Carlos Ruiz Zafon, 26.10.2012
Fot. AFP/EAST NEWS
POŻEGNANIE

Carlos Ruiz Zafon nie żyje. Autor Cienia wiatru zmarł w wieku 55 lat

Informację potwierdziła agencja AFP

Konrad Szczęsny 19 czerwca 2020 11:59
Carlos Ruiz Zafon, 26.10.2012
Fot. AFP/EAST NEWS

Bestsellerowy hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafon zmarł 19 czerwca 2020 roku w wieku 55 lat. Informację potwierdziły agencje „El Pais” i AFP, została również opublikowana na oficjalnym profilu twórcy na Facebooku. Autor „Cienia wiatru” odszedł w swoim domu w Los Angeles. Od kilku lat zmagał się z nowotworem.

Carlos Ruiz Zafon nie żyje

Twórca urodził się w Barcelonie 25 września 1964 roku. Pisał powieści dla młodzieży (tzw. „Trylogia mgły”),  zaś największą popularność przyniósł my wydany w 2001 roku „Cień wiatru”. Podbił serca czytelników na całym świecie, sprzedając się w imponującej liczbie 15 (według innych - nawet 40!) milionów egzemplarzy. 

Zapoczątkowała ona cykl „Cmentarz zapomnianych książek”, na który złożyły się jeszcze „Gra anioła”, „Więzień nieba” oraz „Labirynt duchów” (wydany w 2016 roku).

Wszystkie powieści Carlosa Ruiza Zafona zostały przetłumaczone na 40 języków. „El Pais” podało informację, że pisarz zmagał się od kilku lat z nowotworem.

W latach 1993 roku przeniósł się z Hiszpanii za ocean, by pisać scenariusze. To właśnie w tym miejscu zmarł. „Zawsze będziemy Cię pamiętać, Carlos”, napisano na oficjalnym profilu pisarza na Facebooku. 

„Dziś jest bardzo smutny dzień dla całej ekipy Planety [wydawnictwa, z którym związany był Zafón - przyp. red.], która znała go i pracowała z nim przez 20 lat, w tym czasie nawiązała się między nami nić przyjaźni, która wykracza poza zawodowy profesjonalizm”, podkreślił wydawca dla „El Pais”. Zaznaczono również, że odszedł „jeden z najlepszych współczesnych powieściopisarzy”.

Kim był Carlos Ruiz Zafon?

Z wykształcenia dziennikarz, do swoich największych inspiracji zaliczał Dostojewskiego, Dickensa oraz Lwa Tołstoja. Karierę zaczynał jako copywriter i scenarzysta, jednak to pisarstwo przyniosło mu największą sławę.

„Był mocno krytycznie nastawiony do świata literackiego. Uważał, że „jest tylko w 1 proc. literacki”, przypomina Onet.pl.

Styl Zafona był niezwykle kunsztowny i barwny, świetnie łączył realistyczne, szczegółowe opisy z elementami fantastyki i powieści sensacyjnej. Porywająca historia Daniela Sempere, młodzieńca, który żyje w Barcelonie pierwszej połowy XX wieku sprawiła, że na stałe zagościł w sercach czytelników i wpisał się w kanony literackie. W wielu rankingach współczesnych pisarzy zajmował czołowe miejsce, podobnie jak w zestawieniach twórców wszech czasów. 

„W roku 2014 wydawnictwo Penguin Classics, wybierając 26 klasyków światowej literatury według liter w alfabecie, do litery "Z" przydzieliło „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna, tuż obok dzieł Charlesa Dickensa, Jane Austen, Marcela Prousta i Jamesa Joyce'a”, przypomina Onet.

Jego powieści świetnie łączyły elementy sensacji, kryminału i thrillera z wątkami romantycznymi oraz realistycznymi i historycznymi. Zafon udowodnił nimi swój niebywały kunszt, tym bardziej, że choć wszystkie książki łączy „Cmentarz Zapomnianych Książek”, każda stanowi jednocześnie osobną, zamkniętą historię. To swoisty hołd oddany literaturze, człowiekowi, historii i kulturze. I takim właśnie zapamiętają nieżyjącego autora czytelnicy na całym świecie...  

Carlos Ruiz Zafon zmarł w wieku 55 lat:

Carlos Ruiz Zafon, 26.10.2012
Fot. AFP/EAST NEWS

Był m.in. autorem bestsellera „Cień wiatru”:

Carlos Ruiz Zafon, 17.11.2016
Fot. PAU BARRENA/AFP/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.