KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Ślub Grace Kelly i księcia Rainiera obejrzało 30 milionów widzów, a suknia przeszła do legendy!

Mówiono o nim: „ślub stulecia”. Przypominamy, co działo się tego dnia w Monako

Weronika Kostyra 19 kwietnia 2021 15:55

To był najważniejszy ślub ubiegłego stulecia. 19 kwietnia 1956 roku ikona Hollywood, Grace Kelly, poślubiła księcia Monako Rainiera III Grimaldi. Do bajkowego wydarzenia doszło kilka miesięcy po tym jak para poznała się w Cannes w 1955 roku. Grace Kelly miała wtedy 26 lat i była u szczytu kariery. Rok wcześniej zdobyła Oscara za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji, zagrała także w filmach Alfreda Hitchcocka, stając się jego muzą. Swoją karierę rozpoczęła jako fotomodelka, następnie występowała na Broadwayu, a popularność przyniosła jej rola w legendarnym filmie W samo południe.

Grace Kelly i książę Rainer Grimaldi: ślub wszech czasów

Zauroczony książę pisał do niej listy, a następnie oświadczył się, a Grace zgodziła się, mimo że wiedziała, że będzie musiała skończyć z aktorstwem. Ślub odbył się wkrótce, 19 kwietnia, w katedrze św. Mikołaja w Monako i był poprzedzony ślubem cywilnym dzień wcześniej. Grace otrzymała tytuł Jej Książęca Wysokość Księżna Monako.

Zobacz35 lat temu zmarła Grace Kelly. Jaka była naprawdę ikona Hollywood? Słynny królewski fotograf zdradza prawdę...

Skala wydarzenie była jak na tamte czasy ogromna i jest ono wspominane do tej pory. Ceremonia ślubna była towarzyskim wydarzeniem sezonu. Nie dość, że była relacjonowana przez media na całym świecie i obejrzało ją 30 milionów widzów, to w uroczystości brało udział 400 gości należących do śmietanki towarzyskiej tamtych czasów – były wśród nich nie tylko koronowane głowy, ale także gwiazdy kina, wśród nich Ava Gardner, Cary Grant czy jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Arystoteles Onassis. Grace Kelly przypłynęła do Monaco liniowcem. Wiozła ze sobą cały swój dobytek, czyli ok. 80 walizek i pakunków. W podróży towarzyszyła jej także rodzina. Kilkuset dziennikarzy starało się o możliwość relacjonowania przyjazdu przyszłej księżnej.

Suknia ślubna Grace Kelly: krawieckie arcydzieło

Do legendy przeszła suknia panny młodej, która była prawdziwym krawieckim arcydziełem. Została uszyta z 25 metrów tafty i ponad 100 metrów stuletnich koronek Valenciennes. Była projektem Helen Rose, głównej kostiumolog studia filmowego MGM. Przez sześć tygodni pracowało nad nią 36 szwaczek i hafciarek. Suknia była w kolorze kości słoniowej i towarzyszyły jej liczne dodatki – koronkowy czepek, welon pokryty haftem i tysiącami perełek, białe rękawiczki oraz kremowe pantofelki.

Projektant mody Oscar de la Renta powiedział później, że Grace Kelly w tej sukni „nadała nowy sens słowu ikona” i została „ponadczasową panną młodą”. Kreacja zachwyca i inspiruje projektantów do dziś. Mówi się, że projekt sukni ślubnej księżnej Cambridge, Kate Middleton był wzorowany na sukni Grace Kelly.

Zobacz równieżPrzypominamy najbardziej spektakularne królewskie śluby w historii!

Grace Kelly: urodzona księżna

Po ślubie zrezygnowała z aktorstwa, podobno nie bez żalu. Wiedziała, że nowa rola wymaga od niej powagi oraz aktywności na dworze. Poza tym mąż w oficjalnym dekrecie zakazał dystrybucji filmów z udziałem żony w Monako. Podobno ze względu na obecne w nich sceny miłosne z udziałem księżnej. Grace Kelly z czasem coraz bardziej tęskniła za światem kina z i bólem serca musiała odrzucać kolejne filmowego propozycje, w tym od samego mistrza Hitchcocka.

Długo określano ten związek mianem mezaliansu, Grace Kelly była „tylko” córką amerykańskiego przedsiębiorcy. Doskonale odnalazła się jednak na dworze – była wyjątkową damą o nienagannych manierach, a jej życiu nie towarzyszyły skandale, ani rozrzutność. Była prawdziwą księżną. Para doczekała się trójki dzieci – Karoliny, Alberta II (który jest obecnie księciem Monako) oraz Stefanii.

Grace Kelly założyła fundację charytatywną AMADE Mondiale, która zajmuje się pomocą i wspieraniem rozwoju dzieci na całym świecie, bez względu na rasę, narodowość, religię i przynależność polityczną. Obecnie prezesem fundacji jest córka księżnej, Karolina Grimaldi.

Tragiczna śmierć Grace Kelly

Grace Kelly zginęła w wieku 52 lat w wyniku tragicznego wypadku samochodowego, dając początek swojej legendzie. Na jej pogrzebie pojawiła się m.in. księżna Walii Diana, która piętnaście lat później również zginęła w wypadku samochodowym...

Co prawda plotki mówią, że samo małżeństwo gwiazdy z księciem nie było już tak bajkowe i stało się złotą klatką dla gwiazdy. Taką wersję wydarzeń przedstawił film „Grace, księżna Manako” z Nicole Kidman w roli głównej, który został zbojkotowany przez monakijski dwór. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.