Aleksandra Kwaśniewska, Viva! sierpień 2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM
O TYM JEST GŁOŚNO

Aleksandra Kwaśniewska poruszyła temat świadomej bezdzietności 

„W macierzyństwie jest z założenia piękno, ale nie zawsze jest pięknie”

Olga Figaszewska 15 września 2021 11:25
Aleksandra Kwaśniewska, Viva! sierpień 2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

Aleksandra Kwaśniewska w nowym wywiadzie wypowiedziała się na temat macierzyństwa i społecznej presji, jaką czują na sobie kobiety. Wiele osób dokonuje wyboru o świadomej bezdzietności. Niestety, wciąż przychodzi im się mierzyć z oceną najbliższego otoczenia. Aleksandra Kwaśniewska podkreśla, że każda kobieta ma prawo do własnych decyzji, a ich odczucia nie powinny być ignorowane.

Aleksandra Kwaśniewska o świadomej bezdzietności i macierzyństwie

Wiele kobiet mierzy się z presją dotyczącą powiększenia rodziny. W jednym z pierwszych odcinków programu Miasto Kobiet, którego Aleksandra Kwaśniewska jest współprowadzącą, został poruszony temat macierzyństwa. Dziennikarka wyznała w rozmowie z WP Kobieta, że wiele osób napisało do niej z podziękowaniem „za poruszenie tematu poczucia wykluczenia kobiet bezdzietnych, bo mają wrażenie, że jest to temat tabu. Czują dokładnie to samo co ja, ale wstydzą się do tego przyznać. Myślę, że jest wiele takich spraw”.

Kwestia świadomej bezdzietności nie może być ignorowana. Kobiety nie powinny czuć się oceniane, jeśli mają inną wizję przyszłości albo mają zupełnie inne powody. Tymczasem wciąż muszą mierzyć się z kolejnymi intymnymi pytaniami.

„Wiemy, że macierzyństwo jest ogromnie ważne dla wielu kobiet, ale to nie powód, by te, które dzieci nie mają, były albo ignorowane, albo zmuszane do wiecznego tłumaczenia się ze swoich życiowych decyzji. Proszę zwrócić uwagę, że matek raczej się nie pyta, dlaczego się zdecydowały na dzieci. Jest to traktowane jako oczywisty wybór, a tak naprawdę powody bywają zaskakujące. Nie mówiąc o tym, że podobnie jak bezdzietność, nie zawsze jest to przecież kwestia świadomej decyzji”, dodała Aleksandra Kwaśniewska w nowym wywiadzie z WP Kobieta.

Zobacz też: Aleksandra Kwaśniewska nie chciała wracać do telewizji: „To miał być zamknięty rozdział, ale…”

Aleksandra Kwaśniewska, Viva! sierpień 2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

Dziennikarka powołała się na badania, wskazujące na to, że są kobiety, które nie czują satysfakcji z bycia mamą i nie są szczęśliwe w tej roli.

„One czują, że zostały przymuszone do tej decyzji przez otoczenie, przez rodzinę, czuły na sobie wymóg społeczny. To też jest temat tabu. „Matka nie może być nieszczęśliwa z tego powodu, że jest matką”, dodaje gwiazda. Aleksandra Kwaśniewska sama bardzo lubi dzieci swoich przyjaciółek, podziwia jak wychowują swoje pociechy, ile pracy i serca w to wkładają.

„Uważam, że w macierzyństwie jest z założenia piękno, ale nie zawsze jest pięknie. Każda kobieta ma prawo zdecydować, czy to jest jej droga, nie będąc ocenianą”, dodała w WP Kobieta. Aleksandra Kwaśniewska zaapelowała, by nie zapominać o tym, że każdy ma prawo wyboru. Te wybory powinno się szanować.

Trudno się z nią nie zgodzić. Przyłączamy się do słów Aleksandry Kwaśniewskiej. 

Sprawdź też: Aleksandra Kwaśniewska o macierzyństwie: „Czuję się osamotniona”

Aleksandra Kwaśniewska, Viva! sierpień 2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.