Adam Bielecki, jamnik
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Adam Bielecki stanął na szczycie Gaszerbrum II!

Atak szczytowy rozpoczęto o 3 nad ranem

VIVA! 16 lipca 2018 16:21
Adam Bielecki, jamnik
Fot. East News

Sukces polskiej ekipy! W poniedziałek Adam Bielecki zdobył szczyt Gaszerbrum II, najniższy ośmiotysięcznik Karakorum.

Bielecki zdobył Gaszerbrum II

Dokładnie o 3 nad ranem, Adam Bielecki i Jacek Czech rozpoczęli atak szczytowy na ośmiotysięcznik Gaszerbrum II. Zmieniające się warunki atmosferyczne zadecydowały o szybszym rozpoczęciu akcji. Istniało prawdopodobieństwo, że okno pogodowe zamknie się 17 lipca. W wyprawie uczestniczyła również zaprzyjaźniona para alpinistów: Kazach, Borys Dedeszko i Niemiec, Felix Berg.

Jak podał dziennikarz Robert Jałocha: „Dzisiaj około 14.30 (17.30 czasu pakistańskiego) na wierzchołek Gasherbruma II (8035 m) wspiął się Adam Bielecki”. Dane z trackera GPS z godziny 14.58 świadczą o tym, że Polak stanął na szczycie. Wszystko wskazuje na to, że Jacek Czech dotrze na wierzchołek nieco później. Na chwilę obecną nie wiadomo, na jakiej wysokości się znajduje.

„Czujemy się pewnie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak to rozegraliśmy. Wiedzieliśmy bowiem, że nie ma sensu atakować szczytu podczas tej ostatniej próby, a trzeba po prostu spędzić tam 24 godziny, żeby złapać „klimę”, do tego podejść jeszcze trochę wyżej i zejść na dół do bazy, gdzie właśnie odpoczywamy. Dopiero teraz możemy ruszyć do ataku. Nasza strategia okazała się słuszna”, mówił Adam Bielecki w rozmowie z wspinanie.pl.

To piąty ośmiotysięcznik na koncie Adama Bieleckiego. W 2012 roku zdobył już sąsiedni Gaszerbrum I, później zaś K2, Broad Peak i Makalu.  Przypominamy, że pierwszego zimowego wejścia na  Gaszerbrum II w 2011 roku dokonali  Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards.

Gratulujemy!  

 

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.