Agnieszka Kaczorowska, Piotr Swend, Wielka Gala Klanu czyli Imieniny Krystyny, bankiet w hotelu Exbud, Kielce, 9.03.2001
Fot. Studio69 / Forum
Z ŻYCIA GWIAZD

Agnieszka Kaczorowska z czułością wspomina wspólną pracę z niepełnosprawnym „Maćkiem z Klanu”

„To było niesamowite doświadczenie”, przyznała aktorka

Damian Brillowski 3 kwietnia 2022 13:51
Agnieszka Kaczorowska, Piotr Swend, Wielka Gala Klanu czyli Imieniny Krystyny, bankiet w hotelu Exbud, Kielce, 9.03.2001
Fot. Studio69 / Forum

Agnieszka Kaczorowska od wielu lat gra słynną Bożenkę Lubicz w serialu „Klan”. Na planie od najmłodszych lat towarzyszy jej Piotr Swend. Aktor, który urodził się z zespołem Downa przez lata wcielał się w postać uroczego Maćka. Pomiędzy dziecięcymi aktorami nawiązała się na planie wyjątkowa więź. Teraz Agnieszka w poruszających słowach wróciła wspomnieniami do swojego dzieciństwa spędzonego na planie „Klanu” i opowiedziała, jak wyglądała praca na planie z osobą niepełnosprawną. Padły wzruszające słowa. 

Agnieszka Kaczorowska o pracy z Piotrem Swendem w „Klanie” 

Agnieszka Kaczorowska sławę zdobyła już jako dziecko występując w serialu „Klan”. Od najmłodszych lat wciela się w postać słynnej Bożenki, córki Ryśka i Grażynki Lubiczów. Jej przybranego brata Maciusia, przez wiele lat grał Piotr Swend, aktor z zespołem Downa. Zarówno Agnieszka, jak Piotrek przez lata występowania na szklanym ekranie zdobyli ogromną sympatię widzów. 

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa aktorka za pośrednictwem mediów społecznościowych postanowiła podzielić się z internautami, jak wyglądała od kulis praca z serialowym Maćkiem. Aktorka słusznie zauważyła, że „Klan” był pierwszym serialem, w polskiej telewizji, który zdecydował się zaangażować do pracy aktora z zespołem Downa. Tym samym ucząc widzów tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością. 

„Serial, w którym gram od dziecka @klan_tvp1 rozpoczął działalność w celu podniesienia świadomości na temat życia osób, przede wszystkim dzieci, z zespołem Downa, angażując do roli Maćka”, rozpoczęła swój wpis aktorka. Następnie opowiedziała, jaka relacja łączyła ją z serialowym bratem. Jak się okazuje, Agnieszka i Piotrek jako dzieci w wolnych chwilach uwielbiali się razem bawić. Aktorce w żadnym stopniu nie przeszkadzała „odmienność” chłopca, przeciwnie dziś wspomina pracę z serialowym Maciusiem jako niesamowite doświadczenie.  

„Graliśmy razem, bawiliśmy się razem w przerwach… niewiele nas różniło, a wiele łączyło. Będąc małą dziewczynką, a potem nastolatką, nie rozumiałam docinek rówieśników na temat Piotrka i jego odmienności…bo dla mnie był to po prostu równy kolega. Dziś chcę podkreślić, że to było (bo już dawno się nie widzieliśmy), niesamowite doświadczenie… To niesamowicie otworzyło serce…serce tej małej dziewczynki ze zdjęcia”, napisała aktorka. 

Czytaj także: Agnieszka Chylińska: ,,Dwoje moich dzieci są dzieciakami szczególnej troski"

Agnieszka Kaczorowska walczy z hejtem

Na zakończenie Agnieszka Kaczorowska pogratulowała producentom „Klanu” odwagi w pokazywaniu prawdy na temat osób z niepełnosprawnością. Jednocześnie dodała, że praca z serialowym Maciusiem zmotywowała ją do założenia stowarzyszenia walczącego z hejtem „Hejt Hunters”. 

„Dziś z perspektywy czasu, biję ogromne brawa Produkcji i Telewizji @badzmyrazem.tvp za odwagę pójścia pod prąd. Zwłaszcza wtedy, kiedy to jeszcze było tematem tabu…To było coś! Praca z Piotrkiem i wszystkie moje doświadczenia wokół tego tematu, były jednym z bodźców do utworzenia @hejthunters. Hasło #włączszacunek odnosi się do wszystkich, a dziś na szczególną uwagę zasługuje #włączszacunek względem osób z zespołem Downa. Cieszę się, że obecnie jest coraz więcej akcji edukacyjnych i działań mających na celu walkę ze stereotypami. W niektórych kwestiach świat zmierza w dobrym kierunku”, podsumowała Agnieszka Kaczorowska, 

Aktorka wspólnie z mężem tancerzem Maciejem Pelą, założyła niedawno stowarzyszenie „Hejt Hunters”, które z pomocą zaprzyjaźnionej kancelarii prawnej działa przeciwko hejtowi i szykanowaniu w internecie. „Powstanie w internecie miejsce, gdzie każdy będzie mógł otrzymać pomoc kiedy dotknie go hejt – niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, statusu majątkowego i społecznego”, zdradziła gwiazda „Klanu”.  

Czytaj także: Jagna Marczułajtis o trudnej walce z chorobą syna: „Trzy czwarte głowy Andrzejka jest zdeformowane”

Agnieszka Kaczorowska, Piotr Swend, Wielka Gala Klanu czyli Imieniny Krystyny, bankiet w hotelu Exbud, Kielce, 9.03.2001
Fot. Studio69 / Forum

Piotr Swend, Agnieszka Kaczorowska, Wielka Gala Klanu czyli Imieniny Krystyny, bankiet w hotelu Exbud, Kielce, 9.03.2001 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.