Marek Barbasiewicz, 28 grudnia 2001
Fot. Prończyk/AKPA
Z ŻYCIA GWIAZD

Marek Barbasiewicz był prawdziwym bożyszczem kobiet. Od ponad czterech dekad przez życie idzie u boku mężczyzny 

Aktor zdecydował się ujawnić swoją orientację ponad 30 lat temu

Maria Elas 5 lutego 2024 14:03
Marek Barbasiewicz, 28 grudnia 2001
Fot. Prończyk/AKPA

Marek Barbasiewicz na kartach historii zapisał się jako wybitny aktor. W życiu spotkało go jednak wiele przykrości: jego relacja z ojcem była niezwykle oziębła, uwikłany też był w wiele plotek na temat romansów z wieloma kobietami. Jedna z nich oskarżyła go nawet o porwanie! Oczywiście ta historia nigdy się nie wydarzyła, a aktor nie spotykał się z żadną z pań, z którymi go łączono. Gwiazdor w pewnym momencie zdecydował się ukrócić plotki i dokonał coming outu. Od ponad czterech dekad idzie przez życie u boku mężczyzny. Co robi dzisiaj?

Marek Barbasiewicz miał być uwikłany w liczne romanse. Plotki popchnęły go do coming outu

Gdy Marek Barbasiewicz rozpoczął karierę aktorską, wokół niego od razu utworzył się wianuszek kobiet. Fanki go uwielbiały, aktorki po cichu wzdychały, gdy pojawiał się na planie. Szybko zaczęto go łączyć to z jedną, to z drugą koleżanką po fachu. Początkowo aktor nie miał nic przeciwko temu: liczył się z tym, że wraz ze wzrostem jego rozpoznawalności ilość pogłosek zacznie się powielać.

Uważany za jednego z najprzystojniejszych aktorów swoich czasów nie potwierdzał jednak żadnych doniesień, więc plotki pozostawały jedynie plotkami. Do czasu, gdy jedna z nastolatek oskarżyła go o przetrzymywanie. „Pewna matka oskarżyła mnie, że przetrzymuję jej nastoletnią córkę. Dziewczyna wymyśliła tę historię dla rodziców, bo sama poszła w Polskę. To przelało czarę goryczy” mówił. Wtedy bożyszcze kobiet musiało zabrać głos. Nikt nie spodziewał się, w jaki sposób zapewni wszystkich, że nie miał z tą sprawą nic wspólnego. „Chciałem też uciąć te wszystkie spekulacje, informacje z gazet, że jestem z tą albo tamtą panią” wyznał przed laty w rozmowie. Marek Barbasiewicz zdecydował się ujawnić skrywany przez lata sekret: swoją homoseksualną orientację.

Zobacz także: Nie boją się przyszłości, bo mają siebie nawzajem. Mąż Ewy Bem podjął zawodowe ryzyko, a teraz takie wieści

Jako pierwszy aktor w Polsce odważył się na coming out. Co dziś robi Marek Barbasiewicz?
Fot. PAP/Andrzej Rybczyński

Marek Barbasiewicz

Marek Barbasiewicz dokonał coming outu. W przeszłości spotykał się z Gerardem Wilkiem

Marek Barbasiewicz wyznał, że jest gejem w 1992 r. na łamach magazynu „Pani”. Było to wydarzenie wprawdzie historyczne: aktor został pierwszą publiczną osobą, która w tamtych czasach otwarcie mówiła o swojej orientacji. Wtedy opowiadał, że ta informacja niespecjalnie odbiła się na jego karierze. „W moim środowisku nie spotkałem się z jakąś szczególną niechęcią, niezrozumieniem” opowiadał. Ówcześnie od blisko 15 lat był związany ze swoim partnerem. Nie wszyscy jednak przyjęli wieści o jego coming oucie z entuzjazmem. „Bracia są wojskowymi, służą w lotnictwie, marynarce. Wojsko to hermetyczne środowisko. Były kpiny, szydzenie, nad tym niestety nie zastanawiałem się” wspomniał. Jego matka, której wyznał prawdę wcześniej, była przy nim w trudnych momentach, jednak początkowo trudno było się jej pogodzić z sytuacją: „Było jej przykro, że z tych znajomości z kobietami nie wyjdzie rodzina, wnuki”

Katarzyna Walter, Marek Barbasiewicz, Małgorzata Lorentowicz, kadr filmu „Lubie nietoperze”
Fot. Archiwum filmu/FORUM

Katarzyna Walter, Marek Barbasiewicz i Małgorzata Lorentowicz, kadr filmu „Lubię nietoperze”

Jednym z mężczyzn, który zawrócił w młodości w głowie aktorowi, był Gerard Wilk. Mężczyzn połączyło naprawdę wyjątkowe uczucie: spotkali się przypadkiem i już w pierwszym momencie zainteresowali się sobą nawzajem. „To było przedpołudnie, czekaliśmy w holu na artystów i nagle z półpiętra spłynął Gerard! Jak cudne zwieńczenie szczęśliwego czasu. Zjawiskowy, opalony, w piaskowych spodniach i fioletowawej, bardzo rozpiętej koszuli” wspominał ten moment. Później tego samego dnia tancerz wsunął mu w dłoń kartkę z numerem telefonu. Wkrótce zaczęli się spotykać, jednak ich związek przetrwał zaledwie jeden krótki rok. Przez pewien czas Marek Barbasiewicz wiódł życie singla, jednak kilka lat później spotkała go prawdziwa miłość, która trwa do dziś... 

