dalszym ciągu nieznane są koszta kreacji przyszłej panny młodej. Według brytyjskich mediów cena może osiągnąć zawrotną kwotę nawet 250 tys. funtów! Tyle właśnie kosztowała suknia księżnej Kate od Alexandra McQueena. Bridebook mówi jednak o kwocie sięgającej nawet 400 tys. funtów. 

Po podliczeniu wszystkich wydatków eksperci szacują, że koszty imprezy sięgną nawet 32 mln funtów (ok. 43 mln dolarów)! Koszt przeciętnego wesela w Wielkiej Brytanii to około 23,7 tys. funtów. Tak wysoka kwota oznacza, że będzie to jeden z dziesięciu najdroższych ślubów w historii. Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle ma być nawet droższy od ślubu księcia Williama i księżnej Kate. W 2011 roku ceremonia drugiej osoby w kolejce do tronu kosztowała blisko 24 mln funtów.

Kto zapłaci za wesele?

Zgodnie z tradycją za wesele powinien zapłacić ojciec panny młodej lub koszta powinny być dzielone na pół. W przypadku Królewskiego ślubu za ceremonię zapłaci jednak Pałac Kensington. Meghan Markle nie uda się jednak uniknąć wydatków. Amerykańska aktorka, tak samo jak księżna Kate musi zapłacić za swoją suknię ślubną. 

Koszt ochrony spadanie na podatników, jednak kwota ma się zwrócić, ponieważ ślub ma zapewnić gospodarcie 500 mln funtów. Wszystko dzięki turystyce i towarom sprzedawanym z okazji tego wydarzenia.

Będziecie śledzić ceremonię?  

1/5
Przygotowania do ślubu księcia Harry'ego i Meghan Markle
Copyright @Getty Images
1/5

Książęcy ślub odbędzie się 19 maja 

2/5
Przygotowania do ślubu księcia Harry'ego i Meghan Markle
Copyright @Getty Images
2/5

Na uroczystość zaproszono 600 gości 

3/5
Przygotowania do ślubu księcia Harry'ego i Meghan Markle
Copyright @Getty Images
3/5

Ceremonia może kosztować nawet 1300 razy więcej niż przeciętny ślub w Wielkiej Brytanii 

4/5
Londyn przed królewskim ślubem, ślub Meghan Markle i księcia Harry'ego
Copyright @Getty Images
4/5

Najwięcej pieniędzy pochłoną wydatki na bezpieczeństwo 

5/5
Meghan Markle i książę Harry, ślub księcia Harry'ego
Copyright @East News
5/5

Według firmy Bridebook cała impreza ma kosztować ok. 32 mln funtów 

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.