Eurowizja 2021, pierwszy półfinał wyniki Cypr
Fot. EBU / ANDRES PUTTING
O TYM JEST GŁOŚNO

Eurowizja 2021: Za nami pierwszy półfinał konkursu. Wyniki zaskoczyły większość widzów

Koncert komentowali Marek Sierocki i Olek Sikora. Jak wypadli?

Rafał Kowalski 19 maja 2021 07:49
Eurowizja 2021, pierwszy półfinał wyniki Cypr
Fot. EBU / ANDRES PUTTING

We wtorkowy wieczór prosto z Rotterdamu TVP1 transmitowała pierwszy półfinał Eurowizji 2021. W koncercie wzięło udział aż 16 państw, ale tylko 10 siłą głosów jurorów i widzów przeszło do sobotniego półfinału. Internauci docenili wczorajszą odsłonę muzycznej imprezy za jej różnorodność i nieprzewidywalność. Sporo komentarzy poświęcono też Markowi Sierockiemu i Olkowi Sikorze. To pierwszy raz, gdy to nie Artur Orzech komentował Eurowizję. Jak wypadli jego następcy? I kto zajął najwyższe miejsce w półfinale?

Wyniki 1. Półfinału Eurowizji 2021 – lista

Po dwugodzinnym koncercie pełnym różnorodnej muzyki i barwnych prezentacji z użyciem najnowocześniejszych technik swoje glosy oddali widzowie z całej Europy. Punkty od publiczności dodano do not jurorskich i dzięki temu na koniec dynamicznego wtorkowego półfinału poznaliśmy 10 krajów, które wypadło najlepiej. W finale konkursu zaśpiewają ponownie: Litwa, Rosja, Szwecja, Cypr, Norwegia, Belgia, Izrael, Azerbejdżan, Ukraina i Malta. Podana kolejność jest absolutnie przypadkowa. To, które konkretnie miejsce zajęło które państwo, dowiemy się w nocy z soboty na niedzielę po zakończeniu całej imprezy.

Rosja, Eurowizja 2021

Rosja, Eurowizja 2021 pierwszy półfinał
Fot. EBU / ANDRES PUTTING

Wśród finalistów warto wyróżnić litewskie Discoteque, które otworzyło wczoraj koncert. Widzowie docenili je za nieszablonowy rodzaj muzyki oraz zaskakujący taniec i dystans wykonawców. Równie dobrze poradziła sobie Rosja, której reprezentantka śpiewała o sile kobiet. Połączenie nowoczesnych brzmień z dźwiękami muzyki ludowej zostało nagrodzone w holenderskiej Ahoy Arenie ogromnymi brawami. Nie mniejszy aplauz otrzymały Ukraina oraz Malta. Ta ostatnia pozostaje faworytką do wygrania całej imprezy. Reprezentantka Malty - 18-letnia Destiny - wygrała kilka lat temu Eurowizję Junior, a dziś wraca na scenę konkursu z jeszcze większym głosem i bezbłędną, nowoczesną prezentacją.

Sporym zaskoczeniem dla fanów konkursu był awans do finału Belgii. Spokojna i melodyjna piosenka grupy Hooverphonic ostatecznie nie zginęła wśród kolorowych i pełnych przepychu prezentacji, a utwór – choć odrobinę wymagający – wyprzedził w wyścigu o finał choćby notowaną wyżej u bukmacherów Chorwację z utworem Tick-Tock.

Malta, Eurowizja 2021

Malta, Eurowizja 2021 pierwszy półfinał
Fot. EBU / THOMAS HANSES

Eurowizja bez Artura Orzecha. Jak komentowali konkurs Marek Sierocki i Aleksander Sikora?

Polscy widzowie wtorkowego półfinału zostali przywitani przez nowych komentatorów. Olek Sikora relacjonował przebieg imprezy prosto z Rotterdamu, a Marek Sierocki opowiadał o poszczególnych reprezentantach ze studia w Warszawie. Internauci mieli na temat pracy obu dziennikarzy skrajne opinie. „W ogóle zamiast Orzecha mamy dwóch panów którym chyba ktoś kazał mówić tak żeby nie było tam żadnego osobistego komentarza. Wiecie jak ze skryptu", napisała na Twitterze autorka bloga Zwierz Popkulturalny, pani Katarzyna-Czajka Kominiarczuk. Z kolei anonimowy widz na jednym z portali napisał tak: „Jeżeli chodzi o duet komentatorów to obawiałam się o Sikorę a nawet dobrze komentuje. Sierocki nie jest zły, ale jego głos działa na mnie dość usypiająco. Przez te wszystkie lata przyzwyczaiłam się do Orzecha i trochę dziwnie ogląda się Eurowizje bez jego głosu", czytamy.

Naszym zdaniem warto obu panom dać szansę. Wczorajsza próba pokazała, że starają się wiedzieć o konkursie jak najwięcej. Przy dodaniu większej porcji swobody i pewności siebie, ich sposób relacjonowania konkursu może być dalej tak samo poukładany i jeszcze bardziej interesujący.

Tym, którzy czekają na występ Rafała Brzozowskiego przypominamy, że wykonawca piosenki The Ride zaśpiewa w drugim półfinale Eurowizji 2021, w czwartek 20 maja. Polska wystąpi z numerem szóstym około godziny 21:30. 

CZYTAJ TEŻ: Eurowizja 2021: Rafał Brzozowski nie weźmie udziału w konkursie?! U jednego z członków ekipy wykryto koronawirusa

Ukraina, Eurowizja 2021

Ukraina, Eurowizja 2021 pierwszy półfinał
Fot. EBU / ANDRES PUTTING

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?