Czytaj również: Nagrywał dla niej piosenki, był świadkiem na jej ślubie. Nagle Maryla Rodowicz dostała bolesny cios w serce od Seweryna Krajewskiego

Marek Barbasiewicz od ponad czterdziestu lat żyje u boku partnera — co o nim wiadomo? 

Jak mówił Marek Barbasiewicz, dopiero po coming oucie udało mu się uporządkować swoje życie. „To wyznanie niebywale wyprostowało mi życie. Nagle poczułem się sklejony ze sobą, szczery, niezmuszony do przemilczeń” mogliśmy przeczytać w jednym z wywiadów. Od dnia, w którym otwarcie przyznał, że jest gejem, minęło już ponad trzydzieści lat, a jego kariera wciąż prężnie się rozwijała. Przez lata wcielił się w role postaci ze środowiska LGBT: zagrał m.in. Jurka Zbierskiego, kochanka Conrada Heinricha granego przez Jana Englerta w dramacie „Magnat” oraz esesmana Totha w filmie „Deborah”, który stanął przed wyborem miłości do mężczyzny, a podążaniem za nazistowskimi ideami. Jednak nie tylko na ekranie u jego boku pojawiali się mężczyźni: aktor od wielu lat jest w szczęśliwym związku. 

Aktor skrzętnie chroni swojego życia prywatnego. Od czasu, gdy przed laty zdecydował się wyznać prawdę o swojej orientacji, rzadko zabierał głos w tej sprawie. Na łamach „Życia na gorąco” przyznał jednak, że jego serce od wielu lat jest zajęte. Nie jest jednak wiadomo, kto przez ostatnie 45 lat towarzyszy aktorowi w jego drodze przez życie. „Od wielu lat jestem w stałym związku. Więcej nie trzeba mówić. Nie chcę, by ten fakt przekroczył granicę informacji” wyznał jedynie.  

Sprawdź też: Serce Jacka Braciaka znów zajęte? Aktor spotykać ma się z pięknością z Polsatu!

Marek Barbasiewicz, Bogusław Linda, film
Fot. AKPA

Marek Barbasiewicz, Bogusław Linda, kadr filmu „Zabij mnie, glino”

Marek Barbasiewicz
Fot. Robert Palka / Forum
Marek Barbasiewicz

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Skorzystaj z rabatu na cały as... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu na cały asortyment, również na produkty przecenione! Oferta dostępna w butiku przy ul. Kopernika 53a w Łodzi i na fiore.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY30
Zobacz
-30% na całą ofertę kosmetyków
-30% na całą ofertę kosmetyków
Rabat -30% na ofertę kosmetykó... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-30% na całą ofertę kosmetyków
Online

Rabat -30% na ofertę kosmetyków marki Bielenda, obowiązuje na bielenda.com. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-20% na całą ofertę sklepu
-20% na całą ofertę sklepu
20% rabatu na wszystkie produk... więcej»
Kod rabatowy:szzw20
Zobacz
+
-20% na całą ofertę sklepu
Online

20% rabatu na wszystkie produkty nieprzecenione z wyłączeniem marki HKliving. Oferta dostępna na dutchhouse.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 389,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 311,99 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szzw20
Zobacz
Promocja do -20%
Promocja do -20%
Rabat na wszystkie produkty Ph... więcej»
Kod rabatowy:wiosna24
Zobacz
+
Promocja do -20%
Online

Rabat na wszystkie produkty Pharmaceris dostępne na www.pharmaceris.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u Partnera.Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna24
Zobacz
-18% na zakupy za min. 199 zł
-18% na zakupy za min. 199 zł
Oferta dostępna na sephora.pl... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY18
Zobacz
+
-18% na zakupy za min. 199 zł
Online

Oferta dostępna na sephora.pl i w aplikacji. Nie łączy się z innymi przecenami i kodami rabatowymi. Nie obejmuje kosztów przesyłki, zakupu kalendarzy adwentowych, kart upominkowych oraz produktów marek znajdujących się pod linkiem: sephora.pl/wykluczenia. Dotyczy wszystkich form dostawy, w tym Click&Collect. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY18
Zobacz
25% na wszystkie produkty
25% na wszystkie produkty
Aż 25% zniżki na wszystkie pro... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
+
25% na wszystkie produkty
Online

Aż 25% zniżki na wszystkie produkty kosmetyczne cenionej marki RevitaLash oferującą m.in. najlepszą na rynku odżywkę do rzęs. Oferta i szczegóły dostępne na revitalash.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.