ZE ŚWIATA FILMU

Do kin ruszą nie tylko zagorzali fani polskiego hip-hopu. Dziś premiera filmu o Chadzie

Zobaczcie zwiastun produkcji „Proceder”

Gabriela Czernecka 15 listopada 2019 14:05

Film Proceder to opowieść o zmarłym w ubiegłym roku raperze, który podbił scenę polskiej kultury hip-hopowej. Chada zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, która była jego wielką miłością. Po obejrzeniu zwiastunu filmu Proceder, nie mamy wątpliwości, że do kin ruszą nie tylko fani polskiego hip-hopu.

Proceder - film o życiu Tomasza Chady

Proceder to filmowa historia rapera Tomasza Chady, chłopaka z blokowisk z duszą poety, który z dnia na dzień stał się jednym z prekursorów polskiej kultury hip-hopowej. Muzyka była całym jego życiem: „Jego utwory można scharakteryzować jako agresywne, szczere, bezkompromisowe, przepełnione goryczą, momentami wściekłe i pod względem brutalności – szokujące. Jednak dzięki spokojnemu i bardzo charakterystycznemu flow, kawałki Chady posiadają magiczną aurę”, opisuje jego twórczość autor bloga poświęconego raperowi.

Nikt nie przypuszczał, że to ostatni rok jego życia. Rok 2017 rozpoczął od zakończenia odbywania kary więzienia. Za namową fanów wydał  albumu Recydywista, który został dobrze przyjęty przez krytyków. Solowo wydał w sumie sześć płyt: Proceder (2009), WGW (2011), Jeden z Was (2012), Syn Bogdana i Efekt porozumienia (2014), Recydywista (2017). Po wydaniu ostatniego krążka zamierzał dać kilka koncertów. Miał okazję supportować jedną z największych gwiazd światowego hip-hopu, The Game.

Wyglądało na to, że wyszedł na prostą. Dobra passa nie trwała jednak zbyt długo. 14 marca 2018 roku Tomasz Chada z poważnymi obrażeniami i urazem kręgosłupa trafił do szpitala w Mysłowicach. Podobno przyczyną miały być problemy zdrowotne, które były efektem skoku z okna. Kilka dni później raper miał wpaść w szał. Przy asyście policji został przewieziony do szpitala psychiatrycznego w Rybniku. 

Niedługo później zmarł, podczas jednego z przeprowadzanych badań. Podejrzewano, że artysta był pod wpływem środków odurzających. Zgodnie z ostatnimi informacjami, miało dojść do zatrzymania akcji serca. Jego odejście było ogromną stratą dla fanów polskiego rapu. Chada pozostawił zrozpaczoną rodzinę i masę fanów, którzy mocno trzymali za niego kciuki.

Film Proceder obsada, data premiery

Historia Chady 15 listopada trafia do kin w całej Polsce. W rolę zmarłego w ubiegłym roku Tomasza Chady wcieli się Piotr Witkowski, aktor, znany z takich produkcji jak Kamerdyner czy Dywizjon 303. Historia prawdziwa. W filmie zobaczymy także Agnieszkę Więdłochę, Jana Frycza, Antoniego Pawlickiego, Małgorzatę Kożuchowską, Annę Matysiak oraz Ewę Ziętek. Za reżyserię odpowiada Michał Węgrzyn, a scenariusz stworzyli Maciej Chwedo, Aleksandra Górecka, Michał Kalicki i Krzysztof Tyszowiecki.

Proceder znalazł się na liście filmów nominowanych do nagrody głównej na 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się w dniach 16-21 września. Część dochodów ze sprzedaży biletów zostanie przekazana niepełnosprawnym ze stowarzyszenia Prometeus, które wspierał Chada. Zobaczcie zwiastun filmu Proceder 

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.