12 maja 2016 19:10
1/9
the Krasnals
Copyright @the-krasnals.blogspot.com
1/9

The Krasnals to grupa artystycznych prowokatorów, dla której nie ma świętości. Sfrustrowani współczesną Polską wyśmiewają wszystkich - polityków (niezależnie od partii), gwiazdy polskiej sztuki, celebrytów, a nawet papieża. Są dosadni, bywają wulgarni, nie lubią owijać w bawełnę. Teraz powracają z wystawą „Jews/Żydzi” w warszawskiej galerii Fibak i znowu prowokują do dyskusji.

 

Ostrzejsi niż Banksy

Działają od 2008 roku, jednak nadal nie poznaliśmy ich nazwisk, ani twarzy. Zależy im na zachowaniu anonimowości, podobnie jak słynnemu graficiarzowi Banksy’emu, którym zresztą się inspirują. W spisie członków grupy widnieją: Whielki Krasnal (główny malarz), Krasnal Banksy (odpowiedzialny za akcje w terenie), dwóch krasnali Hałabałów (zajmują się marketingiem, organizacją wystaw i też malowaniem) i malarze współpracujący (wykonujący zlecenia). Jak brytyjski artysta tworzą w stylu realistycznym, trochę uproszczonym, i swoją sztuką krytykują władzę, nierzadko uciekając się do szyderstwa. Jednak The Krasnals pozwalają sobie na znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć, że na ich słynnej wersji „Bitwy pod Grunwaldem” ("Bitwa pod Grunwaldem / Statek Głupców" - ilustracja do tego artykułu), sportretowali ojca Rydzyka jako świnię, której pierś ssie papież Jan Paweł II.

 

The Krasnals Whielki Krasnal "PEACE & LOVE / pierwszy historyczny podwójny portret głów państwa". 2015.

 

Kpiny z Sasnala

Nazwa grupy nawiązuje do jednego z najbardziej uznanych polskich artystów Wilhelma Sasnala, którego sztuki, delikatnie mówiąc, nie cenią. Całkiem niedawno podkreślili to dosadnie: "SASNAL – TO MALARZ NUDNY DO ZARZYGANIA. NIE ZNOSIMY JEGO MALARSTWA!". The Krasnals uważają, że polscy kuratorzy lansują beztalencia, a pochodzący z Tarnowa malarz jest tego koronnym przykładem. W swojej twórczości często parafrazują jego prace. Do historii przeszło wydarzenie z 2008 roku, gdy ich obraz "Untitled Group (Group of Monkeys with White Bananas)" został wzięty przez największy dom aukcyjny świata Christie’s za pracę Sasnala i wyceniony na 70 000 funtów. Gdy zauważono pomyłkę, wycena została oczywiście unieważniona, co potwierdziło dobitnie to, przeciwko czemu grupa się buntuje - o sukcesie w świecie sztuki decyduje nazwisko.

 

To nie pierwszy przypadek, gdy the Krasnals do świata wielkiej sztuki zakradli się tylnymi drzwiami.  W 2009 roku ich obraz znalazł się na wystawie „Pop Life” w samym Tate Modern, obok prac takich artystów jak Andy Warhol, Damien Hirst czy Jeff Koons. Był częścią instalacji innego artysty prowokatora Piotra Uklańskiego - jego portretem autorstwa Krasnali, który kupił od grupy. W 2011 roku zorganizowali alternatywne Biennale w Wenecji (z pawilonem „Królestwo Krasnali”, w którym odbyła się wystawa „Polka podnosząca Meteoryt z Papieża 21.37”), szydząc z jednego z najważniejszych wydarzeń świata sztuki. The Krasnals lubią przedstawiać się jako artystów odrzuconych przez mainstream, jednak ich prowokacje bywają doceniane - byli między innymi nominowani do Paszportów Polityki, a w 2013 roku dostali nagrodę magazynu o sztuce "Arteon". 

 

Whielki Krasnal „How much is worth the shit of Sasnal?” 2008 (czyli  Ile jest warte gówno Sasnala?).

 

The Krasnals, a sprawa żydowska

Piotr Uklański to chyba jeden z niewielu ludzi współczesnej sztuki, z którym the Krasnals nie mają na pieńku. Wystawą „Jews/Żydzi” nawiązują właśnie do jego słynnego cyklu „Naziści”, w którym zebrał zdjęcia aktorów, którzy zagrali w filmach role nazistów. Prace Uklańskiego wywołały duże kontrowersje. A artysta zdobył ogólnopolską sławę, gdy na jego wystawie w Zachęcie pojawił się sam Daniel Olbrychski, którego wykorzystanie jego wizerunku oburzyło do tego stopnia, że dobył szabli Kmicica z filmu „Potop” i pociął nią kilka fotosów.

