ZE ŚWIATA FILMU

Film o życiu rapera Tomasza Chady dostępny na platformie Netflix

Zobaczcie zwiastun produkcji „Proceder”

Gabriela Czernecka 18 marca 2020 10:15

Film Proceder to opowieść o zmarłym w 2018 roku raperze, który podbił scenę polskiej kultury hip-hopowej. Chada zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, która była jego wielką miłością. Jego historia poruszyła nie tylko zagorzałych fanów polskiego hip-hopu, a film cieszył się sporą popularnością. 18 marca pojawił się na Netflixie.

Proceder - film o życiu Tomasza Chady

Proceder to filmowa historia rapera Tomasza Chady, chłopaka z blokowisk z duszą poety, który z dnia na dzień stał się jednym z prekursorów polskiej kultury hip-hopowej. Muzyka była całym jego życiem: „Jego utwory można scharakteryzować jako agresywne, szczere, bezkompromisowe, przepełnione goryczą, momentami wściekłe i pod względem brutalności – szokujące. Jednak dzięki spokojnemu i bardzo charakterystycznemu flow, kawałki Chady posiadają magiczną aurę”, opisuje jego twórczość autor bloga poświęconego raperowi.

Nikt nie przypuszczał, że to ostatni rok jego życia. Rok 2017 rozpoczął od zakończenia odbywania kary więzienia. Za namową fanów wydał  albumu Recydywista, który został dobrze przyjęty przez krytyków. Solowo wydał w sumie sześć płyt: Proceder (2009), WGW (2011), Jeden z Was (2012), Syn Bogdana i Efekt porozumienia (2014), Recydywista (2017). Po wydaniu ostatniego krążka zamierzał dać kilka koncertów. Miał okazję supportować jedną z największych gwiazd światowego hip-hopu, The Game.

Wyglądało na to, że wyszedł na prostą. Dobra passa nie trwała jednak zbyt długo. 14 marca 2018 roku Tomasz Chada z poważnymi obrażeniami i urazem kręgosłupa trafił do szpitala w Mysłowicach. Podobno przyczyną miały być problemy zdrowotne, które były efektem skoku z okna. Kilka dni później raper miał wpaść w szał. Przy asyście policji został przewieziony do szpitala psychiatrycznego w Rybniku. 

Niedługo później zmarł, podczas jednego z przeprowadzanych badań. Podejrzewano, że artysta był pod wpływem środków odurzających. Zgodnie z ostatnimi informacjami, miało dojść do zatrzymania akcji serca. Jego odejście było ogromną stratą dla fanów polskiego rapu. Chada pozostawił zrozpaczoną rodzinę i masę fanów, którzy mocno trzymali za niego kciuki.

Film Proceder obsada, data premiery

Historia Chady 15 listopada 2019 roku trafiła do kin w całej Polsce. W rolę zmarłego rapera wcielił się Piotr Witkowski, aktor, znany z takich produkcji jak Kamerdyner czy Dywizjon 303. Historia prawdziwa. Na planie spotkał się m.in. z Agnieszką Więdłochą, Janem Fryczem, Antonim Pawlickim i Małgorzatą Kożuchowską. Za kamerą stanął Michał Węgrzyn, a scenariusz stworzyli Maciej Chwedo, Aleksandra Górecka, Michał Kalicki i Krzysztof Tyszowiecki.

Proceder znalazł się na liście filmów nominowanych do nagrody głównej na 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Część dochodów ze sprzedaży biletów została przekazana niepełnosprawnym ze stowarzyszenia Prometeus, które wspierał Chada.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…