O TYM JEST GŁOŚNO

Czy Polska zorganizuje Eurowizję Junior 2019? Znamy prawdę!

Jakie są na to szanse?

Konrad Szczęsny 26 listopada 2018 15:47

Zwycięstwo Roksany Węgiel w niedzielnym finale Eurowizji Junior 2018, który odbył się w Mińsku, zelektryzowało media w Polsce. Od razu zaczęto również spekulować, na ile możliwe jest zorganizowanie przyszłorocznej edycji widowiska nad Wisłą. Głos w sprawie zabrał prezes TVP Jacek Kurski oraz prezydent Andrzej Duda!

Jacek Kurski o zwycięstwie Polski w Eurowizji Junior

W przeciwieństwie do regulaminu Konkursu Piosenki Eurowizji, dziecięca wersja wydarzenia nie posiada zapisu dotyczącego tego, że zwycięzca uzyskuje automatyczne prawo do organizacji widowiska za rok. Europejska Unia Nadawców (EBU) może jednak zwrócić się do kraju, który wygrał i zapytać o chęć goszczenia Eurowizji Junior w kolejnym roku. Wiele wskazuje na to, że tak stanie się w przypadku Polski! Tym bardziej, że prezes TVP zapewnił, że nadawca publiczny „jest gotowy na organizację”.

„Jestem dumny jako prezes TVP, że osobiście zdecydowałem, aby to ona reprezentowała Polskę na Eurowizji. Szczególnie cieszę się, że podjąłem merytoryczną decyzję żeby nie organizować eliminacji krajowych tylko postawić na wokalistkę, która wygrała The Voice Kids. Roksana przeszła dwumiesięczny maraton odcinków oraz zwyciężyła finał głosami widzów. W zeszłym roku eliminacje przebiegały słabo i były niezadowalające. Zwycięstwo Roksany pokazuje, że brak eliminacji krajowych było dobrą decyzją”, podkreślił w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski.

Czy Polska zorganizuje Eurowizję Junior 2019? 

Zapewnił również, że Telewizja Polska nawiąże kontakt z EBU i przedstawi ofertę organizacji Eurowizji Junior 2019 nad Wisłą.

„Telewizja Polska wyrazi gotowość organizacji koncertu finałowego Eurowizji Junior 2019. Oczywiście wymaga to zgody Europejskiej Unii Nadawców. Jesteśmy gotowi i będziemy aplikować do EBU. Jeszcze za wcześnie, aby spekulować jakie miasto zgłosimy w aplikacji”, zaznaczył.

Dodał, że Warszawa nie jest najlepszym typem, ponieważ „brakuje jej profesjonalnej hali widowiskowo-sportowej. Torwar ma słabą akustykę i średnio nadaje się do takiego show”. Fani widzieliby w roli gospodarza Łódź, Kraków lub Gdańsk, dysponujące odpowiednimi obiektami.

Prezydent Andrzej Duda o organizacji Eurowizji Junior 2019

„Roksana Węgiel wygrała Konkurs Eurowizji dla dzieci. W związku z tym w roku 2019 finał Konkursu Eurowizji dla dzieci będzie w Polsce”, napisał po niedzielnym finale na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Jednak dziennikarze podkreślili, że deklaracja ta jest nieco na wyrost, ponieważ najpierw TVP musi złożyć odpowiednią aplikację do Europejskiej Unii Nadawców, zaś w dalszej kolejności zgłoszenie zostanie przez ten organ odrzucone lub zaakceptowane. Decyzja o tym, które państwo zorganizuje Eurowizję Junior 2019 ma zapaść do końca roku  

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.