„Smok” prawdziwe widowisko teatralne
Fot. Grzegorz Mart
VIVA! Tylko u nas

Krakowskie legendy dla całej rodziny. To przedstawienie trzeba zobaczyć!

„Smok!” to wyjątkowe widowisko teatralne z mappingiem i występem chóru, którego długo nie zapomnicie

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 18 lipca 2023 21:10
„Smok” prawdziwe widowisko teatralne
Fot. Grzegorz Mart

„Smok!” – spektakl Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie powraca na Zamek Królewski Na Wawelu! Wyjątkowe widowisko teatralne w reżyserii Jakuba Roszkowskiego nie mogłoby odbyć się w innym miejscu. To tu toczyła się historia o najsłynniejszej krakowskiej legendzie.  

Spektakl

Dla dużych i małych widzów

Spektakl opowiada o losach króla Kraka i jego dzieci: Lecha, Kraka oraz Wandy. Państwo szybko się rozrasta i rozwija, a władca wraz z rodziną prowadzi spokojne i dostatnie życie. Do czasu, aż na wskutek jednej źle podjętej decyzji ulega zniszczeniu pradawny las. Kraków opanowuje bestia, a jej przerażonym mieszkańcom zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Czy uda się pokonać smoka? I kto ośmieli się wejść mu w drogę?

Warto wybrać się na sztukę całą rodziną. Dzieci (od 8 roku życia), młodzież i dorośli – każdy znajdzie w niej coś dla siebie. To nie tylko spektakl, ale prawdziwe wydarzenie multimedialne z mappingiem i śpiewem Chóru Katedry Wawelskiej pod batutą Andrzeja Korzeniowskiego. Muzyka, jaką słyszymy podczas przedstawienia, to z kolei zasługa Stefana Wesołowskiego. Duże wrażenie robi też scenografia i kostiumy z epoki (odpowiadają za nie Mirek Kaczmarek oraz Krystian Szymaczak).

„Smok” prawdziwe widowisko teatralne
Fot. Grzegorz Mart

Skąd wziął się pomysł na to wyjątkowe przedstawienie?

„Smok Wawelski kojarzy nam się w Krakowie z czymś jarmarcznym, z czymś, co kupujemy swoim dzieciom na stoisku z pamiątkami. Tymczasem to świetny kawał historii fantasy i to naszej rodzimej” – tłumaczy Jakub Roszkowski i dodaje:

„Nasze słowiańskie mity i opowieści są dziś zapomniane. Chciałem potraktować ten temat poważnie, czyli tak, jak na to zasługuje”.  Odczytując kroniki z IX wieku reżyser odkrył, że jest tam bardzo dużo ciekawego materiału, którym warto podzielić się z innymi.  

„Smok” prawdziwe widowisko teatralne
Fot. Grzegorz Mart

W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in.:
•    ŻYWIA bogini - Bożena Adamek
•    KATSUMI SHUN, DRZEWICA 1 - Agnieszka Judycka
•    KRAK król - Tadeusz Zięba
•    WANDA jego córka - Agnieszka Kościelniak
•    KRAK JUNIOR – jego syn - Karol Kubasiewicz
•    KUCHARKA LUBAWA, DRZEWICA 2 - Marta Waldera
•    KAPŁAN MIRMIŁ - Tomasz Wysocki
•    SZEWC SKUBA, MYLOBRAJT SALONYJ - Maciej Jackowski
•    CHOWANIEC, HENRY JET’AIME – Daniel Malchar
•    LECH, SVEN SVENSSON – Antoni Milancej    

„Smok” prawdziwe widowisko teatralne
Fot. Mat. prasowe

Spektakle odbędą się już 1 i 2 września tuż po zmroku na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Więcej informacji o sztuce znajdziecie na stronie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

TAGI #teatr

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?