Królowa Elżbieta II, 2020
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Historyczne wystąpienie Elżbiety II. Wiemy, o czym będzie orędzie królowej Wielkiej Brytanii

Poznajcie szczegóły!

Gabriela Czernecka 5 kwietnia 2020 15:10
Królowa Elżbieta II, 2020
Fot. Getty Images

Brytyjska królowa Elżbieta II w niedzielę wieczorem wygłosi orędzie do narodu. Tematem jej przemówienia będzie pandemia koronawirusa, której doświadczyła m.in. Wielka Brytania. Co ciekawe, będzie to dopiero czwarta okazja w ciągu niemal 70-letnich rządów monarchini, gdy zwróci się ona do narodu w czasie kryzysu. Czego dowiemy się z przemówienia królowej? O której godzinie monarchini je wygłosi? Media ujawniają szczegóły.

Historyczne przemówienie królowej - o której?

Pandemia koronawirusa, która pustoszy świat dotarła także do Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II w obliczu kryzysowej sytuacji nie pozostawia swoich poddanych samych. Monarchini w niedzielę wieczorem wygłosi nadzwyczajne przemówienie, które zostało zarejestrowane wraz z zachowaniem szczególnych procedur bezpieczeństwa. Jak podają brytyjskie media, nagrał je jedynie jeden operator kamery ubrany w strój ochronny i utrzymujący bezpieczną odległość od Elżbiety II. Przemówienie królowej będzie transmitowane o 20:00 czasu londyńskiego (21:00 czasu warszawskiego) na głównych kanałach brytyjskiej telewizji i radia, a także w innych krajach Wspólnoty Narodów.

Orędzia królowej Elżbiety II

Elżbieta II co roku wygłasza przemówienie telewizyjne do narodu w święta Bożego Narodzenia, ale orędzia w nadzwyczajnych sytuacjach są niezwykle rzadkie. W ciągu niemal siedemdziesięcioletnich rządów monarchini zaledwie trzy razy wygłosiła takie przemówienie. Pierwsze miało miejsce po wybuchu wojny w Iraku w 1991 roku. Królowa zaapelowała wówczas o jedność narodową i modlitwę w intencji zwycięstwa wojsk międzynarodowej koalicji i wyzwolenie Kuwejtu. Wyraziła nadzieję, że sukces zostanie okupiony „możliwie jak najmniejszym cierpieniem”. 

TREŚĆ PRZEMÓWIENIA KRÓLOWEJ znajdziecie tutaj>>

Mówi się, że drugie przemówienie wymusili na niej sami Brytyjczycy, bowiem miało ono miejsce tuż przed pogrzebem księżnej Diany w 1997 roku. „Nigdy, nawet w trudnych czasach, nie przestawała się uśmiechać i inspirować innych swą dobrocią. Podziwiałam ją i szanowałam za energię i oddanie innym, zwłaszcza synom”, powiedziała wówczas królowa, której zarzucano obojętność na cierpienie Brytyjczyków po stracie królowej ludzkich serc. Trzecie i ostatnie jak dotąd przemówienie miało miejsce w 2002 roku, kiedy to zmarła matka królowej Elżbiety II, Elżbieta Bowes-Lyon, nazwana przez Adolfa Hitlera "najniebezpieczniejszą kobietą w Europie".  „Miała ogromną, wprost zaraźliwą wolę życia, która pozostała z nią do samego końca”, wspominała zmarłą matkę.

Orędzie królowej o koronawirusie - o czym?

Przypomnijmy, że królowa przeniosła się do Zamku w Windsorze, gdzie wraz z mężem księciem Filipem przebywa od połowy marca. Monarchini pozostanie tam co najmniej do końca okresu wielkanocnego. W przemówieniu, jak podają brytyjskie magazyny, monarchini złoży podziękowania pracownikom brytyjskiej służby zdrowia oraz wszystkim tym którzy walczą z koronawirusem. Warto dodać, że kilka dni temu książę Karol na swoim Instagramie zamieścił pierwsze wideo, od czasu ogłoszenia, że sam został zarażony, w którym podziękował służbą medycznym i zachęcił wszystkich do pozostania w domu i dbania o siebie. W Wielkiej Brytanii kilka dni temu uczczono także ciężką pracę pracowników służb medycznych, podświetlając na niebiesko najważniejsze budynki w kraju, w tym np. królewski zamek w Windsorze.

W swoim przemówieniu królowa Elżbieta II ma także z optymizmem ocenić reakcję Wielkiej Brytanii na globalny kryzys związany z koronawirusa. Jak podaje Daily Mail, królowa „ma nadzieję, że w przyszłości wszyscy będziemy czerpać dumę z tego jak powiedzieliśmy na to wyzwanie, a ci, którzy nadejdą po nas będą mówili, że nasze pokolenie Brytyjczyków było tak silne, jak to przed nimi”.  

Królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images

Królowa Elżbieta II portret
Fot. Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.