Na nową wystawę The Krasnals stworzyli kilkadziesiąt obrazów przedstawiających znanych Żydów z filmów kina europejskiego i amerykańskiego. Jest wśród nich więc Agata Trzebuchowska w roli Idy, Jesse Eisenberg jako Mark Zuckerberg w filmie „The Social Network”, Woody Allen, czy Leonardo DiCaprio jako Jordan Belfort z „Wilka z Wall Street”. Artyści zadają pytania: Czy jesteśmy w stanie określić kim są Żydzi? To postacie, a może też grający je aktorzy? W jaki sposób tożsamość narodowa staje się funkcją, etykietą, a w ustach antysemitów obelgą? I dlaczego Żydzi są bohaterami teorii spiskowych? Wizerunek Żydów w filmach jest bardzo różnorodny. Są mściciele, luzacy, postaci zabawne, egzotyczne, pociągające lub odrażające. Co tak naprawdę ich wszystkich łączy? Tematyka żydowska w sztuce i kulturze poruszana była już wielokrotnie, ale wciąż budzi emocje. The Krasnals znowu uderzyli w czuły punkt, tym razem unikając obsceniczności i wulgaryzmów.

Wernisaż wystawy "Jews/Żydzi" odbędzie się 13 maja o godz. 18. Będzie można ją oglądać do 6 czerwca 2016 roku w galerii Fibak na ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. A my zapraszamy do obejrzenia wybranych obrazów The Krasnals w naszej galerii.

 

Polecamy też: Piotr Młodożeniec projektował dla Levi’sa, Coca-coli i… U2! W Warszawie można zobaczyć wystawę jego obrazów

2/9
the Krasnals, Beata Szydło
Copyright @the-krasnals.blogspot.com
2/9

The Krasnals Whielki Krasnal "BEATA SZYDŁO & VICTORIA'S SECRET "Bezpieczeństwo Polski jest najważniejsze / Pierwszy historyczny portret premiera Polski Beaty Szydło / z cyklu Whielcy Polacy". 2015.

 

Polecamy też: Banksy znów wywołał emocje. Tym razem "wykorzystał" Steve'a Jobsa, syna syryjskiego uchodźcy

3/9
the Krasnals, papież Jan Paweł II
Copyright @the-krasnals.blogspot.com
3/9

The Krasnals. Krasnal Przodek "TE KREMÓWKI PO MATURZE…/ Jan Paweł II". 1999.

 

Polecamy też: Papież Franciszek w przyszłym roku odwiedzi Polskę! Potwierdził to... przez Internet

4/9
the Krasnals,  Leonardo DiCaprio
Copyright @materiały prasowe
4/9

The Krasnals Leonardo DiCaprio jako Wilk z Wall Street. Obraz z wystawy "Jews/Żydzi".

 

Polecamy też: Leonardo DiCaprio potrafi zagrać po prostu wszystko. Zdolny - wiadomo od zawsze. Nie ma tylko szczęścia w miłości

5/9
the Krasnals Woody Allen
Copyright @materiały prasowe
5/9

The Krasnals Woody Allen. Obraz z wystawy "Jews/Żydzi".

 

Polecamy też: 101 najzabawniejszych scenariuszy wszech czasów. Wygrał Woody Allen

6/9
the Krasnals Ida
Copyright @materiały prasowe
6/9
7/9
the Krasnals The Pianist Polanski
Copyright @materiały prasowe
7/9

The Krasnals, Adrien Brody w filmie "Pianista" Romana Polańskiego. Obraz z wystawy "Jews/Żydzi".

 

Polecamy też: Roman Polański zdradza jaki jest prywatnie

8/9
the Krasnals Mark Zuckerberg w "the Social Network"
Copyright @materiały prasowe
8/9

The Krasnals, Mark Zuckerberg w "the Social Network". Obraz z wystawy "Jews/Żydzi".

 

Polecamy też: Mark Zuckerberg został tatą! Z tej okazji 99% udziałów Facebooka przekaże na cele dobroczynne. Co za gest!

9/9
The Krasnals Whielki Krasnal "Krystyna Pawłowicz z cyklu Whielcy Polacy"
Copyright @the-krasnals.blogspot.com
9/9

The Krasnals Whielki Krasnal, "Krystyna Pawłowicz z cyklu Whielcy Polacy".

 

Polecamy też: Stuhr ostro do Pawłowicz: "Mój żart był wymierzony w tych, którzy tupolewami wycierają sobie gębę!"

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?