księżna Diana, Książę Karol, ślub księżnej Diany i księcia Karola, 1981
Fot. Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images
Królewskie życie

Księżna Diana zachwycała w dniu swojego ślubu w jeszcze jednej kreacji!

Jak się prezentowała? 

Olga Figaszewska 22 kwietnia 2022 16:56
księżna Diana, Książę Karol, ślub księżnej Diany i księcia Karola, 1981
Fot. Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images

Ślub księżnej Diany i księcia Karola wzbudzał ogromne emocje. Wszyscy zastanawiali się, w jakiej kreacji wystąpi ukochana syna królowej Elżbiety II. Nie dało się od niej oderwać wzorku. Lady Di zachwycała w białej sukni. Nie każdy wie, że powstał jeszcze jeden, zapasowy projekt, który zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Ale na specjalną uwagę zasługuje kreacja, w której księżna Diana wyjeżdżała w podróż poślubną! Jak się w niej prezentowała?  

Dwie suknie ślubne księżnej Diany

Wszyscy patrzyli tylko na nią. 29 lipca 1981 roku księżna Diana i książę Karol stanęli na ślubnym kobiercu. W tym najważniejszym dniu, Królowa Ludzkich Serc olśniewała! Światowe media przez wiele dni opisywały niesamowitą kreację księżnej Diany, w której przysięgała miłość swojemu ukochanemu. Suknia została zaprojektowana przez Elizabeth i Davida Emanuel.

Projektanci stworzyli ją z jedwabnej tafty w kolorze kości słoniowej i ozdobili koronkami, a także dziesięcioma tysiącami pereł. Uwagę przyciągał ośmiometrowy tren. Okazuje się, że powstała zapasowa kreacja. „Chcieliśmy mieć absolutną pewność, że wszystko będzie doskonałe, a uroczystości nie zakłóci żaden nieprzewidziany wypadek”, mówiono w komentarzu dla People. Obawiano się przede wszystkim tego, że projekt przedwcześnie ujrzy światło dzienne.

Zobacz też: Wielka Brytania. Książę Harry wzruszająco o mamie. Taka księżna Diana była dla synów

Ślub księżnej Diany i księcia Karola, 29 lipiec 1981
Fot. Princess Diana Archive/Getty Images

Ślub księżnej Diany i księcia Karola, 29 lipiec 1981

Okazuje się, że druga suknia nieoczekiwanie zaginęła. Była  znacznie skromniejsza niż jej pierwowzór. Nie miała tylu ozdób, cekinów, pereł czy haftów. Co ciekawe, Diana nie wiedziała o tym, że powstała awaryjna kreacja. „Nigdy nie mierzyliśmy jej na Dianie, nigdy nawet o niej nie rozmawialiśmy. Chcieliśmy być tylko pewni, że w razie czego jesteśmy ubezpieczeni. Dla spokoju naszych umysłów, prawdę mówiąc”, mówił David Emanuel.

Do tej pory nie wiadomo, co się stało z zapasowym projektem. „Nie wiem, czy ją sprzedaliśmy, czy schowaliśmy do magazynu. Jestem pewna, że któregoś dnia się znajdzie!”, dodawała przed laty Elizabeth Emanuel.

Czytaj też: Podróż poślubna Diany i Karola miała być wyprawą życia, a stała się koszmarem!

księżna Diana, Książę Karol, ślub księżnej Diany i księcia Karola, 1981
Fot. Wally McNamee/CORBIS/Corbis via Getty Images

księżna Diana, Książę Karol, ślub księżnej Diany i księcia Karola, 1981, suknia ślubna księżnej Diany, 2021
Fot. Samir Hussein/WireImage

Kreacja ślubna księżnej Diany. Nie wiadomo, jak wyglądała druga suknia

Księżna Diana - w tę kreację przebrała się po ślubie

Po oficjalnych uroczystościach, księżna Diana i książę Karol udali się w podróż poślubną na Gibraltar. Królowa Ludzkich Serc zamieniła śnieżnobiała kreację na różowy komplet. Stylizacja księżnej ujęła fanów! Na zdjęciach widać ją w pełnej krasie. Fason kreacji jest ponadczasowy  - spódnica podkreślała jej talię, a marynarka z białym kołnierzykiem dodawała uroku.

Całość dopełniał kapelusz i kopertówka w tym samym, pudrowym kolorze. W tej samej stylizacji pojawiła się podczas sierpniowej podróży. Zmianie uległa jedynie góra kompletu, która miała długi rękaw i nie posiadała żadnych ozdób w postaci kołnierzyka i falbanek.  

Jak Ci się podoba? 

Księżna Diana i książę Karol zmierzają w podróż poślubną, 29th July 1981
Fot. Graham Wiltshire/Getty Images

Księżna Diana i książę Karol po oficjalnych ślubnych uroczystościach

księżna Diana, Książę Karol, ślub księżnej Diany i księcia Karola, 1981
Fot. Princess Diana Archive/Getty Images

Księżna Diana i książę Karol, 15 sierpnia 1981
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty

Księżna Diana i książę Karol, 15 sierpnia 1981, lotnisko w Egipcie

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.