Aleksandra Kwaśniewska, Viva! sierpień 2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

Aleksandra Kwaśniewska o świadomej bezdzietności kobiet: „Zasmuca poziom braku zrozumienia”

„Mam ogromną nadzieję, że uda nam się uwrażliwić ludzi na to, jak bardzo mogą ranić „niewinne” pytania”

Olga Figaszewska 20 września 2021 07:45
Aleksandra Kwaśniewska, Viva! sierpień 2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

Aleksandra Kwaśniewska niedawno udzieliła wywiadu, w którym poruszyła kwestię macierzyństwa i świadomej bezdzietności. Dziennikarka podkreślała, że wiele kobiet wciąż musi się mierzyć ze społeczną presją dotyczącą powiększenia rodziny. Należy zaznaczyć, że każdy ma prawo wyboru, nie musi tłumaczyć się bliskim i znajomym ze swoich wyborów. Ten temat został poruszony w ostatnim odcinku Miasto Kobiet. Aleksandra Kwaśniewska podziękowała internautom za odzew. Wiele osób dzieli się z nią własnymi historiami. 

Aleksandra Kwaśniewska o świadomej bezdzietności kobiet

Tematem jednego z odcinków programu Miasto Kobiet była bezdzietność. Kobiety nadal odczuwają na sobie presję posiadania dziecka, doświadczania macierzyństwa. Często ze strony najbliższych słyszą krytyczne komentarze w związku ze swoją odmienną wizją przyszłości, a ich uczucia są trywializowane. Każdy ma prawo wyboru i decydowania o swoim życiu. Nie każda kobieta pragnie zostać mamą, nie każda posiada instynkt macierzyński. Powodów jest wiele. Są też osoby, które tego pragną, ale nie jest im to dane… Niezależnie od sytuacji, pytanie dotykające tak intymnej strefy potrafi zadać ogromny ból i cierpienie.

„Uważam, że w macierzyństwie jest z założenia piękno, ale nie zawsze jest pięknie. Każda kobieta ma prawo zdecydować, czy to jest jej droga, nie będąc ocenianą”, mówiła współprowadząca programu w rozmowie z WP Kobieta.

Zobacz też: Aleksandra Kwaśniewska poruszyła temat świadomej bezdzietności

Aleksandra Kwaśniewska
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

Aleksandra Kwaśniewska o sytuacji kobiet

Od pewnego czasu Aleksandra Kwaśniewska otrzymuje od widzów podziękowania za poruszenie kwestii macierzyństwa i tematu świadomej bezdzietności.

„Cały czas przekopuję się przez wiadomości od Was i wzruszam się, i przejmuję na zmianę. Cieszy mnie, że poruszyłyśmy temat, który okazał się tak bardzo dla Was ważny, ale zasmuca poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć”, wyznała współprowadząca programu Miasto Kobiet.

Dziennikarka wierzy, że w tej kwestii uda się w końcu coś zmienić. Ważne jest uświadamianie społeczeństwa w tym temacie. 

 „Mam ogromną nadzieję, że uda nam się znormalizować temat świadomej bezdzietności, a także uwrażliwić ludzi na to, jak bardzo mogą ranić „niewinne” pytania. Wierzę, że jeśli będziemy o tym mówić głośno i wyraźnie, to w końcu nas usłyszą. Ale przede wszystkim, bądźmy w tym razem. Szanujmy nawzajem nasze decyzje, wspierajmy je i nie narzucajmy innym własnego scenariusza na szczęście”, dodała.

W komentarzach pojawiło się wiele słów poparcia od internautek, dla których temat bezdzietności stanowi tabu. Kobiety czują się wykluczone i wstydzą się przyznawać do swoich uczuć. 

„Szanujmy się i wspierajmy niezależnie czy z dziećmi czy bez”, Jedni nie chcą drudzy pragną ,inni porzucają niewinne maluszki A trzeci adoptują ❤️”, „Bardzo dziekuję za ten temat❤️ i choć mam dzieci mierzi mnie, dopytywanie, podszczypywania i ocenianie innych w tak delikatnej kwestii”, „Wielkie dzięki za te słowa i program. Nie mam dzieci i nie będę miała, mój wybór, moje życie i taka sytuacja. Żyje jak chce i jestem szczęśliwa. Pozdrawiam”, ,,Piękne i mądre słowa! Wybór to słowo znaczy tak wiele🥰", czytamy. 

Zobacz też: Aleksandra Kwaśniewska nie chciała wracać do telewizji: „To miał być zamknięty rozdział, ale…”

Aleksandra Kwaśniewska, Viva! sierpień 2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.