To był niezwykły rok!

23 grudnia 2018 17:03

Rok 2018 obfitował w niezwykłe wydarzenia. Oszałamiające kataklizmy, niezwykłe koncerty, technologiczne skoki. Był to ważny rok dla polskiej kultury, która walczy o międzynarodowe trofea. Przypomnijmy sobie ten rok! Zanim przeminie…  

1/11
Tomasz Mackiewicz
Copyright @Michał Dzikowski
1/11

1. Śmierć Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat.

W styczniu Tomasz Mackiewicz po raz siódmy zaatakował ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Według niektórych zdobył go 25 stycznia 2018 r. Nie przeżył drogi powrotnej.

2/11
Ronaldo Schemidt, World Press Photo
Copyright @Ronaldo Schemidt/Dzięki uprzejmości World Press Photo
2/11

2. World Press Photo 2018. Zdjęcie Roku.

Fotografia Ronaldo Schemidta przedstawia uczestnika demonstracji antyrządowych w Wenezueli. 28-letni José Víctor Salazar Balza przeżył po 42 operacjach przeszczepu skóry.

3/11
He Jiankui
Copyright @Getty Images
3/11

3. Pierwsze zmodyfikowane genetycznie dzieci.

Wielkie zamieszanie spowodował chiński naukowiec He Jiankui z Shenzhen, ogłaszając, że w jego klinice urodziły się dzieci z modyfikowanym DNA. Jednak po krytyce zapowiedział wstrzymanie eksperymentu.

4/11
Mundial 2018, zwycięska drużyna Francji
Copyright @Getty Images
4/11

4. Mundial 2018 w Rosji.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej, w których Polska miała błysnąć, ale nie błysnęła, wygrała drużyna z Francji.

5/11
Biały nosorożec
Copyright @Getty Images
5/11

5. Śmierć ostatniego białego nosorożca.

19 marca 2018 r. zdechł w Sudanie ostatni na świecie samiec nosorożca białego północnego. Żywe są jeszcze tylko dwie samice tego podgatunku.

6/11
Beyonce, Warszawa 30.06.2018.
Copyright @Getty Images
6/11

6. Elektryzujący koncert Beyonce i Jay-Z

Bilety na koncert znikły, jak lód latem. 30 czerwca najbardziej znane małżeństwo show-biznesu bawiło polska publiczność przez dwie i pół godziny na warszawskim Stadionie Narodowym.

7/11
Paradise, pożary w Kaliforni
Copyright @East News
7/11

7. Pożary w Kalifornii.

Pochłonęły dziesiątki tysięcy hektarów lasu, tysiące domostw, ponad setkę zabitych. Miasto Paradise na północ od San Francisco przestało istnieć.

8/11
Akcja ratunkowa w jaskini w Tajlandii.
Copyright @East News
8/11

8. Chłopcy uwięzieni w jaskini.

Dwunastu nastoletnich piłkarzy z trenerem spędziło pod ziemią ponad dwa tygodnie. Uwięzieni jaskini Tham Luang na północy Tajlandii, uratowani „cudem” przez międzynarodowy zespół nurków.

9/11
Ekipa "Kleru"
Copyright @Krzemiński Jordan/AKPA
9/11

9. Fenomen „Kleru”.

Film obejrzało ponad 5 milionów widzów. Na nic się zdały próby bojkotu i cenzury. „Kler” Wojciecha Smarzowskiego przeszedł przez Polskę, jak anioł z ognistym mieczem.

10/11
Ekipa "Zimnej wojny", Cannes
Copyright @East News
10/11

10. Międzynarodowy sukces „Zimnej wojny”.

Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” prze po Oscara. Podbił Cannes i zdobył europejskiego Oscara – pięć statuetek od Europejskiej Akademii Filmowej.

11/11
Ślub księcia Harrego i Meghan Markle
Copyright @East News
11/11

11. Ślub księcia Harrego i Meghan Markle.

19 maja w kaplicy świętego Jerzego na zamku w Windsorze wzięli ślub - szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, książę Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle. I to było wydarzenie roku!

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.