OSCARY 2019

Zimna wojna coraz bliżej Oscara! Akademia ogłosiła krótką listę nominowanych filmów

Film Pawlikowskiego wśród wyróżnionych produkcji!

Gabriela Czernecka 18 grudnia 2018 12:15

Film Pawlikowskiego Zimna Wojna z szansą na Oscara 2019?! Nominacje do prestiżowej nagrody zostaną ogłoszone 22 stycznia, ale Amerykańska Akademia Filmowa każdego roku na kilka tygodni przed prezentuje wstępną listę filmów. Tak jest i tym razem. Właśnie ogłoszono krótką listę filmów, które mają szansę na nominacje do Oscarów 2019. W kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny wśród wyróżnionych produkcji jest Zimna Wojna Pawła Pawlikowskiego! 

Oscary 2019: Zimna Wojna na krótkiej liście Amerykańskiej Akademii Filmowej

Nominowanych do Oscarów 2019 poznamy co prawda dopiero 22 stycznia przyszłego roku, ale już teraz pojawiły się tak zwane shortlisty. To na nich zwykle znajduje się kilka tytułów i nazwisk, które ostatecznie znajdą się wśród szczęśliwej piątki nominowanych. I tak w kategorii Najlepsza piosenka oryginalna wśród wyróżnionych produkcji mamy m.in.: Lady Gaga i Bradley Cooper - Shallow (Narodziny gwiazdy), Dolly Parton - Girl in the Movies (Kluseczka), Kendrick Lamar i SZA – All The Stars (Czarna Pantera) Emily Blunt i Lin-Manuel Miranda – Trip A Little Light Fantasti (Mary Poppins powraca).

W kategorii najlepsza muzyka wymieniane są filmy: Czarna pantera, Pierwszy Człowiek, Vice, Marry Poppins powraca czy Ciche miejsce. 

Oczywiście dla nas najistotniejszą kategorią jest Najlepszy film nieanglojęzyczny. O Oscara 2019 coraz większe szansę ma Zimna Wojna Pawła Pawlikowskiego. Produkcja polskiego reżysera powalczy więc o Oscara m.in. z: Sny wędrownych ptaków (Columbia), Winni (Dania), Werk ohne Autor (Niemcy), Złodziejaszki (Japonia), Ajka (Kazachstan), Kafarnaum (Liban), Roma (Meksyk), Płomienie (Korea Południowa).

Spośród 87 filmów, do kolejnego etapu przeszło dziewięć tytułów. W tym zestawieniu znalazł się właśnie obraz Pawła Pawlikowskiego. Przypomnijmy, że podczas rozdania Oscarów 2015 roku poprzedni film Pawlikowskiego Ida zwyciężył w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Czy Zimna Wojna powtórzy sukces tamtej produkcji? Mocno trzymamy kciuki!

O czym jest Zimna Wojna Pawlikowskiego?

Zimna wojna Pawlikowskiego to wzruszająca historia miłosna Zuli (Joanna Kulig) i Wiktora (Tomasz Kot), opowieść o kochankach na tle wydarzeń lat 50. i 60. Film już został doceniony podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych, zwanych europejskimi Oscarami. Zimna Wojna w Sewilli zdobył 5 statuetek w kategoriach: Najlepszy film europejski, Najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski), Najlepszy scenariusz (Paweł Pawlikowski), Najlepsza aktorka (Joanna Kulig) i Najlepszy montaż (Jarosław Kamiński).

Szansę na nominację do Oscara 2019 ma też film Komunia Anny Zameckiej, który znalazł się wśród 15 tytułów w kategorii Najlepszy film dokumentalny! Nominacje do 91. Oscarów zostaną ogłoszone 22 stycznia, a ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019. Trzymamy kciuki za polskie produkcje! 

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.