Pola Raksa, aktorka, lata 70. XX wieku
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum
Z ŻYCIA GWIAZD

Aktorstwo ją rozczarowało, usunęła się w cień. Tak wygląda dzisiaj Pola Raksa

Jak zmieniła się słynna Marusia z serialu "Czterej Pancerni i Pies"?

Dorota Falkowska 22 marca 2023 09:01
Pola Raksa, aktorka, lata 70. XX wieku
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum

Piękna, fotogeniczna i utalentowana. Pola Raksa zapisała się na kartach polskiej kinematografii jako jedna z najpopularniejszych aktorek. Reżyserzy proponowali jej kolejne role bez większego zastanowienia, a widzowie wzdychali do niej przed ekranami. Serca Polaków podbiła jako dzielna Marusia z serialu „Czterej pancerni i pies”. Będąc u szczytu popularności, aktorka pożegnała się z aktorstwem. Jak zmieniała się przez lata?

Pola Raksa: aktorstwo ją rozczarowało

Pola Raksa nie marzyła o aktorstwie, ale ten zawód poniekąd przywołał ją sam. Studiowała polonistykę, kiedy została dostrzeżona przez jednego z fotoreporterów. Jej debiutem filmowym był „Szatan z siódmej klasy”, rozkochała w sobie wtedy dużą część męskiej widowni. 

Prawdziwa popularność przyszła w 1966 roku, kiedy zaproponowano jej rolę w serialu „Czterej pancerni i pies”. Zagrała w nim sanitariuszkę Marusię, która  zakochuje się z wzajemnością w Polaku, Janku Kosie (Janusz Gajos) i odbija go radiotelegrafistce Lidce (w tej roli Małgorzata Niemirska). Aktorka nie polubiła swojej postaci, ale nie dało się ukryć, że otworzyła jej ona furtkę do wielkiej kariery. 

Czytaj też: Grażyna Barszczewska i Roman Wilhelmi: mówiono, że nie musieli grać zakochanych, bo uczucie między nimi było prawdziwe

Pola Raksa i Janusz Gajos w serialu "Czterej Pancerni i Pies"

janek i marusia
Fot. Janek i Marusia, czyli Janusz Gajos i Pola Raksa, która dzięki temu serialowi przeszła do legendy, fot. Romuald Kropat/Forum

Pola Raksa: jak dziś wygląda jej życie?

Jednak świat kinematografii i bycie w centrum wydarzeń bardzo Polę Raksę rozczarowały. Postanowiła opuścić to środowisko na rzecz innego – modowego. "Od dziecka słynęła z elegancji, więc zajęcie się modą nie wydawało się czymś zaskakującym", pisała o aktorce Iza Wojdak na łamach tygodnika "Świat i Ludzie". Zdobyła dożywotnie uprawnienia projektantki mody, a swój debiut w tym zawodzie odbyła w Galerii Grażyny Hase. Po jakimś czasie musiała zrezygnować, bo nowe zajęcie nie zapewniło jej utrzymania. Nie rozstała się jednak z tematem mody na dobre. Przez kilka lat miała swoją rubrykę w „Rzeczpospolitej”.

W latach 90. aktorka wyprowadziła się z Warszawy do Kałuszyna i zamieszkała w starym domu, w którym jak powiedziała, czuje się najbezpieczniej.  "Żeby aż tak zniknąć? W tych czasach? Że tak się  w ogóle da?!", komentowała jej decyzję dawna koleżanka z planu, Małgorzata Niemirska. Pola Raksa udowodniła, że rzeczywiście - da się. Dziś żyje z dala od świata mediów, nie pojawia się publicznie i nie udziela wywiadów. Ceni sobie swój spokój. Ale do dziś  pozostaje niezapomniana i wciąż uchodzi za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek. 

W kwietniu tego roku Pola Raksa będzie świętować swoje 82. urodziny. Jak zmieniała się przez lata i jak dziś wygląda? 

Zobacz także: Prowadził Wideotekę dorosłego człowieka, później zniknął. Jak dzisiaj wygląda rzeczywistość Krzysztofa Szewczyka?

Pola Raksa, 28 lutego 1997

Aktorstwo ją rozczarowało, usunęła się w cień. Tak dzisiaj wygląda Pola Raksa
Fot. PPAP/CAF Andrzej Rybczynski

Pola Raksa, 1 października 2001 

Aktorstwo ją rozczarowało, usunęła się w cień. Tak dzisiaj wygląda Pola Raksa
Fot. Mikulski/AKPA

Pola Raksa, 24 maja 2019

Aktorstwo ją rozczarowało, usunęła się w cień. Tak dzisiaj wygląda Pola Raksa
Fot. Marcin Michalski / Studio69 / Forum

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.