WSPOMNIENIE

Włoch, który zasłużył na miano legendy. Luciano Pavarotti odszedł 14 lat temu

Był wybitnym śpiewakiem operowym

Ksenia Krasko 6 września 2021 07:01

Luciano Pavarotti, uważany za najwybitniejszego śpiewaka operowego XX wieku, znany był ze swojego wyjątkowego głosu. Pracując na scenie przez prawie 45 lat, w pełni zasłużył na miano legendy. Dziś mija 14. lat od śmierci jednego z najsłynniejszych Włochów na świecie.

Luciano Pavarotti: młodość, kariera, Trzech Tenorów

Luciano Pavarotti urodził się 12 października 1935 roku we włoskim mieście Modena, położonym w regionie Emilia-Romania. Rodzice przyszłego artysty z całego serca kochali muzykę, przyzwyczajając do niej również syna. Chłopiec wykazywał zdolności twórcze, śpiewając na uroczystościach rodzinnych. Już jako nastolatek dołączył do chóru kościelnego, w którym wyróżniał się wyjątkowym głosem i słuchem.

Po ukończeniu szkoły średniej, otrzymał wykształcenie nauczycielskie. Przepracował w zawodzie przez kilka lat, aż w końcu zdecydował się poświęcić swoje życie muzyce. Zaczął pobierać lekcje od śpiewaków operowych, stopniowo doskonaląc swoje umiejętności wokalne. Karierę rozpoczął w 1961 roku, kiedy wygrał Międzynarodowy Konkurs Wykonawców. Po kilku miesiącach zadebiutował w operze Cyganeria Giacomo Pucciniego na scenie teatru w Reggio Emilia.

Prawdziwy przełom w karierze wybitnego Włocha nastąpił w 1966 roku, po występie w komicznej operze Córka pułku. Luciano Pavarotti zasłynął na całym świecie poprzez wyjątkowość swojego głosu i łatwość, z jaką brał najwyższe nuty. Od początku lat 70. zaczął aktywnie współpracować ze słynną La Scala w Mediolanie. Koncertował w wielu krajach, zapewniając widzom genialne występy – publiczność zawsze oklaskiwała go na stojąco.

Wizytówką tenora była partia w słynnej operze Giacomo Pucciniego Turandot. Aria Nessun Dorma zyskała niesamowitą popularność i przyniosła artyście przypływ miłości i kultu. Co więcej, Pavarotti stał się pierwszym wykonawcą operowym, który wystąpił przed publicznością w plenerze. Latem 1993 roku ponad pół miliona Amerykanów zebrało się, aby wysłuchać jego wspaniałego głosu w nowojorskim Central Parku.

W latach 90. stworzył niezwykły projekt wraz z dwoma równie wybitnymi kolegami z branży, Plácido Domingo i José Carrerasem. Słynne koncerty Trzech tenorów odbywały się na obiektach sportowych i w wielkich parkach miejskich, w tym w Hyde Parku w Londynie i pod Wieżą Eiffla w Paryżu. Każdy występ gromadził tłumy słuchaczy.

Czytaj także: Dlaczego Andrea Bocelli stracił wzrok? Smutna historia sławnego tenora

Placido Domingo, Jose Carreras, Luciano Pavarotti
Fot. EAST NEWS

Luciano Pavarotti życie prywatne

W młodości Luciano Pavarotti poznał dziewczynę o imieniu Adua Veroni. Zakochali się w sobie, a ich ceremonia ślubna odbyła się w 1961 roku, kiedy para młoda zdołała zarobić na swoje utrzymanie. Razem wychowywali trzy córki – Lorenzę, Cristianę i Giulianę. Żona przez wiele lat wybaczała artyście liczne zdrady, ale w 2000 roku ostatecznie się rozstali.

Wkrótce po tym artysta poślubił sporo młodszą Nicolettę Mantovani, swoją byłą sekretarkę. Po trzech latach małżeństwo powitało na świecie bliźniaki, córkę i syna, ale niestety krótko po urodzeniu chłopiec zmarł.

W 2006 roku przyznał, że zdiagnozowano u niego raka trzustki. Od tej chwili nie występował już publicznie. Zmarł 6 września 2007 roku, w wieku 71 lat.

Luciano Pavarotti pozostaje najbardziej znanym wykonawcą operowym nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie.  

Czytaj także: Andrea Bocelli o Veronice Berti: „Nasze małżeństwo zaczęło się właściwie wtedy, kiedy się poznaliśmy”

Luciano Pavarotti
Fot. East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.