Fot. Piętka Mieszko / AKPA
z życia gwiazd

Brała udział w Top Model, jej piosenka „Solo” podbiła Europę… Kim jest Blanka Stajkow?

Artystka będzie reprezentować Polskę na Eurowizji!

Marcjanna Maryszewska 27 lutego 2023 07:41
Fot. Piętka Mieszko / AKPA

To ona została wybrana na reprezentantkę Polski podczas tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji! Blanka Stajkow podbiła serca jury, ale również fanów na całym świecie. Kim jest 23-letnia wokalistka, która jeszcze jakiś czas temu próbowała swoich sił w Top Model, a dziś z piosenką „Solo" zdominowała listy przebojów? Poznajcie ją bliżej!

Blanka Stajkow — kariera muzyczna

Gdy zapragnęła kariery muzycznej, była jeszcze bardzo młoda. Pierwsze szlify zdobywała w USA, występując na sesjach Open Mic w lokalach w Los Angeles Czy Nowym Jorku — m.in. w klubie Bitter End, gdzie zaczynała światowa gwiazda, Lady Gaga! Determinacja popchnęła ją na sam szczyt. Blanka Stajkow jest nie tylko wybitnie utalentowana wokalnie — ma dryg do tańca, zdarza się jej nawet stawać za konsolą jako didżejka! 

Już za kilka tygodni ruszy do Liverpoolu w pogoni za marzeniami. Wystąpi tam z piosenką „Solo”, którą skomponowała razem z Maciejem Puchalskim, Mikołajem Trybulcem, Bartłomiejem Rzeczyckim i Marcinem Góreckim. Słowa napisała we współpracy z Marią Droberg i Julią Sundberg.

SPRAWDŹ: Za nami finał polskich eliminacji do Eurowizji! Kto będzie reprezentował Polskę w Liverpoolu?

Blanka jest bardzo dumna ze wspólnego dzieła, lecz nie spodziewała się, że utwór podbije radiowe listy przebojów. Wokalistka skromnie przyznaje, że taki obrót spraw bardzo ją zaskoczył. „Gdy tworzyłam ten numer, wiedziałam, że jest w nim coś wyjątkowego i zdawałam sobie sprawę, że wpada w ucho, ale jego popularność przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Dostaję dużo wiadomości, w których ludzie piszą, że są zdziwieni, że jestem polską wokalistką. Czytam, że utwór brzmi światowo i odbieram to jako komplement. Jestem wdzięczna, że słuchacze doceniają to, co robię, bo ciężko pracowałam nad tą piosenką. Jest bliska mojemu sercu, bo opowiada o przeżyciach, które swego czasu mi towarzyszyły”, przyznała w rozmowie z Wirtualną Polską.

Reszta Europy również pokochała polską artystkę! „Doszły mnie słuchy, że „Solo” jest pierwszym numerem z Polski od wielu lat granym w wielu krajach w Europie. Litwa, Serbia, Bułgaria. Widzę to po moich social mediach, że ludzie z zagranicy nagle mnie followują, piszą do mnie w innych językach. Po bułgarsku, po serbsku. Odpowiadam, tłumaczę dzielnie. Po prostu dziękuję, że są, słuchają mnie i wspierają”, opowiadała poruszona Blanka w wywiadzie dla Radia Zet.

Blanka Stajkow, "Tu bije serce Europy!" - preselekcje Eurowizja 2023, 26.02.23

Fot. Kurnikowski / AKPA

Kim jest Blanka Stajkow? Wystąpiła w Top Model, jest w połowie Bułgarką

Widzowie TVN mogli poznać Blankę znacznie wcześniej — artystka ma za sobą przygodę z modelingiem w 10. edycji programu Top Model. Ostatecznie opuściła show po trzecim odcinku. Jak dziś wspomina swój udział? „Bardzo dobrze. Muzykę robię dużo dłużej niż modeling. Modeling to był taki chwilowy odskok od muzyki, chociaż w tym czasie też ją tworzyłam. Muzyka to jest moja pasja, którą żyję od zawsze, od dawna i to jest to, co chcę robić na pewno” — tłumaczyła w rozmowie z reporterką Jastrząb Post. Przy okazji występu w programie zadebiutowała na scenie muzycznej z singlem „Better”.

Z kolei w rozmowie z Wirtualną Polską mówiła: „To była fajna przygoda. Nie poszłam do tego programu z myślą, że rzucam muzykę i chcę być modelką. Po prostu pracowałam już jako modelka, swego czasu tak zarabiałam na życie, żeby móc realizować się na polu muzycznym i nagrywać swoje piosenki. Pomyślałam, że fajnie będzie zobaczyć kulisy telewizji i sprawdzić się na nowym polu. Bardzo dobrze wspominam ten czas, mimo że był dość krótki. Na pewno ta przygoda mi nie zaszkodziła, wręcz przeciwnie”.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Eurowizja 2023. Wybór Blanki na reprezentantkę Polski spotkał się z niezadowoleniem części widzów

O młodej gwieździe mówi się dużo w kontekście jej życia prywatnego. Teraz jednak zdecydowanie bardziej woli pokazywać się fanom od strony artystycznej! Pozostaje skupiona na karierze i wiele wskazuje na to, że na razie nie ma czasu na miłość. Niewiele osób może z kolei wiedzieć, że w żyłach Blanki płynie polsko-bułgarska krew. Na świat przyszła 23 maja 1999 roku — to oznacza, że swoje 24. urodziny będzie świętować dokładnie dwa tygodnie po rozpoczęciu finału Eurowizji. Czy los przyniesie artystce najpiękniejszy prezent w postaci zwycięstwa? Tego właśnie jej życzymy!  

Źródło: SuperExpress.pl, Fakt.pl, Rozrywka.radiozet.pl

Blanka Stajkow, Sylwester Marzeń, Zakopane, 31.12.2022

Fot. Pawel Murzyn/East News

Blanka Stajkow, 17.02.2023

Fot. Piętka Mieszko / AKPA

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.