Piotr Kraśko, Tadeusz Kraśko
Fot. Paweł Kula/PAP, Jerzy Dudek/Dzien Dobry TVN/East News
NIEZWYKŁE RELACJE

„Wychowywałem się z mamą i babcią". Trudna relacja Piotra Kraśki z tatą. Kim był jego ojciec?

„Chyba raz w życiu rozmawialiśmy o sprawach zawodowych i to przez 30 sekund”, wyznał dziennikarz

Karol Sowa 2 grudnia 2022 17:15
Piotr Kraśko, Tadeusz Kraśko
Fot. Paweł Kula/PAP, Jerzy Dudek/Dzien Dobry TVN/East News

Obecnie Piotr Kraśko jest jednym z najpopularniejszych i najlepszych dziennikarzy w Polsce. Miłość do telewizji odziedziczył po swojej rodzinie. Przypomnijmy, że należą do niej takie osoby jak: Monika Zamachowska czy Nina Terentiew. Jego tato, czyli Tadeusz Kraśko również zajmował się dziennikarstwem, a jego specjalnością były reportaże. Kim był i jakie relacje miał ze swoim synem? „Rodzice się rozwiedli, gdy miałem 7 lat. Wychowywałem się z mamą i babcią. To one miały na mnie wpływ. Brakowało mi ojca”, opowiadał Piotr Kraśko w jednym z wywiadów. 

Tadeusz Kraśko. Kim był ojciec Piotra Kraśki? 

Ojciec ulubieńca widzów miał wiele talentów. Z zawodu był dziennikarzem telewizyjnym. Zajmował się również reżyserią oraz pisaniem scenariuszy do filmów dokumentalnych. Zasłynął też jako publicysta, reportażysta i dyplomata. Dodatkowo Tadeusz Kraśko napisał wiele tytułów z literatury faktu. Rozmawiał między innymi z Arturem Międzyrzeckim, Jerzym Turowiczem czy Adamem Zielińskim. 

Co ciekawe, urodził się pod Wilnem. Ukończył Uniwersytet Warszawki, a z wykształcenia był prawnikiem. Przez wiele lat był związany z Telewizją Polską. W latach 90. Został zwolniony z TVP2, później został dyrektorem programowym w pierwszej prywatnej telewizji Top Canal. 

W życiu prywatnym był związany z Barbarą Pietkiewicz, która była producentką i scenarzystką. Zakochani doczekali się syna, Piotra. Co więcej, drugą żoną Tadeusza Kraśki była Nina Terentiew, jednak ich miłość nie przetrwała próby czasu. Następnie poznał Ewę Sochacką, z którą pozostał do końca życia. Mało kto wie, że dziennikarz poza Piotrem, doczekał się też córki Ewy.  

CZYTAJ TEŻ: Natalia Kukulska zapozowała z córką na nowym zdjęciu. Fani myśleli, że są siostrami!

Tadeusz Kraśko, Warszawa, 14.03.2003. W warszawskim Domu Chłopa odbyła się konferencja prasowa nowej partii Centrolewicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Tadeusz Kraśko
Fot. Paweł Kula/PAP

Trudna relacja Piotra Kraśki z ojcem 

Mimo że Tadeusz Kraśko w życiu zawodowym osiągnął prawie wszystko, to nie zyskał takiej rozpoznawalności co jego syn. Ojciec Piotra Kraśki nie uczestniczył w jego życiu. To bardzo mocno wpłynęło na ich późniejszą relację. Ulubieniec widzów nie miał z nim dobrego kontaktu. Nie udało mu się nawet z nim spotkać przed jego śmiercią.  

Co wpłynęło na ich relację? Piotr Kraśko obwiniał tatę za to, że zostawił mamę i nie interesował się ich życiem. „Rodzice się rozwiedli, gdy miałem 7 lat. Wychowywałem się z mamą i babcią. To one miały na mnie wpływ. Brakowało mi ojca. Mamie czy babci nie opowie się o rzeczach, o jakich rozmawia się z ojcem”, opowiadał dziennikarz w jednym z wywiadów. „Chyba raz w życiu rozmawialiśmy o sprawach zawodowych i to przez 30 sekund. Wydawało mi się, że praca w mediach jest tak absorbująca, pochłaniająca, że mi się nie podobała cała ta telewizja i media. Myślałem, że na pewno nie będę tego robił. W ogóle nie miałem takich planów. Później, kiedy byłem na studiach z teatrologii, myślałem też o reżyserii teatralnej, bo teatr wydawał mi się najważniejszy na świecie. Moi koledzy dostali propozycję z warszawskiego ośrodka telewizyjnego i powiedzieli, że może poszedłbym z nimi. I tak się to zaczęło”, dodawał Piotr Kraśko w rozmowie z portalem dziendobry.tvn.pl. 

Obecna żona prezentera chciała, aby jej mąż naprawił stosunki z Tadeuszem Kraśko. Zależało jej, aby przyszedł na ich ślub, jednak Piotr stanowczo odmówił. Uważał, że jego ojciec jest mu zupełnie obcy. Karolina Ferenstein-Kraśko marzyła też o tym, żeby jej dzieci poznały dziadka, ale on również nie wykazywał żadnej inicjatywy.  

Jak się okazało, Tadeusz Kraśko zdawał sobie sprawę z tego, że ma złe stosunki z synem. „Wiem, że mam świetnego syna. Jestem z tego powodu szczęśliwy i bardzo dumy. Chciałbym, by i on spojrzał kiedyś na mój zakątek losu. Tak jak ja poznałem swojego ojca, choć już było za późno na męską czułość. Mój ojciec, ja i mój syn. Trzej panowie K: Wincenty, Tadeusz i Piotr. Jesteśmy w końcu tak daleko od siebie i przecież tak niepojęcie blisko. Życzę ci szczęścia, Piotrusiu, tak jak mnie życzył zawsze szczęścia mój ojciec”, wyznał wiele lat temu. 

Tadeusz Kraśko zmarł w 2019 roku. 23 lutego na jego profilu został udostępniony wówczas wzruszający wpis. „Nie było mnie na FB. Moje serce poznało straszny oddech śmierci. Dziś przypomnienie czasu, w którym pojawiłem się na tym świecie, prowadzony przez gwiazdę Antares z Konstalacji Skorpiona. Jutro poznam swój dzień decydujący o życiu lub kresie. Jeśli napiszę następny komentarz, będzie to znaczyło, że ciągle jestem z Wami Przyjaciele. Jeśli będzie nim milczenie... wtedy żegnajcie. Hej! Skorpiona już nie ma. Od dziś. Od godziny trzeciej trzydzieści rano”, czytaliśmy. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojciech Szczęsny opublikował zdjęcie z synkiem i żoną. Liam jest bardzo podobny do swojego taty! 

Piotr Kraśko, Warszawa, 05.04.2022. Na planie programu Dzień Dobry TVN

Piotr Kraśko
Fot. Pawel Wodzynski/Dzien Dobry TVN/East News

Piotr Kraśko, Warszawa, 24.11.2021. Na planie programu Dzień Dobry TVN

Piotr Kraśko
Fot. Mateusz Jagielski/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.