Za nami wyjątkowa premiera w Teatrze Polskim w Warszawie

Katarzyna Piątkowska 23 listopada 2019 10:30

Dziady, arcydzieło Adama Mickiewicza, napisane w 1822 roku wielokrotnie wystawiano na deskach polskich teatrów. Do historii przeszły realizacje Stanisława Wyspiańskiego, Leona Schillera, Aleksandra Bardiniego, Kazimierza Dejmka czy Konrada Swinarskiego. Wczoraj odbyła się ich premiera w Teatrze Polskim. Pierwsza po 55-letniej przerwie. Dzisiaj w sobotę będzie miała miejsce druga premiera.

Reżyserem przedstawienia, a jednocześnie scenografem, kostiumografem i reżyserem światła jest laureat najważniejszych światowych nagród teatralnych i operowych Janusz Wiśniewski.

Młodzi aktorzy w „Dziadach”

A na scenie w roli Senatora Krzysztof Kwiatkowski. Dzień po premierze w „Dzień dobry TVN” aktor mówił: „Zawsze, według tradycji „Dziady” były grane przez aktorów dojrzalszych, a tutaj reżyser zrobił na przykład z Senatora młodego mężczyznę, ubóstwianego przez wszystkich w Królestwie Polskim bawidamka”.

Z tych młodych na scenie pojawił się Jakub Kordas, student warszawskiej Akademii Teatralnej w roli Gustawa–Konrada, Marta Dąbrowska, czy Anna Cieślak, która mówiła, że wszyscy twórcy spektaklu zastanawiali się jak zrobić „Dziady” tak, by Mickiewicz przetrwał, i nie tylko starsi widzowie, ale też na przykład licealiści dostrzegli w tym arcydzieło. Być może to właśnie częściowo młoda obsada jest przepisem na sukces.

Gwiazdy na scenie i na widowni

Obsada liczy ponad 50 osób. W roli księdza Piotra wystąpił Wiesław Komasa. Grają też Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jan Janga Tomaszewski, Henryk Łapiński, Krzysztof Kumor, Halina Rowicka, Anna Cieślak, Katarzyna Skarżanka, Maciej Wierzbicki. Wśród gości wieczoru pojawili się między innymi Krzysztof Jasiński, Ewa Braun, Ewa Telega, Maja Komorowska, Katarzyna Łaniewska, czy Ignacy Gogolewski.

Głosy po premierze były pełne zachwytu, choć mówiono, że zanim się te "Dziady" zobaczy dobrze zapoznać się z literackim pierwowzorem. Ale świetni aktorzy, scenografia, stroje i muzyka Jerzego Satanowskiego sprawiają, że naprawdę warto spędzić te dwie godziny (bez przerwy) w Teatrze Polskim.  

1/7
Premiera "Dziadów" Teatr Polski
Copyright @Akpa
1/7

Krzysztof Kwiatkowski

2/7
Premiera "Dziadów" Teatr Polski
Copyright @Akpa
2/7

Marta Dąbrowska i Emma Kiworkowa

3/7
Premiera "Dziadów" Teatr Polski
Copyright @Akpa
3/7

Anna Cieślak

4/7
Premiera "Dziadów" Teatr Polski
Copyright @Akpa
4/7

Małgorzata Kidawa–Błońska i Jan Kidawa–Błoński

5/7
Premiera "Dziadów" Teatr Polski
Copyright @Akpa
5/7

Choreograf Emil Wesołowski

6/7
Premiera "Dziadów" Teatr Polski
Copyright @Akpa
6/7

Profesor Andrzej Rzepliński

7/7
Premiera "Dziadów" Teatr Polski
Copyright @Akpa
7/7

Premiera "Dziadów" w Teatrze Polskim - Ewa Domańska, Krzysztof Kwiatkowski, Jakub Kordas i Wiesław Komasa

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.