KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Po śmierci królowej Wielką Brytanię czeka wiele zmian. Inny hymn i banknoty to nie wszystko

Do historii przejdą również piątkowe okładki gazet...

Marta Nawacka 10 września 2022 19:04

Ukochana monarchini Brytyjczyków, królowa Elżbieta II, odeszła 8 września po południu w zamku Balmoral. Następcą władczyni został jej najstarszy syn, który koronowany będzie jako król Karol III. Wielka Brytania pogrążona jest w żałobie, a kraj czeka teraz kilka istotnych zmian... Słowa hymnu i banknoty to tylko jedne z nich. Do historii z pewnością przejdą także piątkowe okładki gazet, którymi Zjednoczone Królestwo żegna swoją królową.

Śmierć królowej Elżbiety II. Jakie zmiany czekają Wielką Brytanię?

Informacja o śmierci uwielbianej monarchini obiegła świat w czwartek 8 września po południu. Zaledwie dwa dni przed swoim odejściem królowa Elżbieta II zdążyła mianować nową premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss. W czwartkowy poranek media podały informacje o gorszym stanie zdrowia władczyni, która znajdowała się pod opieką lekarzy. Do Balmoral, gdzie przebywała, zaczęli zjeżdżać członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Pożegnać się z babcią nie udało się jednak księciu Harry'emu, który przybył na miejsce ponad godzinę po ogłoszeniu śmierci monarchini.

Po odejściu królowej Elżbiety II królem został jej najstarszy syn, Karol, który zgodnie z tradycją będzie oficjalnie koronowany rok po śmierci matki i przyjmie imię Karol III. W związku z tym Wielką Brytanię czeka wiele zmian. Jedną z nich będzie hymn, którego tytuł przez ostatnie 70 lat brzmiał: „God save the Queen” („Boże, chroń królową”). Teraz słowa „queen” powtarzające się w pieśni będą zastąpione słowami „king”, a wszystkie zaimki żeńskie zmienione zostaną na męskie. Kraj zmuszony będzie również do wymiany waluty. Wizerunek królowej Elżbiety II na banknotach i monetach zastąpi wizerunek nowego króla. Anglię czeka też wymiana mundurów służb porządkowych, paszportów, a nawet znaczków pocztowych.

Czytaj też: Ostatnie dni królowej Elżbiety II. Zdjęcie zrobione przed śmiercią od razu zaniepokoiło fanów

Okładki gazet po śmierci królowej Elżbiety II przejdą do historii

Oficjalna informacja o śmierci monarchini pojawiła się w czwartkowe popołudnie na Twitterze rodziny królewskiej. Niedługo później oświadczenie wydał również nowy król, Karol III, który we wzruszających słowach pożegnał ukochaną matkę. Odejście królowej Elżbiety II przez wielu uważane jest za koniec pewnej epoki. Brytyjska prasa także oddała hołd ukochanej władczyni i pożegnała ją na okładkach piątkowych wydań. Te z pewnością przejdą do historii...  

Zobacz także: Jolanta Kwaśniewska wspomina spotkanie z królową Elżbietą II. Monarchini pozostawiła po sobie pamiątkę

The Sun: „Kochaliśmy Cię, proszę pani"

The Telegraph: „Rozpacz jest ceną, jaką płacimy za miłość"

Daily Star:  „Spełniłaś swój obowiązek, proszę pani"

The Mirror:  „Dziękujemy"

Daily Mail:  „Nasze serca są złamane"

Daily Express: „Nasza ukochana królowa nie żyje"

Birmingham Live

Financial Times

The Guardian

The Times: „Życie w służbie"

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.