Od kapeluszy po ozdobne rękawiczki!

Gabriela Czernecka 8 września 2019 13:49

Brytyjską rodzinę królewską obowiązuje szereg zasad, których muszą lub powinni przestrzegać jej członkowie. Niektóre z nich są zabawne, a niektóre kontrowersyjne. Głównie dotyczą poszczególnych elementów garderoby, takich jak nakrycia głowy czy odpowiednie obuwie. Wielokrotnie mówiło się, że jedną z zasad, której powinny przestrzegać księżne bądź księżniczki jest ta dotycząca noszenia rajstop, a którą rzekomo miała niedawno złamać księżna Meghan. Jak jest naprawdę i jakie modowe zasady faktycznie obowiązują członków rodziny królewskiej? Sprawdzamy! 

Modowe zasady w brytyjskiej rodzinie królewskiej - dress code

Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej przestrzegają zasad dress code'u. Te zwykle dotyczą kobiet, ale są i takie, do których muszą stosować się mężczyźni bądź królewskie dzieci. Ostatnio szczególnie głośno omawiano zasadę noszenia przez członkinie royal family rajstop. Chodzi o to, by członkinie rodziny królewskiej wyglądały bardziej elegancko, a ta część garderoby sprawia, że lepiej wyglądają ich nogi. Nic dziwnego, że gdy zwrócono uwagę na to, że tej zasady nie przestrzega księżna Meghan, zaczęto zastanawiać się dlaczego.

Okazuje się, że Meghan podobno nie czuje się zbyt komfortowo w rajstopach. Tym zachowaniem w żaden sposób nie łamie ani dress code'u ani protokołu królewskiego. To zasada, której przestrzega po prostu królowa Elżbieta II. Jej zdaniem nogi lepiej się prezentują. Potwierdza to także specjalistka od rodziny królewskiej, Marlene Koening, która mówi wprost, że jest to raczej niepisana zasada królewska, której nie muszą, choć powinny przestrzegać księżne bądź księżniczki. Takich zasad jest kilka! Postanowiliśmy zebrać je w jednym miejscu. Niektóre z nich dotyczą koloru garderoby, inne określonych elementów. Zobaczcie sami!  

1/9
Copyright @East News
1/9

1. Wyróżniaj się w tłumie - królowa nie bez powodu zakłada jednokolorowe (zwykle kontrastowe) płaszcze. Dzięki temu wyróżnia się w tłumie i każdy, nawet z daleka, jest w stanie ją dostrzec.

2/9
Trochę smutne, trochę wesołe święta Meghan Markle i księcia Harry'ego
Copyright @Getty Images
2/9

2. rękawiczki - królowa ma je niemal zawsze, ponieważ nie chce zarazić się przeziębieniem od osób, z którymi się wita. Podobnie jest w przypadku Camilli, ale Kate i Meghan rzadko je noszą.

3/9
Księżna Kate nakrycia głowy kapelusze
Copyright @Getty Images, East News
3/9

3. kapelusze - Co ciekawe do lat pięćdziesiątych publiczne wyjście członkini rodziny królewskiej bez nakrycia głowy było niedozwolone. Teraz księżne robią to dobrowolnie, powinny je mieć podczas ważnych wydarzeń, ale tak naprawdę mogą nosić je cały rok!

4/9
Tiary w rodzinie królewskiej
Copyright @East News
4/9

4. tiary - zarezerwowane są tylko członkiń rodziny królewskiej lub dla kobiet zamężnych. Noszone są podczas wyjątkowych uroczystości, ale nigdy nie są noszone w ciągu dnia.

5/9
torebki księżnych, księżna Kate, księżna Meghan, księżniczka Eugenia
Copyright @Rex Features/East News, Photoshot/REPORTER/East News, REX/Shutterstock/EAST NEWS, Phil Noble/Press Association/East News
5/9

5. torebka - dla królowej to przede wszystkim sposób komunikowania się z obsługą. Meghan i Kate są fankami kopertówek, które wyglądają elegancko, ale przede wszystkim skromnie

6/9
księżniczka Charlotte, książę George
Copyright @East News
6/9

6. moda dzieci - księżniczka Charlotte zawsze nosi sukienki ze względu na tradycję, która twierdzi, że ma dzięki niej bardziej „schludny” wygląd, a książę George krótkie spodenki (do 8. roku życia), ponieważ te oznaczają przynależność do klasy średniej.

7/9
księżna Kate w niebieskich sukienkach, księżna Meghan w zielonych sukienkach
Copyright @East News
7/9

7. uniwersalny kolor - każda kobieta w rodzinie królewskiej odbywa spotkanie z ekspertem do spraw kolorów. W tym, który najbardziej jej pasuje, w tym najczęściej się pojawia. W przypadku Kate są to odcienie niebieskiego, a w przypadku Meghan zielonego.

8/9
księżna Kate w spodniach, księżna Meghan w spodniach
Copyright @East News
8/9

8. Strój nieoficjalny - jeśli panie zdecydują się założyć spodnie, powinny mieć na sobie żakiet bądź koszulę, w przypadku panów do jeansów mogą dobrać zwiewną koszulę lub bluzkę z kołnierzykiem.

9/9
Książę Harry i książę William
Copyright @Forum
9/9

9. Mundur - moda nie dotyczy tylko pań. Mężczyźni zakładają mundury przede wszystkim na ważne uroczystości związane z obroną kraju czy wojskiem.  Harry i Meghan mieli je także na swoich ślubach. 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.